Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

LTE na Měsíci se nejspíš stane skutečností už příští rok

19.8.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Zatímco ještě není signálem LTE pokryto ani celé území ČR, řeší se nyní jeho nasazení na Měsíci. Mohlo by k němu dojít už koncem roku 2018 s cílem zrychlit komunikaci mezi Zemí a lunárními vozítky.
Měsíc bude poprvé v historii pokryt mobilním signálem. Německý start-up PT Scientists (Part Time Scientists), která v minulosti uspěla v soutěži Google Lunar XPrize, se chystá změnit způsob, jakým výzkumná měsíční vozidla komunikují se Zemí. Na náš přirozený satelit vyšle prostřednictvím rakety Falcon 9 z programu SpaceX kosmickou loď Alina, která ponese dvě vozidla Audi Lunar Quatro. Po dosažení povrchu Měsíce se tato vozidla vydají na místo přistání mise Apollo 17 (poslední a s týmem na Zemi budou komunikovat pomocí stejné technologie, jakou používáme v našich mobilních telefonech – sítí čtvrté generace. Základnovou LTE stanici umístěnou v lodi Alina dodá mobilní operátor Vodafone.

 
Kosmická loď Alina, která bude zároveň základnovou LTE stanicí na Měsíci
 
Ve srovnání s dosud používaným řešením, tedy že jsou data na Zemi odesílána přímo z vozítek, má využití LTE hned několik výhod. Zaprvé je to větší energetická efektivita, neboť dosud tato činnost spotřebovávala polovinu energie získanou prostřednicvtvím solárního panelu. A také se tím řeší problémy s nasměrováním antény na vozítku, které nebylo vzhledem k nerovnosti měsíčního povrchu jednoduché. První síť LTE vytvořená na Měsíci bude pouze dočasná, ale v případě úspěchu se už nyní počítá s vytvořením stálé sítě.
 
V případě úspěšného uskutečnění mise by se navíc německá společnost PT Scientists stala prvním soukromým subjektem, který by dosáhl měsíčního povrchu.
 


reklama