www.svetmobilne.cz
>
>
>

Linuxový smartphone Purism Librem 5 přijde v dubnu 2019

Linuxový smartphone Purism Librem 5 přijde v dubnu 2019
, , aktualita
Mnoho alternativ k Androidu a iOS v tuto chvíli není, proto se společnost Purism rozhodla nabídnout smartphone s upraveným linuxovým systémem PureOS. Zaměřen bude hlavně na bezpečnost a soukromí.
reklama
Americká společnost Purism navrhuje a prodává notebooky s vlastní linuxovou distribucí PureOS. Před více než rokem se rozhodla přijít s vlastním smartphonem, přičemž pro realizaci svých plánů využila nejprve crowdfundingovou kampaň. Fanoušci projevili zájem a společnosti se povedlo vybrat skoro dvojnásobek požadované částky. Původní plán zněl, že se telefon dostane na trh v lednu 2019, ale kvůli chybě objevené v procesoru musel být termín posunut na duben příštího roku. V opačném případě by zákazníci dostali nedokončený telefon, který by mohl trpět extrémně rychlým vybíjením baterie. Vývojáři přitom složitě sháněli hardware, pro který potom vyvíjeli mobilní verzi systému PureOS. Ten je založen na linuxovém jádře, stejně jako aplikace.
 
 
Právě nabídka aplikací bude zpočátku největší vadou na kráse telefonu Purism Librem 5. Autoři sice naznačují, že by v budoucnu zařízení mohlo v budoucnu podporovat aplikace pro Android, ale to by stejně byl takříkajíc běh na dlouhou trať. PureOS bude k dispozici zdarma pod licencí open source, přičemž hlavní slovo dostala bezpečnost a ochrana soukromí. K dispozici budou například hardwarové přepínače, pomocí kterých bude možné odpojit fotoaparát, mikrofon, Wi-Fi, Bluetooth nebo mobilní modem, takže tyto komponenty nemohou pracovat na pozadí bez vědomí uživatele.
 
Po stránce výbavy nebude Purism Librem 5 high-endovým modelem, který by mohl poměřovat síly s vlajkovými loděmi konkurence. O pohon se postará procesor NXP i.MX8 (založený na jádrech ARM Cortex-A53), který nabídne vyšší výkon než původně zvažovaný i.MX6. Pro Qualcomm nebo MediaTek se společnost nerozhodla i z toho důvodu, že chtěla procesor (i po softwarové stránce) zcela oddělený od modemu. K další výbavě patří minimálně pětipalcový dotykový displej, 3GB operační paměť, 32GB interní úložiště, slot na microSD karty a přední i zadní fotoaparát. Ani v oblasti konektivity telefon ničím nepřekvapí, kromě portu USB Type-C nebo 3,5mm audio jacku bude k dispozici GPS, Wi-Fi, Bluetooth a LTE.
 
Purism Librem 5 je možné předobjednat za 599 dolarů, v přepočtu 13 250 Kč bez DPH.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Peugeot představil plug-in hybridy 508 a 3008 Peugeot představil plug-in hybridy 508 a 3008
Peugeot to už v minulosti zkoušel s naftovými hybridy, ty se ale moc neujaly. Tentokrát to zkouší znovu a vypadá to, že i lépe. Peugeot 508 a 3008 dostanou benzinové hybridy s velkým akumulátorem, v druhém případě dokonce i s pohonem všech 4 kol.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cukrovou třtinu v Brazílii odváží autonomně řízené Mercedesy Axor Cukrovou třtinu v Brazílii odváží autonomně řízené Mercedesy Axor
Automobilka Mercedes-Benz dodá do Brazílie celkem 18 nákladních vozů Axor, které zde pomohou sbírat a odvážet cukrovou třtinu. Aby to měli řidiči jednodušší, vozy se po poli dokáží pohybovat autonomně.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fanoušci OnePlus blahořečí 3,5mm jack, budoucí model o něj přijde Fanoušci OnePlus blahořečí 3,5mm jack, budoucí model o něj přijde
OnePlus se fanoušků na Twitteru zeptalo, jakou funkci mají nejraději na svém OnePlus 6. Vzhledem k nedávnému prohlášení, že chystané OnePlus 6T nebude mít 3,5mm audio jack, si uživatelé nejvíce cení právě této funkce.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Punkt MP02: drahý telefon, co toho moc neumí Punkt MP02: drahý telefon, co toho moc neumí
Za částku odpovídající 350 dolarům můžete mít už velmi solidně vybavený smartphone. A nebo jednoduchý mobil Punkt, který má malý černobílý displej a umí skoro jen volat a posílat SMS. V čem je tedy zvláštní?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Volkswagen představil vodíkový Crafter HyMotion Volkswagen představil vodíkový Crafter HyMotion
Vedle spousty elektrických dodávek a jejich konceptů představila společnost Volkswagen ještě jednu pozoruhodnou dodávku. Crafter HyMotion je totiž poháněna vodíkem a vychází z elektrického e-Crafteru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala