Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

LG postaví ve Vratislavi největší evropskou továrnu na baterie pro elektromobily

22.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Jen pár desítek kilometrů od českých hranic vyroste v příštím největší továrna na lithium-iontové články v Evropě. Postará se o ni divize LG Chem a vyrobené baterie zamíří do elektromobilů.
Naprostá většina automobilek s evropskými kořeny plánuje v následujících letech představit několik nových modelů elektromobilů. Výrazně tak vzroste poptávka po bateriích, na starém kontinentě však prozatím chybí větší továrna vyrábějící články pro elektromobily, proto jsou baterie obvykle dováženy z asijských zemí, nejčastěji z Číny a Jižní Korei. V budoucnu by však elektromobily montované v Evropě mohly využívat baterie vyrobené jen šedesát kilometrů od českých hranic. Nedaleko polské Vratislavi, hlavního města Dolního Slezska, totiž v příštím roce vyroste továrna na lithium-iontové články pro elektricky poháněné automobily.
 
Za továrnou stojí jihokorejská společnost LG Chem, divize giganta LG Corp, která do jejího vzniku investuje 5,9 miliardy zlotých, v přepočtu více než 35 miliard českých korun. Cílem je vyrobit 100 tisíc lithium-iontových baterií ročně, přičemž továrna přinese práci 2 500 lidem. Součástí bude také výzkumné a vývojové centrum, kde bude zaměstnáno na 400 inženýrů z různých oborů, jako je automatizace, elektronika, chemie nebo IT.
 
 
Můžeme tedy očekávat, že ve Vratislavi nebude probíhat jen finální fáze výroby, ale budou zde bateriové články vznikat téměř od samého počátku. Co se týče zdrojů lithia a dalších surovin, budou zpočátku distribuovány mateřskou společností z Jižní Korei, později by však společnost ráda využila polské dodavatele. "Společnost si vybrala Polsko jako nejkonkurenceschopnější místo pro výrobu, aby uspokojilo potřeby evropských a světových výrobců automobilů," řekl Chang-Beom Kang, viceprezident společnosti LG Chem.
 
Agentura Reuters uvádí, že Vratislav leží 150 km od hranic Německa, kde sídlí jeden z možných odběratelů baterií – Volkswagen Group. 100 tisíc baterií ročně se může zdát jako vysoké číslo, ve skutečnosti se však bude jednat jen o zlomek očekávané budoucí poptávky. Mezitím Tesla staví v USA novou továrnu Gigafactory, která by měla být otevřena rovněž v roce 2018, její výrobní kapacity však nejspíš budou skoro desetkrát vyšší ve srovnání s evropskou továrnou LG Chem.
 
Elektromobily jsou zatím stále pouze v plenkách, v roce 2016 měla plně elektrický pohon jen 0,2 % nových osobních automobilů prodaných v Evropě. Jejich počet by se však měl rychle zvyšovat díky klesajícím cenám baterií i regulacím ze strany vlád (např. Francie a Británie chtějí do roku 2040 zakázat benzinové i naftové motory).
 


reklama