Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

MasterCard spustí v ČR platby pomocí selfie

4.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Místo zadávání hesla bude stačit nasnímat obličej pomocí fotoaparátu smartphonu nebo přiložit prst na čtečku otisků. Budoucnost internetových plateb podle společnosti MasterCard přichází do vybraných evropských zemí včetně České republiky.
Po ročním testování spouští MasterCard nové možnosti ověřování identity pomocí biometrických údajů při platbách na internetu. Aplikace Identity Check byla dosud dostupná jen pro vybrané skupinky uživatelů v USA, Kanadě a Nizozemsku. V následujících dnech dojde ovšem k veřejnému spuštění této služby ve vybraných evropských zemích, konkrétně Belgii, České republice, Dánsku, Finsku, Německu, Norsku, Maďarsku, Rakousku, Španělsku, Švédsku a Velké Británii. Ano, jednou z prvních zemí bude i Česko, a tak si pojďme stručně připomenout, jak bude nový způsob ověření fungovat.

Služba bude dostupná při internetových platbách prováděných na počítači či smartphonu. Během procesu bude uživatel vyzván, aby ověřil svou totožnost, což učiní pomocí telefonu s nainstalovanou aplikací MasterCard Identity Check. Pomocí přední kamerky zaměří svůj obličej, jako kdyby pořizoval selfie. Důležité je přitom mrknutí, bez kterého nemůže být ověření dokončeno. Systém si tak ověřuje, zda se někdo nepokouší obejít systém pomocí fotografie. Jakmile dojde k pořízení selfie, systém ji porovná s dříve uloženými vzorky a pokud se budou shodovat, dojde k dokončení platby.


Podle společnosti MasterCard mají tzv. selfie platby nejen zjednodušovat systém placení přes internet, ale také přispívat ke zvýšení bezpečnosti. Až čas ovšem ukáže, zda je systém rozpoznání obličeje opravdu tak spolehlivý, aby platbu naopak ještě neztížil. Alternativou je potom ověření pomocí otisku prstů, které ale bude pochopitelně dostupné jen na smartphonech podporujících tuto funkci. Ověření identity pomocí biometrických údajů může výrazně zjednodušit platby na internetu a ve většině případů bude nejspíš bezpečnější než špatně zvolené heslo, ale možná se najdou způsoby, jak tzv. selfie platby obejít.

Zdroj: Engadget.com
reklama