www.svetmobilne.cz
>
>

Mazda SkyActiv 2, vznětový motor HCCI na benzin, již za pár týdnů

Mazda SkyActiv 2, vznětový motor HCCI na benzin, již za pár týdnů
, , aktualita
SkyActiv-G od Mazdy je jedním z mála atmosférických motorů, které snesou srovnání s turbomotory. Nová generace SkyActiv 2 slibuje vznětový princip i pro benzinový motor (HCCI) a až o 30 % vyšší účinnost a s tím nižší spotřebu. Takový "diesel na benzín".
reklama
Již za pár týdnů na autosalonu ve Frankfurtu by měla automobilka Mazda představit novou generaci motorů SkyActiv 2, která má za úkol ukázat, že spalovací motory zdaleka nepatří do starého železa. Již dnes jsou benzinové motory SkyActiv-G známy velmi dobrým poměrem výkonu a jejich spotřeby. Nová generace má jít ale ještě mnohem dále. Přinese HCCI (Homogeneous Charge Compression Ignition) technologii, se kterou už v minulosti koketovaly i jiné automobilky, ale žádná z nich dostatečně neuspěla. Připomeňme, že jde o systém, kdy se benzín sám vznítí tlakem a nepotřebuje zapalovací svíčky. Tento samozápal ale musí být správně řízen, aby byl efektivní a nikoli nežádoucí.
 
Mazda 3 facelift
 
Protože i Mazda měla s vývojem motoru docela problémy, skončila u řešení, kdy v nízkých otáčkách budou klasicky pracovat zapalovací svíčky, nicméně při středních a vyšších otáčkách se vypnou a motor pojede na samovznícení paliva. K tomu je využit také velmi vysoký kompresní poměr 18:1, který je obvyklý právě u vznětových motorů (v automobilech jde o naftové motory). Půjde tedy o takový "diesel na benzin". Otázkou je, jak hlučné budou tyto motory, neboť už i stávající SkyActiv-G s kompresním poměrem až 14:1 (což je rovněž rekordní hodnota) mají poměrně hrubý chod.
 
Mazda hovoří o 30% zlepšení účinnosti motorů (o 30 procent, nikoli 30 procentních bodů), takže by měla vyskočit z dnešních zhruba 40 % na lehce přes 50 %. I když na internetu najdete čísla okolo 3,3 litrů na 100 km u nové generace, osobně mi vychází trochu vyšší čísla. Zatímco 88kW dvoulitrová verze Mazdy 3 má dnes papírovou spotřebu 5,1 litru a skutečnou okolo 6,6 litru, v nové generaci by se dalo počítat s papírovými hodnotami cca 3,9-4,0 litru a skutečností okolo 5,0-5,1 litru. To by bylo na benzinový motor opravdu skvělé číslo. Ze všeho navíc vyplývá, že podtáčení motoru v nižších otáčkách bude znamenat používání svíček a vyšší spotřebu než při jízdě v otáčkách o něco vyšších, kde bude motor pracovat efektivněji.
 
Zatímco v Frankfurtu (14. až 24. září 2017) by měly být zveřejněny další detaily nové generace motorů, v říjnu v Tokiu se má představit koncept nové Mazdy 3. Ta by měla být prvním automobilem, který tyto nové motory v roce 2018 dostane. Využije však starší platformu SkyActiv I co se týče podvozku a karoserie. Mazda totiž chce novou podvozkovou platformu představovat každou druhou generaci daných modelů. Brzy se SkyActiv 2 dostane i do nové Mazdy 6 a dalších modelů. V roce 2019 by se měl objevit také elektromobil vyvinutý ve spolupráci s Toyotou a rok 2021 má přinést další revoluci v podobě plug-in hybridu s Wankelovým motorem. SkyActiv 3 se pak představí zhruba v roce 2025. Hovoří se také o nových MPS modelech, které by měly být vybaveny 2,5litrovým SkyActiv 2 motorem s přeplňováním.
 
reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab S4 bude větší a výkonnější Samsung Galaxy Tab S4 bude větší a výkonnější
Benchmark nám prozradil, že Samsung připravuje další high-endový tablet s Androidem. Galaxy Tab S4 bude mít o necelý palec větší úhlopříčku než aktuální Tab S3, ale to není jediná očekávaná změna.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HTC U12+ oficiálně: nejlepší duálního foťák světa v průsvitném těle HTC U12+ oficiálně: nejlepší duálního foťák světa v průsvitném těle
HTC právě oficiálně představilo svou jedinou letošní vlajkovou loď, která se jmenuje U12+. Přichází se skleněným tělem, které mírně mění barvy a dokonce může být průsvitné. Po stránce výbavy potěší návrat k duálnímu fotoaparátu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mobilní aplikace s AI nejen pro hluché rodiče pozná důvod pláče miminka Mobilní aplikace s AI nejen pro hluché rodiče pozná důvod pláče miminka
Zejména neslyšící rodiče mají velký problém s pláčem svých dětí. Neslyší jej a pokud jej i rozpoznají např. s pomocí technologií detekce hluku, mají potíže rozpoznat důvod pláče. Nová aplikace z Kalifornské univerzity to díky AI pozná.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby
Výrobce HUD systémů DigiLens a Sena, producent Bluetooth zařízení, se dali dohromady a vyvíjí MonoHUD, systém rozšířené reality např. pro motorkářské přilby. Ta využije nejnovější technologie a přinese HUD zobrazení v malém balení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května
Xiaomi zveřejnilo teaser na svou dlouho očekávanou vlajkovou loď. V něm potvrzuje předchozí spekulace, že novinka se bude jmenovat Mi 8 a nikoliv MI 7. K oficiálnímu představení dojde v poslední květnový den.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik