www.svetmobilne.cz
>
>
>

Linuxový smartphone Purism Librem 5 přijde v dubnu 2019

Linuxový smartphone Purism Librem 5 přijde v dubnu 2019
, , aktualita
Mnoho alternativ k Androidu a iOS v tuto chvíli není, proto se společnost Purism rozhodla nabídnout smartphone s upraveným linuxovým systémem PureOS. Zaměřen bude hlavně na bezpečnost a soukromí.
reklama
Americká společnost Purism navrhuje a prodává notebooky s vlastní linuxovou distribucí PureOS. Před více než rokem se rozhodla přijít s vlastním smartphonem, přičemž pro realizaci svých plánů využila nejprve crowdfundingovou kampaň. Fanoušci projevili zájem a společnosti se povedlo vybrat skoro dvojnásobek požadované částky. Původní plán zněl, že se telefon dostane na trh v lednu 2019, ale kvůli chybě objevené v procesoru musel být termín posunut na duben příštího roku. V opačném případě by zákazníci dostali nedokončený telefon, který by mohl trpět extrémně rychlým vybíjením baterie. Vývojáři přitom složitě sháněli hardware, pro který potom vyvíjeli mobilní verzi systému PureOS. Ten je založen na linuxovém jádře, stejně jako aplikace.
 
 
Právě nabídka aplikací bude zpočátku největší vadou na kráse telefonu Purism Librem 5. Autoři sice naznačují, že by v budoucnu zařízení mohlo v budoucnu podporovat aplikace pro Android, ale to by stejně byl takříkajíc běh na dlouhou trať. PureOS bude k dispozici zdarma pod licencí open source, přičemž hlavní slovo dostala bezpečnost a ochrana soukromí. K dispozici budou například hardwarové přepínače, pomocí kterých bude možné odpojit fotoaparát, mikrofon, Wi-Fi, Bluetooth nebo mobilní modem, takže tyto komponenty nemohou pracovat na pozadí bez vědomí uživatele.
 
Po stránce výbavy nebude Purism Librem 5 high-endovým modelem, který by mohl poměřovat síly s vlajkovými loděmi konkurence. O pohon se postará procesor NXP i.MX8 (založený na jádrech ARM Cortex-A53), který nabídne vyšší výkon než původně zvažovaný i.MX6. Pro Qualcomm nebo MediaTek se společnost nerozhodla i z toho důvodu, že chtěla procesor (i po softwarové stránce) zcela oddělený od modemu. K další výbavě patří minimálně pětipalcový dotykový displej, 3GB operační paměť, 32GB interní úložiště, slot na microSD karty a přední i zadní fotoaparát. Ani v oblasti konektivity telefon ničím nepřekvapí, kromě portu USB Type-C nebo 3,5mm audio jacku bude k dispozici GPS, Wi-Fi, Bluetooth a LTE.
 
Purism Librem 5 je možné předobjednat za 599 dolarů, v přepočtu 13 250 Kč bez DPH.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení
Samsung tento týden odhalil ještě jeden tablet s Androidem. Všestranný, cenově dostupný model Galaxy Tab A 10.1 ve verzi pro rok 2019 nabízí elegantní design, stereo reproduktory a funkce zaměřené na rodinu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik