Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mapy.cz dostaly turistickou navigaci, ale zatím jen v testovací verzi

21.7.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Seznam.cz zahájil veřejné testování nové a dlouho žádané funkce v mobilní aplikaci Mapy.cz. jedná se o turistickou navigaci, kterou kromě pěších využijí i cyklisté a řidiči. Jak můžete novou funkci vyzkoušet v předstihu?
Mobilní aplikace Mapy.cz se chlubí kvalitními mapovými podklady i možností plánování tras, ale dosud ji jedna důležitá funkce chyběla – plnohodnotná navigace. Před časem vývojáři prozradili, že zahájili interní testování nové funkce, od konce tohoto pracovního týdne ji mohou konečně vyzkoušet i další uživatelé. Stále se ovšem jedná o uzavřené testování, do kterého je nutné se přihlásit, navíc se týká pouze verze pro Android.

Navigace je určena především pro pěší turisty, kteří ocení široké pokrytí polních cest, horských stezek i značených turistických tras. Záleží na uživateli, zda dá přednost nejkratší nebo turistické trase, v každém případě nechybí hlasové povely upozorňující třeba na blížící se rozcestník. Pokud nechce být uživatel při cestě přírodou rušen, může hlasové povely vypnout a dokonce zhasnout displej telefonu, aplikace ho v takovém případě upozorní zavibrováním a notifikací na zamčené obrazovce.

Navigaci ovšem využijí i cyklisté, kteří si v aplikaci mohou naplánovat trasu s preferencí cyklotras, silnic, lesních a polních cest, nebo dokonce trasu určenou pouze pro silniční kolo. A zkrátka nepřijdou ani řidiči automobilů, na které čekají hlasové povely ke směru jízdy, upozornění na kruhové objezdy, sjezdy, podrobnosti o silnicích a maximální povolené rychlosti. Nedávno navíc Mapy.cz získali informace o cenách pohonných hmot po celé republice.

Užitečnou funkcí pro turisty, cyklisty i motoristy je možnost naplánování neomezeného množství průjezdních bodů. Zatím zůstává platit omezení, že pro plánování tras vyžaduje aplikace připojení k internetu, to by se ale brzy mělo změnit. Pokud ovšem uživatel nechce plýtvat mobilní data, může si cestu naplánovat předem v počítači, uložit pomocí funkce Batůžek a potom si jí po přihlášení otevřít na v aplikaci.


Jak vyzkoušet novou turistickou navigaci?


Funkce zatím byla přidána jen do testovací verze aplikace pro Android, kterou si bude moci stáhnout prvních 3 500 zájemců. Nejprve je nutné se přihlásit přes tento odkaz k testování (stačí kliknout na tlačítko „Chci se stát testerem“) a následně přes Google Play Store aktualizovat aplikaci. Mělo by dojít ke stažení nové verze, která už obsahuje turistickou navigaci. Potom už se můžete dát do testování a samozřejmě tvůrcům poskytnout zpětnou vazbu.

Vývojáři teď usilovně pracují na vychytání všech chyb, a pokud půjde všechno plánu, rádi by novou funkci nabídli úplně všem ještě během srpna. Zatím ovšem nebylo upřesněno, zda se tato informace týká i verze pro iOS.

Zdroj: TZ Seznam.cz
reklama