Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mazda 3 míří do servisů, systém pro zabránění kolizím je naopak může vyvolat

29.12.2019, Milan Šurkala, aktualita
Jízdní asistenti v moderních automobilech nejsou vždy bezproblémoví. Nejednou dokážou překvapit přehnanou reakcí, což nyní musí řešit automobilka Mazda. Ta svolává své Mazdy 3 do servisů, systém SBS totiž brzdí i bez příčiny.
Moderní automobily jsou prošpikovány elektronikou a nejrůznějšími jízdními asistenty, které mají udělat jízdu bezpečnější. Bohužel tyto systémy nejsou vždy bezproblémové a ačkoli mnohdy dokáží zareagovat rychleji a lépe než člověk, čímž předejdou nehodě, stávají se i opačné situace, kdy reagují přehnaně, vyhodnocují situace nesprávně a naopak mohou vyvolat rizikové situace, které by člověk jen tak neudělal. Právě to nyní řeší automobilka Mazda se svým systémem SBS (Smart Braking System) u Mazdy 3, který se nechová vždy tak, jak by měl.
 
Mazda 3
 
Tento systém by měl v případě, že detekuje překážku, automaticky začít brzdit a předejít tak kolizi. Bohužel se zjistilo, že SBS někdy začne brzdit úplně bezdůvodně, což naopak může vyvolat rizikové situace. Mazda 3 tak sice nenarazí do něčeho vepředu, ale výrazně se zvyšuje riziko toho, že to někdo napálí do Mazdy zezadu, protože nebude čekat bezdůvodné nouzové brzdění bez příčiny. Zde je pochopitelně nutno říci, že řidič jedoucí za prvním autem by měl především dodržovat bezpečnou vzdálenost, takže i pokud se stane taková situace selhání bezpečnostního systému, ke kolizi by nemělo dojít. Ale všichni víme, jak se spousta řidičů lepí jiným na zadek.
 
Mazda tak nyní začíná svolávat modely 3 do servisů k přeprogramování nebo dokonce i výměně řídící jednotky tohoto systému. Prozatím naštěstí nebyly hlášeny žádné nehody vzniklé z důvodu nesprávné funkce systému SBS. Americké zastoupení značky tak už svolává přes 35 tisíc těchto vozů, otázkou je, kdy tato svolávací akce proběhne u nás. Připomeňme, že v listopadu svolávala Mazda vozy CX-30 a 3 s motory SkyActiv-X, kde řídící jednotka mohla nastavovat špatný poměr vzduchu a paliva, což mohl vést ke ztrátě výkonu nebo až zastavení motoru.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama