www.svetmobilne.cz
>
>
>

Mercedes-Benz začíná s dodávkami elektrobusů eCitaro

Mercedes-Benz začíná s dodávkami elektrobusů eCitaro
, , aktualita
Elektrobusy už nejsou ničím tak výjimečným a tradiční výrobci autobusů přidávají další a další elektrifikované verze. Např. Mercedes-Benz dodal své první elektrobusy eCitaro. Ty poputují do Hamburku.
reklama
Zatímco elektromobily se na našich silnicích rozšiřují jen pomalu, o dost jiné je to s elektrobusy. Některá města u nás mají už dokonce vozový park i výhradně z elektrobusů (Hranice na Moravě). Není tedy divu, že se rozšiřuje i nabídka autobusů na elektřinu. Přidal se i Mercedes-Benz, které před dvěma týdny oficiálně představil elektrobus eCitaro. Dokonce už má i zájemce a nyní mu dodává prvních 20 kusů. Ty poputují do Hamburku ke společnosti Hamburger Hochbahn AG. Tato společnost na 111 linkách provozuje přes 1000 autobusů a od roku 2020 má v plánu kupovat už jen vozy s "nulovými" emisemi.
 
Mercedes-Benz eCitaro
 
Elektrobus eCitaro doplňuje standardní naftovou verzi Citaro, hybridní Citaro Hybrid a plynovou variantu Citaro NGT. Elektrická verze má dva elektromotory a celkovém výkonu 250 kW, což je na městský autobus solidní číslo. Maximální kombinovaný točivý moment je pak 970 Nm. Vůz je vybaven 6 až 10 bateriovými moduly, kde má každý necelých 25 kWh. Přesněji řečeno, maximálně lze vůz osadit až 243 kWh. Čtyři moduly jsou vzadu, další dva na střeše, v případě zájmu se přídavné moduly dávají na střechu a může jich zde být až šest. Nabíjí se přes zásuvku, nicméně v plánu jsou i verze s pantografem, které z autobusu udělají parciální trolejbus (takových jezdí dost např. v Ostravě).
 
Mercedes-Benz eCitaro
 
Hmotnost základní verze činí 13,44 tuny, přičemž celková hmotnost může dosáhnout na 19,5 tuny a autobus může odvézt až 88 cestujících. Problémem je, že při extrémních klimatických podmínkách, kdy je potřeba interiér výrazně vyhřívat (zima) nebo výrazně ochlazovat (léto), může spotřeba elektrické energie výrazně stoupat. V zimě při -10 °C to může být až dvojnásobek, což také zkrátí dojezd na polovinu. Problém je způsoben jednou z výhod elektromotoru, jeho vysokou účinností, kvůli které produkuje velmi málo odpadního tepla. Mercedes-Benz proto vyladil systémy vyhřívání a chlazení, které jsou o 40 % méně energeticky náročné než v naftové verzi.
 
Mercedes-Benz eCitaro
 
Součástí je ale i to, že v zimě se nemusí až tak moc topit a v létě až tak moc chladit (cestující jsou oblečeni adekvátně danému období). Pro řidiče je zde však nezávislý systém, který může nastavit stejnou teplotu po celý rok, pokud bude chtít. Mercedes-Benz tak tvrdí, že v létě při velké potřebě klimatizování, může eCitaro dosahovat dojezdu okolo 150 km, za ideálních podmínek i okolo 250 km.
 
Mercedes-Benz eCitaro
 
Zde by se slušelo říci, že u standardních elektromobilů by takový nepoměr nebyl, neboť u autobusů se interiér často otepluje dlouhým stáním s otevřenými dveřmi na zastávce a toto dlouhé stání vezme spoustu energie, aniž by se vůz pohnul, což celkovou spotřebu energie na km výrazně zvyšuje.
 
Zdroj: media.daimler.com (1, 2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Levný Huawei Y6 Pro 2019 byl v tichosti představen Levný Huawei Y6 Pro 2019 byl v tichosti představen
I smartphone za pár korun může vypadat k světu. Dokazuje to i nový Huawei Y6 Pro 2019, který se zatím prodává na jediném trhu, ale to se snad brzy změní. Vzhledem k nízké ceně je ovšem nutné čekat kompromisy ve výbavě.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik