www.svetmobilne.cz
>
>

Mazda SkyActiv 2, vznětový motor HCCI na benzin, již za pár týdnů

Mazda SkyActiv 2, vznětový motor HCCI na benzin, již za pár týdnů
, , aktualita
SkyActiv-G od Mazdy je jedním z mála atmosférických motorů, které snesou srovnání s turbomotory. Nová generace SkyActiv 2 slibuje vznětový princip i pro benzinový motor (HCCI) a až o 30 % vyšší účinnost a s tím nižší spotřebu. Takový "diesel na benzín".reklama
Již za pár týdnů na autosalonu ve Frankfurtu by měla automobilka Mazda představit novou generaci motorů SkyActiv 2, která má za úkol ukázat, že spalovací motory zdaleka nepatří do starého železa. Již dnes jsou benzinové motory SkyActiv-G známy velmi dobrým poměrem výkonu a jejich spotřeby. Nová generace má jít ale ještě mnohem dále. Přinese HCCI (Homogeneous Charge Compression Ignition) technologii, se kterou už v minulosti koketovaly i jiné automobilky, ale žádná z nich dostatečně neuspěla. Připomeňme, že jde o systém, kdy se benzín sám vznítí tlakem a nepotřebuje zapalovací svíčky. Tento samozápal ale musí být správně řízen, aby byl efektivní a nikoli nežádoucí.
 
Mazda 3 facelift
 
Protože i Mazda měla s vývojem motoru docela problémy, skončila u řešení, kdy v nízkých otáčkách budou klasicky pracovat zapalovací svíčky, nicméně při středních a vyšších otáčkách se vypnou a motor pojede na samovznícení paliva. K tomu je využit také velmi vysoký kompresní poměr 18:1, který je obvyklý právě u vznětových motorů (v automobilech jde o naftové motory). Půjde tedy o takový "diesel na benzin". Otázkou je, jak hlučné budou tyto motory, neboť už i stávající SkyActiv-G s kompresním poměrem až 14:1 (což je rovněž rekordní hodnota) mají poměrně hrubý chod.
 
Mazda hovoří o 30% zlepšení účinnosti motorů (o 30 procent, nikoli 30 procentních bodů), takže by měla vyskočit z dnešních zhruba 40 % na lehce přes 50 %. I když na internetu najdete čísla okolo 3,3 litrů na 100 km u nové generace, osobně mi vychází trochu vyšší čísla. Zatímco 88kW dvoulitrová verze Mazdy 3 má dnes papírovou spotřebu 5,1 litru a skutečnou okolo 6,6 litru, v nové generaci by se dalo počítat s papírovými hodnotami cca 3,9-4,0 litru a skutečností okolo 5,0-5,1 litru. To by bylo na benzinový motor opravdu skvělé číslo. Ze všeho navíc vyplývá, že podtáčení motoru v nižších otáčkách bude znamenat používání svíček a vyšší spotřebu než při jízdě v otáčkách o něco vyšších, kde bude motor pracovat efektivněji.
 
Zatímco v Frankfurtu (14. až 24. září 2017) by měly být zveřejněny další detaily nové generace motorů, v říjnu v Tokiu se má představit koncept nové Mazdy 3. Ta by měla být prvním automobilem, který tyto nové motory v roce 2018 dostane. Využije však starší platformu SkyActiv I co se týče podvozku a karoserie. Mazda totiž chce novou podvozkovou platformu představovat každou druhou generaci daných modelů. Brzy se SkyActiv 2 dostane i do nové Mazdy 6 a dalších modelů. V roce 2019 by se měl objevit také elektromobil vyvinutý ve spolupráci s Toyotou a rok 2021 má přinést další revoluci v podobě plug-in hybridu s Wankelovým motorem. SkyActiv 3 se pak představí zhruba v roce 2025. Hovoří se také o nových MPS modelech, které by měly být vybaveny 2,5litrovým SkyActiv 2 motorem s přeplňováním.
 
reklama
Nejnovější články
Chyba v Androidu umožňuje spustit nahrávání obrazovky bez vědomí uživatele Chyba v Androidu umožňuje spustit nahrávání obrazovky bez vědomí uživatele
Další bezpečnostní chyba ohrožuje většinu zařízení s Androidem. Podezřelé aplikace by díky ní mohli bez výslovného souhlasu uživatele spustit nahrávání obrazovky a dostat se tak k některým citlivým datům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nemáte na elektromobil Tesla? Pořiďte si alespoň unikátní powerbanku Nemáte na elektromobil Tesla? Pořiďte si alespoň unikátní powerbanku
Tesla zařadila do nabídky powerbanku, která je určena k nabíjení iPhonů i jiných smartphonů. Kromě svého designu zaujme skutečností, že se uvnitř nachází stejný článek, který je využíván v elektromobilech Model S a X.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Dětské hodinky jako špionážní zařízení? Německo zakázalo jejich prodej Dětské hodinky jako špionážní zařízení? Německo zakázalo jejich prodej
Německý úřad zakázal s okamžitou platností prodej a používání chytrých hodinek pro děti, které umožňují používat mikrofon k odposlouchávání. Pokud rodiče mají takové zařízení doma, měli by ho zničit.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Prodej notebooků: Asus jako jediný padá, ostatní značky rostou Prodej notebooků: Asus jako jediný padá, ostatní značky rostou
Ve třetím čtvrtletí 2017 se zvýšil prodej notebooků, z čehož dokázaly těšit skoro všichni výrobci z první šestky s výjimkou Asusu. Statistiku nadále vede HP, které pomalu utíká druhému Lenovu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
iOS 11.1.2 řeší problém odezvy displeje iPhone X v chladu iOS 11.1.2 řeší problém odezvy displeje iPhone X v chladu
Smartphone Apple iPhone X měl být průlomovým iPhonem. Zájem je sice obrovský, ale trápí jej tolik problémů, až to pěkné není. Poslední verze operačního systému iOS 11.1.2 řeší alespoň problém s necitlivostí displeje v chladných podmínkách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala