Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Lexus má první elektromobil, SUV UX 300e

, , aktualita
Lexus má první elektromobil, SUV UX 300e
Lexus je sice znám svými hybridy, nicméně na elektromobil jsme si počkali docela dlouho. Prvním bude nové SUV UX 300e. To slibuje dojezd až 400 kilometrů a výkon elektrického pohonu maximálně 150 kW.
Lexus má první elektromobil, SUV UX 300e
Automobilka Lexus je luxusní odnoží Toyoty a spolu s ní byla jedním z průkopníků hybridního pohonu. Na čistě elektrický Lexus jsme ale čekali dlouho a až nyní se automobilka rozhoupala ke svému prvnímu elektromobilu. Je jím SUV UX 300e a půjde spíše o kompaktnější crossover. Specifikace vozu nicméně příliš nevyrazí dech. Nabídne dostatečný výkon 150 kW a točivý moment 300 Nm, závodník to ale s takovými hodnotami nebude.
 
Lexus UX 300e
 
Napájení tu zajišťuje Li-Ion akumulátor s 54,3 kWh, což není zas tak mnoho. Výrobce slibuje sice dojezd 400 km, to by ale znamenalo spotřebu 13,6 kWh/100 km, což v praxi určitě mít nebude. Ostatně tento dojezd dle normy NEDC, která je známá svým přehnaným optimismem. V praxi bych očekával dojezd spíše někde lehce pod 300 km.
 
Lexus UX 300e
 
Podporováno je pomalé AC nabíjení s maximálně 6,6 kW, rychlé DC nabíjení je pak podporováno do 50 kW. I zde je dnešní standard přeci jen o něco výše. Těžký akumulátor snižuje těžiště vozu, přičemž je vůz postaven na platformě GA-C. Nechybí technologie Active Sound Control (ASC) pro aktivní potlačení hluku.
 
Lexus UX 300e
 
Pomocí mobilní aplikace lze dálkově ovládat klimatizaci, rozmrazování oken nebo vyhřívání sedaček. Nový Lexus UX 300e půjde na čínský a evropský trh v příštím roce, do Japonska se dostane až v roce 2021. Prozatím se neplánuje, že by se měl prodávat i v Americe.
 


reklama