Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lenovo omladilo malý ThinkPad X280, přidalo konvertibilní X380 Yoga

4.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Lednovým novotám mezi ThinkPady se nevyhnula ani řada X, kde prošel dvanáctipalcový ThinkPad X280 největšími změnami za poslední roky. Novinkou je také model, který byl přesunut z původní řady ThinkPad Yoga.
Lenovo před veletrhem CES 2018 omladilo většinu své nabídky pracovních notebooků ThinkPad. Výjimkou nemohla být ani řada X, která se vyznačuje malými rozměry v kombinaci s prémiovými specifikacemi. První novinkou je ThinkPad X280, jeden z nejmenších ThinkPadů na trhu, který navazuje na loňský model X270. Jedná se o patrně největší aktualizaci od roku 2013, která zahrnuje redesign šasi. Hmotnost díky tomu klesla z 1,37 na 1,16 kg, zatímco tloušťku se výrobci podařilo snížit z 20,3 na 17,4 až 17,8 mm. Potěšeny však nebudou jen ruce a záda, kterým se o něco uleví při přenášení notebooku, ale také oči – zaoblenější tvary zkrátka vypadají moderněji.
 
 
Odtučňovací kůra se však neobešla bez kompromisů. Zmizela funkce Powerbridge spočívající v kombinaci dvou baterií, z nichž jedna byla uživatelsky vyměnitelná. ThinkPad X280 místo toho spoléhá jen na jednu integrovanou 48Wh baterii. Útěchou může být alespoň přidání podpory rychlého nabíjení Rapidcharge. Stejně jako jiné letošní novinky se značkou ThinkPad, také tento model vyměňuje starší dokovací port umístěný ve spodní části notebooku za nový, který se nachází na boční straně a využívá rozhraní USB Type-C/Thunderbolt 3. Lenovo následovalo aktuální trendy také použitím menší čtečky micro SD karet přidáním druhého portu USB Type-C, který může sloužit také k nabíjení počítače.
 
Beze změny zůstal 12,5” IPS displej s rozlišením 1920 x 1080 pixelů (Full HD) a volitelným dotykovým ovládáním. Pohon zajišťuje osmá generace čtyřjádrových procesorů Intel Core doplněný o 16GB operační paměť a maximálně 1TB úložiště M.2 SSD.
 
 
ThinkPad X380 Yoga může na první pohled vypadat jako zcela nový model, ale jedná se jen o rebrandovaného nástupce ThinkPadu Yoga 370. Jedná se o konvertibilní notebook se 13,3” dotykovým displejem otočitelným až o 360 stupňů. Změn je sice pomálu, v oblasti hardwaru však nesmí chybět osmá generace čtyřjádrových procesorů Intel Core, až 16GB RAM a 1TB SSD. Na uživatelé čeká také rozpoznání obličeje Windows Hello či baterie s výdrží až 13,6 hodiny.
 
 

Ceny a dostupnost

 
Obě novinky se začnou prodávat v průběhu ledna. Základní cena ThinkPadu X280 činí 999 dolarů (21 100 Kč bez DPH), zatímco ThinkPad X380 Yoga bude možné pořídit od 1 459 dolarů (30 900 Kč bez DPH).
 


reklama