www.svetmobilne.cz
>
>
>

Linuxový smartphone Purism Librem 5 přijde v dubnu 2019

Linuxový smartphone Purism Librem 5 přijde v dubnu 2019
, , aktualita
Mnoho alternativ k Androidu a iOS v tuto chvíli není, proto se společnost Purism rozhodla nabídnout smartphone s upraveným linuxovým systémem PureOS. Zaměřen bude hlavně na bezpečnost a soukromí.
K oblíbeným
reklama
Americká společnost Purism navrhuje a prodává notebooky s vlastní linuxovou distribucí PureOS. Před více než rokem se rozhodla přijít s vlastním smartphonem, přičemž pro realizaci svých plánů využila nejprve crowdfundingovou kampaň. Fanoušci projevili zájem a společnosti se povedlo vybrat skoro dvojnásobek požadované částky. Původní plán zněl, že se telefon dostane na trh v lednu 2019, ale kvůli chybě objevené v procesoru musel být termín posunut na duben příštího roku. V opačném případě by zákazníci dostali nedokončený telefon, který by mohl trpět extrémně rychlým vybíjením baterie. Vývojáři přitom složitě sháněli hardware, pro který potom vyvíjeli mobilní verzi systému PureOS. Ten je založen na linuxovém jádře, stejně jako aplikace.
 
 
Právě nabídka aplikací bude zpočátku největší vadou na kráse telefonu Purism Librem 5. Autoři sice naznačují, že by v budoucnu zařízení mohlo v budoucnu podporovat aplikace pro Android, ale to by stejně byl takříkajíc běh na dlouhou trať. PureOS bude k dispozici zdarma pod licencí open source, přičemž hlavní slovo dostala bezpečnost a ochrana soukromí. K dispozici budou například hardwarové přepínače, pomocí kterých bude možné odpojit fotoaparát, mikrofon, Wi-Fi, Bluetooth nebo mobilní modem, takže tyto komponenty nemohou pracovat na pozadí bez vědomí uživatele.
 
Po stránce výbavy nebude Purism Librem 5 high-endovým modelem, který by mohl poměřovat síly s vlajkovými loděmi konkurence. O pohon se postará procesor NXP i.MX8 (založený na jádrech ARM Cortex-A53), který nabídne vyšší výkon než původně zvažovaný i.MX6. Pro Qualcomm nebo MediaTek se společnost nerozhodla i z toho důvodu, že chtěla procesor (i po softwarové stránce) zcela oddělený od modemu. K další výbavě patří minimálně pětipalcový dotykový displej, 3GB operační paměť, 32GB interní úložiště, slot na microSD karty a přední i zadní fotoaparát. Ani v oblasti konektivity telefon ničím nepřekvapí, kromě portu USB Type-C nebo 3,5mm audio jacku bude k dispozici GPS, Wi-Fi, Bluetooth a LTE.
 
Purism Librem 5 je možné předobjednat za 599 dolarů, v přepočtu 13 250 Kč bez DPH.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Plug-in hybridy: proč jsou papírové spotřeby úplně mimo? Plug-in hybridy: proč jsou papírové spotřeby úplně mimo?
Už dobře víme, že se papírové spotřeby aut velmi často rozcházejí s realitou dosahovanou na silnicích. Největší kouzla ale výrobci jednoznačně vytváří u plug-in hybridů. Proč tomu tak je a kdo za to vlastně může?
Dnes, článek, Milan Šurkala
Huawei potvrdilo skládací Mate X na září s Androidem Huawei potvrdilo skládací Mate X na září s Androidem
Skládací smartphone Huawei Mate X byl samotným šéfem pro Západní Evropu potvrzen nejpozději na září. Nejvíce překvapivou informací je však to, že navzdory americkému banu bude mít operační systém Google Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Google Pay nyní podporuje placení z PayPalu Google Pay nyní podporuje placení z PayPalu
Dnes módní placení pomocí mobilního telefonu a Google Pay bude opět o něco univerzálnější. Platební aplikace Googlu totiž bude vedle platebních karet nově podporovat svázání s účtem od PayPalu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR
Netrvalo to vůbec dlouho a dlouho očekávaná mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite se dostává do dalších zemí včetně té naší. Kdo chce, může si už hru zdarma stáhnout na oficiálních obchodech.
24.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává
Pokud máte starší Apple MacBook pro (zejména ty koupené v letech 2015 a 2016), může mít váš přístroj vadnou baterii, která se může přehřát a vznítit. Společnost Apple je tak svolává k dobrovolné opravě.
23.6.2019, aktualita, Milan Šurkala