Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Legendární Nokia N93 slaví jubileum. Zavzpomínejte s námi

26.4.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Tento týden je to deset let, co byl představen jeden z nejikoničtějších telefonů finské Nokie. Multimediální model N93 měl mohutné tělo, netradiční konstrukci a na svou dobu kvalitní fotoaparát s optickým zoomem.
25. dubna 2006 byl představen nový zástupce multimediálních mobilů z řady Nokia Nseries. Model N93 se tehdy stal vlajkovou lodí finského výrobce a na rozdíl od dnešních telefonů se od konkurence odlišoval i svou konstrukcí. Displej nebyl jen otevírací jako u klasických „véček“, ale také různě otočitelný, takže přístroj bylo možné držet na šířku nebo jako videokameru s výklopnou obrazovkou. Tato vychytávka se samozřejmě podepsala na rozměrech, telefon byl tak v pase pořádný tlouštík (28,2 mm), na druhou stranu hmotnost se už tolik neliší od některých dnešních smartphonů (180 g).

Ve výbavě měl hlavní slovo 3,2MPx fotoaparát, který se mohl pochlubit optickým zoomem, přisvětlovací diodou a optikou Carl Zeiss. Zatímco rozlišení bylo už dávno překonáno, možnost optického zoomu z celkem pochopitelných důvodů nenalezneme ani v naprosté většině dnešních telefonů. Nokia N93 zvládla také pořizovat videa ve VGA rozlišení (640 x 480 pixelů) při 30 snímcích za sekundu. Displej byl samozřejmě nedotykový, jeho úhlopříčka i rozlišení byly na dnešní poměry titěrné – 2,4“ a 320 x 240 pixelů. O konektivitu se staralo 3G, Wi-Fi, Bluetooth nebo infračervený port, naopak GPS byste ještě hledali marně.

Naproti displeji své místo našla numerická klávesnice, celkově bylo ovládacích prvků na těle telefonu více než dost. O pohon se staral jednojádrový procesor s taktem 332 MHz a 64MB RAM, uživatelská data bylo možné ukládat na 50MB vnitřní úložiště rozšiřitelné až pomocí 2GB micro SD karty. Telefon běžel na platformě S60, operační systém Symbian 9.1 ovšem tehdy neposkytoval tolik možností, jako dnes Android nebo iOS. Zajímavý je i pohled na cenu, za kterou se Nokia N93 prodávala v roce 2006. Čeští zájemci si na žhavou novinku museli našetřit více než 22 tisíc korun, tedy přibližně stejně, kolik dnes stojí Samsung Galaxy S7 Edge nebo 16GB iPhone 6s Plus

Zdroj: Wikipedia.com
reklama