www.svetmobilne.cz
>
>
>

LTE funguje v pražském metru. Zatím jen na malém úseku

LTE funguje v pražském metru. Zatím jen na malém úseku
, , aktualita
V části trasy metra C Muzeum – Vyšehrad byl dnes spuštěn mobilní signál, do konce října se pokrytí rozšíří. Na kompletní pokrytí pražského metra si ovšem počkáme do roku 2022 a stát bude půl miliardy korun.
K oblíbeným
reklama
Od dnešních 9:30 mohou cestující v pražském metru na trase C využívat mobilní signál včetně rychlého internetové připojení LTE (4G). Prozatím však pouze v úseku Muzeum  – I. P. Pavlova – Vyšehrad, který měří přibližně 2,7 km. Pokryty byly jak veřejné prostory stanic, tak tunely mezi nimi. Do konce letošního října se signál rozšíří do celého pilotního úseku Muzeum – Roztyly. Mobilní signál je dostupný zákazníkům všech operátorů včetně tzv. virtuálů. O financování i provádění výstavby se totiž stará konsorcium operátorů T-Mobile – CETIN – O2 – Vodafone. V roce 2022 by mělo dojít k pokrytí celé sítě a všech 57 stanic pražského metra, což vyjde operátory na půl miliardy korun.
 
 
By Zirland [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
 
Realizace je náročná nejen po stránce finanční, ale také technologické. Práce je navíc možné provádět pouze v době, kdy je metro pro veřejnost uzavřené, tedy několik hodin v noci. Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi v obou směrech může vyjít až na 10 milionů korun a zabere v průměru dva měsíce. Dosud nejvíce času ovšem trvalo vyjednávání mezi operátory a Dopravním podnikem hl. m. Prahy. K podpisu smlouvy došlo letos v dubnu po dvou letech jednání, o měsíc později byla zahájena výstavba v pilotním úseku.
 
Dopravní podnik v loňském roce začal vybrané stanice metra pokrývat také signálem Wi-Fi. Letos v září se připojení rozšířilo do sedmé stanice – Muzeum. „Celé je to o zvyšování komfortu cestujících. V 21. století by měl být standard, aby si lidé cestou do práce vyřídili emaily nebo přečetli zprávy, a proto mi přijde správné, že vedle zavedení mobilního signálu se postupně stanice pokrývají i wi-fi připojením,“ dodala končící pražská primátorka Adriana Krnáčová.
 
Je podle vás mobilní signál v metru opravdu tak důležitý, nebo takovou „vymoženost“ nepotřebujeme?
 
Zdroj: Tiskové zprávy MHMP a T-Mobile


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář