Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

MediaTek představuje nové High-endové procesory Helio

31.3.2015, Jan Pánek, aktualita
MediaTek se stává stále populárnější platformou mobilních procesorů, jeho hlavním lákadlem je především nižší cena. I když jsou jeho produkty převážně v nižším segmentu, pouští se i do High-endu.
Byly představeny dvě nové procesorové řady, a to Helio X, která zamíří do nejvybavenějších zařízení na trhu, a Helio P, tato řada nabídne rozumný poměr mezi výkonem a spotřebou.

Podle zprávy MediaTeku by měly být procesory Helio X určeny pro velkou výkonnost v multimédiích a pro výpočetní výkon. Helio P má zamířit do telefonů s menší baterií, které nabídnou malou tloušťku.

Zatím se obě řady budou vyrábět na téměř zastaralé 28nm technologii, což jim určitě nepřidá na výkonu a neubere na spotřebě. Konkurence je v tomto napřed, když Samsung vyrábí na 14 nm a Intel chystá atakovat hranici 10 nm.

Krom samotných řad byl představen i procesor Helio X10 (MT6795W). Jedná se o 8jádrový procesor s maximálním taktem 2,2 GHz s jádry typu Cortex-A53. Jedná se tedy spíše o úspornější jádra, ale výkonu by měla mít dostatek.

K hardwaru se váže i nový software. Můžeme zde uvést třeba technologii MiraVision, která vylepší ostrost, kontrast a barvy, SmartScreen, což umožní mít jasnější obrazovku a zároveň snížit spotřebu. Takže se jedná o celkem zajímavé věci, které, doufáme, budou mít nějaký reálný efekt a nebudou jen dalším marketingovým nástrojem.

Jedna z nejzajímavějších funkcí nového procesoru jsou slow-motion videa. V rozlišení Full HD může být video zpomaleno až 16x. Což znamená ohromných 480 snímků za vteřinu. MediaTek je znám tím, že pro své procesory rád přidává technologie, které se zaměřují na zpomalená videa.

Další zásadní věcí je podpora LTE, ale to už je u procesorů určených pro vyšší třídy samozřejmostí. A nové modely těchto řad by měly být dostupné v druhém kvartálu tohoto roku.

V budoucnu se předpokládá, že budou procesory vyráběny na pokročilejší technologii. Tím se nejen zvýší konkurenceschopnost čipů, ale dokonce se sníží i cena, protože se na jeden wafer vleze více čipů. Také se předpokládá, že další modely budou založeny na Cortex-A72, 64bitové architektuře, která by měla na trh přijít koncem roku.

Možná uvidíme čipy od MediaTeku ve vícero vlajkových lodích ve zbytku letošního a během příštího roku. Například HTC nebo Sony již své telefony procesory od MediaTeku vybavuje. Příjemná je i změna značení, protože nejeden se ztrácel v několikamístném názvu, který byl složen z písmen i číslic.

Zdroj: eWeek
reklama