Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Meizu Super mCharge umožní plně dobít baterii smartphonu za 20 minut

1.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Meizu na veletrhu MWC 2017 nepředstavilo nový smartphone, ale novou technologii Super mCharge. Mělo by se jednat o zatím nejrychlejší technologii nabíjení baterií ve smartphonech. V prvních zařízeních ji najdeme nejpozději začátkem příštího roku.
Svou tiskovou konferenci v rámci veletrhu MWC 2017 v Barceloně uspořádala jako jedna z posledních čínská značka Meizu. Nepředstavila ovšem nový smartphone ani jiný produkt, jak bychom mohli očekávat. Jedinou novinkou se totiž stala technologie Super mCharge, která umožní zrychlit nabíjení baterie na dosud nevídané hodnoty. Hned na úvod musíme říct, že Meizu se rychlým nabíjením zabývá dlouhodobě a různé verze technologie mCharge tak nalezneme ve většině smartphonů této značky. Na obdobných řešeních pracuje také konkurence, k nejznámějším počinům potom bezpochyby patří Quick Charge od Qualcommu.

Díky těmto snahám se rychlost nabíjení v posledních letech značně zvýšila i přes narůstající průměrnou kapacitu baterií. Nějakou technologií zrychlující nabíjení je v současné době vybavena nových chytrých telefonů, stále častěji také levnější modely. Plné nabití vlajkových lodí však stále zabere minimálně 90 minut, někdy i dvě hodiny. V případě iPhonu 7 se potom čas potřebný k nabití blíží dvěma a půl hodinám. Technologie Super mCharge od Meizu ovšem slibuje plné dobití z 0 na 100 % za pouhých 20 minut. Polovina tohoto času by potom měla stačit na doplnění 60 % energie.

Jak přesně se čínskému výrobci povedlo dosáhnout takového zrychlení nabíjení, samozřejmě zůstane obchodním tajemstvím, ale pochopitelně musely být provedeny komplexní úpravy všech komponentů – od nabíječky přes datový kabel až po samotný smartphone. Při tomto rychlonabíjení je využíváno maximální napětí 11 V při proudu 5 A, výsledný výkon tedy může činit 55 W – to je několikanásobně více, než je využíváno v současných nabíječkách. Kabel je však údajně připraven až na 160 W (20V/8A).

Meizu slibuje, že během nabíjení nebude docházet k přehřívání, teplota baterie údajně nepřesáhne teplotu 39 °C. Dalším palčivým problémem by potom mohla být životnost baterie, ale ani v té čínský výrobce nevidí problém. V interních testech byla baterie podrobena 800 nabíjecích cyklů, což odpovídá více než dvěma letům běžného používání. I po tomto testu si baterie údajně zachovala 80 % své kapacity. Technologie Super mCharge bude v prvních telefonech od Meizu použita koncem letošního, nejpozději začátkem příštího roku.

Zdroj: Meizu.com
reklama