Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

LunaR: solární chytré hodinky, které není třeba nabíjet

29.9.2017, Milan Šurkala, aktualita
Hlavní nevýhodou chytrých hodinek je nutnost jejich každodenního nabíjení. Startup LunaR přichází s hodinkami, které se díky solárnímu panelu mají zvládnout plně nabít a nepotřebují tak dobíjení. Že by ideální chytré hodinky?
Pokud jste propadli chytrým hodinkám, patrně jste také narazili na jejich největší nevýhodu v podobě malé výdrže. Je nutné je nabíjet opravdu často. Pár chytrých mozků si ale řeklo, že to tak nenechá. Výsledkem jsou chytré hodinky LunaR, které jsou napájeny průhledným solárním panelem. Dle tvůrců by měl bez problémů zvládnut nabít 110mAh akumulátor vevnitř hodinek. Pokud ne, stáje tu konektor pro nabíjení.
 
Solární hodinky LunaR
 
Novinka nabídne např. podporu dvou časových zón (automaticky změněna na základě GPS souřadnice), sledování aktivity a spánku, zobrazení notifikací z telefonu (různé barvy LED pro různé aplikace), budík a aktivní lidi potěší i vodotěsnost do hloubky 50 metrů. Podle výrobce má být baterie dobita za pouhou hodinu na světle s intenzitou osvětlení přes 10.000 luxů (přímé jasné sluneční světlo). Nabíjet by se měly i při slabším, např. umělém světle, nicméně v takovém případě pochopitelně nelze čekat, že to hodinky ustojí bez následného nabití (půjde spíše o jemné prodloužení výdrže). Za průhledným solárním panelem stojí společnost Sunpartner z Francie. Má dost divný název WYSIPS (What You See Is Photovoltaic Surface).
 
Hodinky mají 41 mm v průměru a jejich tloušťka činí 13,3 mm. Sklo využívá povrchové vrstvy se safírem, což je při ceně $138 za hodinky až podezřelé. Kompatibilní bude se smartphony s iOS 10 nebo Androidem 4.3 a novějšími. Jak už bylo řečeno, k dispozici bude 110mAh Li-Pol akumulátor (pro připomenutí, Apple Watch mají zhruba dvojnásobek). Hodinky jsou součástí kampaně na Kickstarteru.
 
Hodinky LunaR konstrukce
 
Pojďme se ale ještě podívat, zda se takové hodinky dokáží skutečně nabít, jak tvrdí tvůrci. Baterie by měla mít při 3,8V napětí a 110mAh kapacitě celkově 0,42 Wh. V případě hodinek Apple je to pro srovnání 0,93 Wh (42mm verze). Dnešní lepší solární panely mají zhruba 22% účinnost, což znamená, že z 1 m2 jsou schopny poskytnout cca 220 W. Z 1 cm2 je to pak 0,022 W. Hodinky LunaR mají světlocitlivou plochu s průměrem cca 35 mm, plocha je tedy cca 9,6 cm2. Pokud by průhledný solární panel na hodinkách LunaR měl standardní 22% účinnost, pak by byl schopen poskytovat 0,21 W.
 
S jednou hodinou to tedy autoři patrně dost přepískli, ale dvě hodiny přímého slunečního světla by už na dobití baterie stačit mohly (u Applu by kvůli menší ploše a znatelně vyšší kapacitě bylo potřeba 6 hodin plného slunečního svitu). V praxi ale nelze počítat s tak silným světlem v dlouhých časových úsecích, nemluvě o různém natočení hodinek na ruce v průběhu aktivity. 
 
Zdroj: Kickstarter


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama