Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

McLaren Speedtail, třísedadlový hybrid jede až 403 km/h

29.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
McLaren představil hybridní supersport Speedtail. Ten dosahuje maximálního výkonu 1050 koní a dokáže jet až 403 km/h. Využívá spoustu zajímavých materiálů a má podobné třísedadlové uspořádání jako legendární model F1.
Automobilka McLaren uvedla nový hybridní supersport Speedtail, který překvapí nejen svým designem, ale i mnoha technologiemi. Design je na supersport dosti nezvyklý, nejsou zde žádné větší spoilery a nevypadá to, že by McLaren dával důraz na přítlak. Spíše se soustředil na co nejnižší aerodynamický odpor. Zajímavostí je tak např. i neotáčející se kryt předních kol. Zvláštní je také jakýsi spoiler na zadní části automobilu. Jde o jakousi vzduchovou brzdu, která však není výklopným dílem. Hydraulický systém zde ohýbá částí karoserie, která pak mění svůj tvar.
 
McLaren Speedtail
 
klikněte pro zvětšení
 
McLaren Speedtail je hybridním autem kombinujícím spalovací motor a elektromotor. Výrobce byl ale dost skoupý na informace, takže nevíme, jaké motory vlastně použil. Víme jen to, že jejich kombinovaný výkon dosahuje hodnoty 1050 koní (tedy 772 kW) a umožňuje vozu dosáhnout maximální rychlosti až 403 km/h. Z 0 na 300 km/h to supersportu trvá jen 13 sekundy. Jeho hmotnost pak činí 1430 kilogramů.
 
McLaren Speedtail
 
klikněte pro zvětšení
 
Stejně jako 25 let starý McLaren F1, i Speedtail má 3sedadlové uspořádání, kdy řidič sedí uprostřed a je posunut vpřed, zatímco spolujezdci sedí vlevo a napravo a jejich sedadla jsou posunuta o kousek vzad.
 
McLaren Speedtail
 
klikněte pro zvětšení
 
Nejsou zde stínítka, vůz totiž využívá elektrochromaticky zatmívaná okna. Také nemá zpětná zrcátka, ale jen výsuvné kamery. Pokud zvolíte mód Velocity, moduly s kamerami se dokonce zatáhnou a vůz se sníží o 3,5 centimetru.
 
McLaren Speedtail
 
Vůz je dlouhý 5137 milimetrů a na výšku má jen 1120 mm. Karoserie je vyrobena z uhlíkových vláken a nezapomnělo se dokonce ani na titanové prvky. Cena byla stanovena na 2,37 milionu EUR (v přepočtu přes 61 milionů Kč) a všech 106 vozů už našlo své kupce.
 
McLaren Speedtail
 
klikněte pro zvětšení
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama