Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mercedes MBUX Hyperscreen: 56" digitální přístrojová deska

9.1.2021, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Mercedes-Benz přichází s novým systémem MBUX Hyperscreen. Jde o obří 56" digitální přístrojovou desku táhnoucí se přes celé auto, kterou uvidíme nejprve v nových elektromobilech značky.
Dnešní auta jsou spíše už počítače na kolech a čím dál častěji mají digitální přístrojové desky. Automobilka Mercedes-Benz přichází s novým typem infotainment systému MBUX Hyperscreen, který tvoří velký 56" přístrojový štít (141 cm široký). Nejde však o jeden velký displej, ale soustavu tří menších displejů, které jsou kryty jedním velkým sklem Gorilla Glass. Systém mohou doplňovat dva další displeje pro cestující na zadních sedadlech. Celkem je zde 12 motorků pro haptickou odezvu.
 
Mercedes-Benz MBUX Hyperscreen
 
Hlavní displej je typu OLED a jde o 17,7" obrazovku s rozlišením 3088×1728 pixelů. Tento displej může zobrazovat mapu i ovladače pro systém klimatizace. Spolujezdec má před sebou 12,3" OLED displej s rozlišením 2400×900 pixelů a i on zde může sledovat navigaci, vlastnosti vozu, případně pomocí něj může ovládat přehrávání hudby a sledovat filmy. Pokud by se na tento displej zadíval řidič, systém rozpoznání pohledu by zastavil přehrávání videa. Pokud ale vůz stojí, řidič může video sledovat i na hlavním displeji. Hlavní přístrojový štít, kde se ukazuje např. rychlost, je tvořen LCD displejem s 12,3" úhlopříčkou a rozlišením 2400×900 pixelů.
 
Mercedes-Benz MBUX Hyperscreen
 
Nechybí systémy umělé inteligence, která se učí řidičovo chování, aby mu usnadnila nastavování často používaných položek a dosáhla stavu "zero layer", tedy bez nutnosti jakéhokoli zanořování do menu. Podporováno je Apple Car Play a Android Auto. Pokud jde o hardware, ten je tvořen 8jádrovým CPU a 24 GB RAM s přenosovou rychlostí 46,4 GB/s. Novinka by se měla poprvé objevit v luxusním elektrickém sedanu Mercedes-Benz EQS.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama