Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mercedes-Benz B-Class se sportovnějším designem

6.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Od automobilky Mercedes-Benz jsme se dočkali nové generace menšího MPV B-Class. Tentokrát se více zapracovalo na designu, který více sedí k charakteru značky. Poslední generace dostala také zbrusu nové motory.
Mercedes-Benz je tradičním výrobcem luxusních aut, jehož nabídka ale už pár let míří i do menších tříd. Jedním z příkladů je A-Class jako zástupce nižší střední třídy a B-Class jako zástupce menších MPV. A právě třída B dostává novou generaci. Ta přináší podstatně sportovnější a luxusnější design hodný této značky. Vylepšila se i už tak excelentní aerodynamika. Zatímco předchůdce měl vynikající koeficient aerodynamického odporu 0,25, novinka se může pochlubit dokonce hodnotou 0,24. Vůz je také o trochu nižší, takže má i menší čelní plochu, což dále snižuje odpor vzduchu.
 
Mercedes-Benz B-Class
 
klikněte pro zvětšení
 
Rozvor vozu činí 2729 mm a může mít 16 až 19palcová kola. Pokud jde o přední světla, můžete mít základní verzi s klasickými žárovkami H7 a LED denními světly, ve vyšších výbavách ale dostanete LED světla a za příplatek je možné získat dokonce Multibeam LED.
 
Mercedes-Benz B-Class
 
klikněte pro zvětšení
 
V interiéru lze mít i masážní sedadla Energizing, která mohou průběžně upravovat polohu opěradla i sedáku. Zadní sedadla jsou dělaná v poměru 40:20:40 a od poloviny roku 2019 bude k dispozici zadní posuvná lavice, díky níž bude možné měnit objem zavazadlového prostoru v rozmezí 455 až 705 litrů. Sedák bude možné posouvat o 14 centimetrů a půjde také mírně měnit sklon zadního opěradla. Po sklopení zadních sedadel objem naroste na 1540 litrů. Stejně tak přibude možnost sklopit opěradlo na sedadle spolujezdce, díky čemuž bude možné převážet i extrémně dlouhé předměty. Vnitřní šířka interiéru narostla o 33 mm na 1456 mm.
 
Mercedes-Benz B-Class
 
klikněte pro zvětšení
 
Nebude chybět ani multimediální systém MBUX (Mercedes-Benz User Experience). Ten využívá i systému umělé inteligence a přizpůsobuje se řidiči. Umožňuje tak ovládání hlasem i přizpůsobovat ambientní interiéru osvětlení náladě. K dispozici jsou dotykové obrazovky i head-up displej. Systém dokáže zobrazovat nejen navigaci, ale třeba také cenu pohonných hmot, informace o provozu a podobně.
 
Mercedes-Benz B-Class
 
klikněte pro zvětšení
 
Přístrojová deska je pak tvořena displeji, které jsou zde dva. Ty mohou mít úhlopříčku 7", jiné verze mohou mít 7" a 10,25" displej nebo v některých případech lze mít rovnou dvě velké 10,25" obrazovky. Z autonomních funkcí můžeme zmínit Active Emergency Stop Assist, Active Brake Assist (automatické brzdění pro zabránění nehodě) nebo Active Lane Change Assist (automatické přejetí do vedlejšího pruhu).
 
Mercedes-Benz B-Class
 
klikněte pro zvětšení
 
Pokud jde o motorizace, budou ze začátku k dispozici dvě zážehové a tři vznětové. B180 využije nový 1,33litrový přeplňovaný benzinový motor M 282 s maximálním výkonem 100 kW a točivým momentem 200 Nm. Jeho spotřeba bude činit 5,4 až 5,6 litru na 100 km a bude dodáván se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DCT. Tu bude mít i výkonnější verze B200, kde bude tentýž motor naladěn na 120 kW a bude dávat 250 Nm. Spotřeba zůstane rovněž na stejné úrovni. Jde o motory vyvíjené ve spolupráci s Renaultem, kde nesou označení 1.3 TCe, takže je v jiném naladění najdeme např. i v SUV Dacia Duster.
 
Mercedes-Benz B-Class
 
klikněte pro zvětšení
 
Základem naftové nabídky je již známý 1,5litrový motor OM 608 v B180d s maximálním výkonem 85 kW a točivým momentem 260 Nm. I zde je 7stupňová DCT převodovka. Spotřeba dosahuje hodnot 4,1 až 4,4 litru na 100 km. O mnoho silnější pak budou dva nové dvoulitrové turbodiesely OM 654, které splňují emisní normu Euro 6d. Oba dva jsou párovány s 8stupňovou DCT převodovkou. Slabší B200d nabídne výkon 110 kW a točivý moment až 320 Nm. Spotřeba této varianty se bude pohybovat mezi 4,2 až 4,5 litru na 100 km. B220d pak bude mít tento motor naladěn na 140 kW a 400 Nm. Spotřeba bude činit 4,4 až 4,5 litru na 100 km.
 
Později se objeví i další motorizace včetně variant s pohonem všech čtyř kol 4Matic. Jak už je zvykem, Mercedes-Benz je až nezdravě zaměřený na nízkou papírovou spotřebu, takže nádrž na palivo má objem pouhých 43 litrů, což umožní lehce snížit hmotnost vozu. Kdo chce, může si u některých verzí objednat o něco větší 51litrovou nádrž, nicméně i tak by autu slušelo ještě pár litrů navíc. Prodej bude zahájen 9. prosince, dodávky pak začnou v únoru roku 2019.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama