Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

LTE funguje v pražském metru. Zatím jen na malém úseku

2.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
V části trasy metra C Muzeum – Vyšehrad byl dnes spuštěn mobilní signál, do konce října se pokrytí rozšíří. Na kompletní pokrytí pražského metra si ovšem počkáme do roku 2022 a stát bude půl miliardy korun.
Od dnešních 9:30 mohou cestující v pražském metru na trase C využívat mobilní signál včetně rychlého internetové připojení LTE (4G). Prozatím však pouze v úseku Muzeum  – I. P. Pavlova – Vyšehrad, který měří přibližně 2,7 km. Pokryty byly jak veřejné prostory stanic, tak tunely mezi nimi. Do konce letošního října se signál rozšíří do celého pilotního úseku Muzeum – Roztyly. Mobilní signál je dostupný zákazníkům všech operátorů včetně tzv. virtuálů. O financování i provádění výstavby se totiž stará konsorcium operátorů T-Mobile – CETIN – O2 – Vodafone. V roce 2022 by mělo dojít k pokrytí celé sítě a všech 57 stanic pražského metra, což vyjde operátory na půl miliardy korun.
 
 
By Zirland [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
 
Realizace je náročná nejen po stránce finanční, ale také technologické. Práce je navíc možné provádět pouze v době, kdy je metro pro veřejnost uzavřené, tedy několik hodin v noci. Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi v obou směrech může vyjít až na 10 milionů korun a zabere v průměru dva měsíce. Dosud nejvíce času ovšem trvalo vyjednávání mezi operátory a Dopravním podnikem hl. m. Prahy. K podpisu smlouvy došlo letos v dubnu po dvou letech jednání, o měsíc později byla zahájena výstavba v pilotním úseku.
 
Dopravní podnik v loňském roce začal vybrané stanice metra pokrývat také signálem Wi-Fi. Letos v září se připojení rozšířilo do sedmé stanice – Muzeum. „Celé je to o zvyšování komfortu cestujících. V 21. století by měl být standard, aby si lidé cestou do práce vyřídili emaily nebo přečetli zprávy, a proto mi přijde správné, že vedle zavedení mobilního signálu se postupně stanice pokrývají i wi-fi připojením,“ dodala končící pražská primátorka Adriana Krnáčová.
 
Je podle vás mobilní signál v metru opravdu tak důležitý, nebo takovou „vymoženost“ nepotřebujeme?
 
Zdroj: Tiskové zprávy MHMP a T-Mobile


reklama