Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

McDonald's už u svých restaurací postavil 20 nabíječek pro elektromobily

10.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Řetězec fastfoodových restaurací McDonald's myslí na elektromobilitu a v ČR ve spolupráci s ČEZem postavil už 20 nabíjecích stojanů. Díky tomu si zákazníci mohou během jídla dobít akumulátor svého vozu a prodloužit dojezd.
I když se nabíjení považuje za jeden z největších problémů elektromobility, je to zároveň i jedna z výhod. Je sice obvykle velmi pomalé, ale na druhou stranu je dostupné na čím dál více místech a vůz lze nabíjet i na místech, kde to se spalovacím motorem nejde (resp. se nepoužívá). Řetězec fastfoodových restaurací McDonald's se proto už dávno rozhodl, že svým zákazníkům nabídne možnost dobíjet své vozy, zatímco ti se stravují (první nabíječka byla otevřena v Praze 22. srpna 2012). Ušetří tak čas, který později nemusí trávit na jiné nabíječce. Celkem tak v ČR ve spolupráci se Skupinou ČEZ postavil už 20 nabíjecích stojanů v 11 různých lokalitách v 6 krajích. Ta nejnovější byla postavena u dálnice D11 u Vrbové Lhoty ve směru na Hradec Králové.
 
Nabíječka EV od ČEZu u McDonalds
 
Podle McDonald's byly loni jeho nabíječky využity celkem 17847krát a uživatelé si nabili celkem 237.594 kWh elektrické energie. To by dle společnosti mělo nabít 6600 elektromobilů, ujet 1,87 milionu km, resp. 46krát objet zeměkouli. Osobně bych byl trochu méně optimistický (12,7 kWh/100 km mi přijde málo) a spíše bych to viděl někde okolo 1,4-1,5 mil. km (při spotřebě 16,5 kWh/100 km). Můžeme se na to ale podívat i jinak. Průměrně tu každý uživatel nabil 13,3 kWh za návštěvu, což bychom mohli přeložit jako energii pro ujetí dalších 80 km.
 
Zdroj: cez.cz


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama