Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mercedes-Benz Digital Light, 2MPx LED projektor na silnici

7.3.2018, Milan Šurkala, aktualita
Mercedes-Benz uvedl pro nejvyšší řadu svých vozů Maybach S Class zbrusu novou funkci Digital Light. Světla automobilu fungují jako 2MPx LED projektor zobrazující varovné signály přímo na silnici.
Společnost Mercedes-Benz byla vždycky průkopníkem v automobilismu a tvrdí se, že řada S bývá ta první, která zavede funkci, jež se o za dvacet let stane standardem obecně pro všechna auta (tedy i malá levná auta jiných značek, která Mercedesu ani nekonkurují). Takto to např. platilo pro ABS a "esko" bylo také jedním z prvních vozů s airbagy. Tyto vymoženosti se staly standardem na přelomu tisíciletí, zatímco třída S to měla už na přelomu 70. a 80. let. Nyní se objevuje další zajímavá funkce nazvaná Digital Light, kterou budou vybaveny ty nejluxusnější modely třídy S vyráběné s označením Maybach,
 
Mercedes-Benz Digital Light světlo
 
Každé přední světlo bude automobilu vybaveno 1MPx LED projektorem, což dohromady dá rozlišení okolo 2 megapixelů. Pomocí těchto projektorů pak auto bude informovat řidiče o událostech na silnici a vizuálně jej upozorňovat na blížící se nebezpečí.
 
Mercedes-Benz Digital Light
 
A co všechno vlastně nová světla umí? Např. při projíždění stavbou ukáže dvě vodící linie, aby byl řidič snáze naváděn a netrefil nějaký sloupek. Velkou šipkou také dokáže zobrazit chodce na silnici, takže je na něj řidič s předstihem upozorněn. Světla také mohou ukazovat ideální vzdálenost od vepředu jedoucího auta.
 
Mercedes-Benz Digital Light stavba
 
Dalšími funkcemi je např. signalizace hrozícího náledí při teplotách pod 5 °C ikonkou vločky, nebude chybět ani informace o blížící se uzavírce, resp. stavbě, světla také budou řidiče informovat o vyjetí z pruhu, blížící se kolizi při couvání, bude zde i signalizace auta v mrtvém úhlu a v neposlední řadě také signalizace překročení povolené rychlosti.
 
Mercedes-Benz Digital Light chodec
 
Aby toho nebylo málo, celý systém je doplněn třeba i o takové funkce jako je stínění světel, aby auto neoslňovalo nejen protijedoucí auta, což není až tak neobvyklé, ale dokonce i chodce (systém je schopen detekovat pozici hlavy chodce a tím směrem vypne svícení).
 
Mercedes-Benz Digital Light náledí
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama