www.svetmobilne.cz
>
>
>

Linuxový smartphone Purism Librem 5 přijde v dubnu 2019

Linuxový smartphone Purism Librem 5 přijde v dubnu 2019
, , aktualita
Mnoho alternativ k Androidu a iOS v tuto chvíli není, proto se společnost Purism rozhodla nabídnout smartphone s upraveným linuxovým systémem PureOS. Zaměřen bude hlavně na bezpečnost a soukromí.
reklama
Americká společnost Purism navrhuje a prodává notebooky s vlastní linuxovou distribucí PureOS. Před více než rokem se rozhodla přijít s vlastním smartphonem, přičemž pro realizaci svých plánů využila nejprve crowdfundingovou kampaň. Fanoušci projevili zájem a společnosti se povedlo vybrat skoro dvojnásobek požadované částky. Původní plán zněl, že se telefon dostane na trh v lednu 2019, ale kvůli chybě objevené v procesoru musel být termín posunut na duben příštího roku. V opačném případě by zákazníci dostali nedokončený telefon, který by mohl trpět extrémně rychlým vybíjením baterie. Vývojáři přitom složitě sháněli hardware, pro který potom vyvíjeli mobilní verzi systému PureOS. Ten je založen na linuxovém jádře, stejně jako aplikace.
 
 
Právě nabídka aplikací bude zpočátku největší vadou na kráse telefonu Purism Librem 5. Autoři sice naznačují, že by v budoucnu zařízení mohlo v budoucnu podporovat aplikace pro Android, ale to by stejně byl takříkajíc běh na dlouhou trať. PureOS bude k dispozici zdarma pod licencí open source, přičemž hlavní slovo dostala bezpečnost a ochrana soukromí. K dispozici budou například hardwarové přepínače, pomocí kterých bude možné odpojit fotoaparát, mikrofon, Wi-Fi, Bluetooth nebo mobilní modem, takže tyto komponenty nemohou pracovat na pozadí bez vědomí uživatele.
 
Po stránce výbavy nebude Purism Librem 5 high-endovým modelem, který by mohl poměřovat síly s vlajkovými loděmi konkurence. O pohon se postará procesor NXP i.MX8 (založený na jádrech ARM Cortex-A53), který nabídne vyšší výkon než původně zvažovaný i.MX6. Pro Qualcomm nebo MediaTek se společnost nerozhodla i z toho důvodu, že chtěla procesor (i po softwarové stránce) zcela oddělený od modemu. K další výbavě patří minimálně pětipalcový dotykový displej, 3GB operační paměť, 32GB interní úložiště, slot na microSD karty a přední i zadní fotoaparát. Ani v oblasti konektivity telefon ničím nepřekvapí, kromě portu USB Type-C nebo 3,5mm audio jacku bude k dispozici GPS, Wi-Fi, Bluetooth a LTE.
 
Purism Librem 5 je možné předobjednat za 599 dolarů, v přepočtu 13 250 Kč bez DPH.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lamborghini plánuje automobilové závody s SUV Urus Lamborghini plánuje automobilové závody s SUV Urus
Svět automobilových závodů by zanedlouho mohl být doplněn o netradiční závody SUV. Nepůjde však o ledajaké SUV. Závodními auty by totiž měly být velmi rychlé vozy Lamborghini Urus s výkonem 650 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Prodeje všech tří nových iPhonů jsou prý za očekáváním Prodeje všech tří nových iPhonů jsou prý za očekáváním
Opět se objevují zprávy, že nové iPhony neudělaly zrovna díru do světa. Nejprve se mluvilo o menším modelu XS, kterému měl dle odhadů brát zákazníky levnější XR, jenže se ukázalo, že ten je na tom ještě hůř.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lamborghini postavilo SC18 Alston, bude jen jediný kus Lamborghini postavilo SC18 Alston, bude jen jediný kus
Exotické automobilky občas postaví pouze jediný kus speciálně vyvinutého vozu pro jednoho jediného zákazníka. To je i případ modelu SC18 Alston s motorem V12, který může i na normální silnice.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MG uvádí elektromobil, SUV eZS s téměř 430km dojezdem MG uvádí elektromobil, SUV eZS s téměř 430km dojezdem
Britská automobilka MG nyní patří do rukou Číňanů a vyrábí zde např. SUV s názvem ZS. Nyní se představuje jeho elektrická verze eZS, která slibuje dojezd téměř 430 km a maximální výkon okolo 110 kW.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Toyota představuje novou Corollu ve verzi sedan Toyota představuje novou Corollu ve verzi sedan
Po hatchbacku a kombíku přichází třetí karosářská varianta nové Toyoty Corolla ve verzi sedan. Jméno Corolla nahrazuje označení Auris i pro hatchback a kombi, u sedanu zůstává. Poprvé se můžeme těšit na hybridní pohon.
18.11.2018, aktualita, Milan Šurkala