Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Luxusní telefony Vertu končí

14.7.2017, Milan Šurkala, aktualita
Výrobce luxusních a opravdu velmi drahých telefonů Vertu končí. Není schopen splácet dluhy a bude muset propustit několik set zaměstnanců. V budoucnu se ale možná s těmito telefony opět setkáme.
Přestože telefony Vertu nejsou vůbec levným zbožím (základní ceny 8.800 až 19.400 EUR na webu výrobce), má vleklé problémy s dluhy a bude muset ukončit svou činnost. Dluhy totiž činí 128 milionů britských liber a majitel nabídl svým věřitelům splacení pouhých 1,9 milionu, což bylo odmítnuto a firma tedy zbankrotovala. Továrna v Británii tak bude muset zavřít své brány a o práci přijde okolo 200 zaměstnanců. 
 
smartphone Vertu Pure Jet Gold
 
Připomeňme, že společnost původně vznikla v roce 1998 jako luxusní odnož Nokie. V roce 2012 byla prodána společnosti EQT, načež se v roce 2015 dostala do čínských rukou (Godin Holdings) a v letošním březnu ji koupil Murat Hakan Uzan za 50 milionů liber. Jde o člena jedné z nejvíce kontroverzních tureckých rodin, přičemž dnes žije v Paříži. 
 
Uzan si nicméně ponechá práva na značku, technologie a licence. Vypadá to, že by v budoucnu chtěl Vertu přivést zpět k životu. Telefony, které stojí jako nové malé auto, v případě dražších modelů až jako solidní vůz nižší střední třídy, měly sice docela výkonný hardware, nicméně rozhodně nešlo o naprostou špičku, která by se dala za takovou cenu čekat (např. starší procesor Snapdragon 810). Také použití staršího Androidu 5.1 je u luxusního zboží trochu zarážející. Ceny však byly vysoké i díky opravdu luxusním materiálům, které byly použity. Zmínit můžeme hodně zlata, telecí či krokodýlí kůži, diamanty, titan, safír a podobně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama