Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lollipop je konečně nejpoužívanější verzí Androidu

9.3.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Google zveřejnil statistiku podílu jednotlivých verzí Androidu v březnu 2016, která potvrzuje zvyšující oblibu posledních verzí Lollipop a Marshmallow. První jmenovaná se v březnu dokonce stala vůbec nejčastější verzí tohoto systému.
Nejnovější vydání statistik podílu jednotlivých verzí Androidu přineslo jedno důležitou změnu. Z pomyslného trůnu byl sesazen KitKat (4.4), novým králem se stal Lollipop. I když nutno podotknout, že v případě Lollipopu se jedná o součet dvou verzí 5.0 a 5.1 včetně jejich subverzí. „Lízatkový“ Android teď nalezneme na 36,1 % aktivních zařízení, další více než třetinu (konkrétně 34,3 %) si z koláče ukousl už zmíněný KitKat.

Kromě Lollipopu už svůj podíl zvýšila jen jedna další verze operačního systému od Googlu, a to pochopitelně nejnovější 6.0 Marshmallow, který teď nalezneme na 2,3 % zařízení. Růst je tedy stále docela pomalý, i když v budoucnu můžeme očekávat jeh zrychlení. Narůstá totiž počet smartphonů a tabletů, pro které výrobci vydávají softwarovou aktualizaci na tuto verzi, stejně tak můžeme vidět čím dál více nových zařízení, která jsou představována už s Androidem 6.0.

Než se Marshmallow stane nejpoužívanější verzí, uplyne ještě mnoho měsíců. Vždyť Lollipopu se to povedlo bezmála rok a půl po vydání, k prvním uživatelům se totiž dostal už v listopadu 2014. Docela veliký podíl si udržuje také stařičká verze Jelly Bean (4.1, 4.2 a 4.3), kterou stále nalezneme na 22,3 % aktivních zařízení. Přítomny jsou rovněž ještě archaičtější verze Ice Cream Sandwich, Gingerbread a dokonce také Froyo, které se dlouhodobě drží ve statistice s 0,1 % podílem.

Na závěr připomeňme, že statistika zahrnuje pouze aktivní zařízení a zdrojem dat jsou služby Google Play. Čísla pro březen 2016 byla naměřena v rámci týdenního období, které skončilo 7. března. Ve statistice jsou zahrnuty pouze verze Androidu s alespoň 0,1% podílem.

Zdroj: Developer.android.com
reklama