Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lidl otevřel první dobíjecí stanici pro elektromobily

2.8.2017, Jáchym Šlik, aktualita
U pražské prodejny Lidl v ulici K Barrandovu naleznou řidiči rychlonabíjecí stanici, kde si mohou bezplatně dobít svůj elektromobil. Do konce roku chce Lidl zprovoznit v České republice dalších pět takových stanic.
Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily se po jiných evropských zemích objevily také v České republice. První byla instalována u právě otevřené prodejny nové generace v Praze v ulici K Barrandovu. Stanice je vhodná pro všechny typy elektromobilů, které jsou v současné době dostupné na trhu. Technologie nabíjení stejnosměrným proudem umožňuje dobít kapacitu baterie z 0 na 80 % už za půl hodinu, v praxi však bude záviset na konkrétním typu vozidla. Zákazník supermarketu si tedy může během nákupu výrazně dobít baterii ve svém elektromobilu, a to zcela zdarma. Elektrická energie navíc pochází z obnovitelných zdrojů.
 
Rychlonabíjecí stanice, která pochází od společnosti ABB, splňuje tři mezinárodní normy nabíjení: pro nabíjení stejnosměrným proudem vozidel vyrobených v Asii (CHAdeMO), vozidel vyrobených v Evropě (Combo 2) a standardní nabíjení střídavým proudem (Type 2 Standard). Lidl ovšem nezůstane u jedné rychlonabíjecí stanice a do konce roku jich plánuje otevřít dalších pět. Všechny budou instalovány u prodejen nové generace. Elektromobilotu plánuje společnost podporovat i nadále.
 
 
„Počátkem roku jsme se rozhodli pro odběr elektrické energie pro naše prodejny i logistická centra z obnovitelných zdrojů, ustoupili jsme také od prodeje jednorázových igelitových tašek. Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily od společnosti ABB, jež u našich prodejen instalujeme, vnímáme jako další krok pro zdravější životní prostředí. Myslíme přitom samozřejmě na současné i budoucí majitele elektromobilů. Do konce roku naistalujeme ještě pět stanic a do budoucna plánujeme pokračovat s instalací u prodejen nové generace,“ uvádí k podpoře elektromobilů generální ředitel Lidlu Pavel Stratil.
 
Mapu nabíjecích stanic v České republice naleznou řídiči například na internetové stránce Evmapa.cz, kde je k dispozici interaktivní mapa s přesnou polohou i parametry nabíjecích stojanů. Zanesena v ní je také nová dobíjecí stanice Lidlu v ulici K Barrandovu.
 
Zdroj: Tisková zpráva Lidl, Evmapa.cz


reklama