Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Legendární HTC HD2 žije. A dokonce spustí Android 7.0 Nougat

17.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Sedm let starý smartphone HTC HD2 ještě nepatří do důchodu. Stále se najdou vývojáři, kteří se snaží o port nejnovějších verzí Androidu, i když jak ukazuje poslední případ, limitujícím se stává na dnešní dobu už zastaralý hardware.
HTC HD2 bylo představeno v roce 2009 s operačním systémem Windows Mobile 6.5 Professional. Jenže telefon neupadl po pár letech do zapomnění, jako tomu je u jiných modelů, ale vytvořila se kolem něj silná komunita uživatelů a hlavně vývojářů. Ti postupem času portovali na smartphone Windows Phone, Meego, Firefox OS a především nejrůznější verze Androidu. Nutno ovšem dodat, že ne všechny porty byly úspěšné, někdy mnohdy se totiž systém nepovedlo uvést do plně funkčního stavu.

V loňském roce se vývojáři s přezdívkou macs18max povedlo na HTC HD2 dostat Android 6.0 Marshmallow. Jednalo se spíš o ukázku možností, protože nefungovaly ani některé základní funkce, jako telefonování, Bluetooth nebo fotoaparát. O rok později se stejný vývojář pokusil o port Androidu 7.0 Nougat (konkrétně ve formě ROM CyanogenMod 14) na HTC HD2, jak informoval na fóru XDA Developers, kde se sdružuje komunita nezávislých vývojářů. Jenže ani tentokrát se port neobešel bez problémů, dokonce je systém ještě méně použitelnější než v případě verze 6.0 Marshmallow.

Největší překážkou je údajně nedostatek výkonu stařičkého hardwaru, především 448MB RAM se ukázala pro běh Androidu 7.0 Nougat jako nedostatečná. Není jasné, zda port v budoucnu ještě pokročí, ale v každém případě se asi nikdy nedočkáme použitelné verze nejnovějšího Androidu na HTC HD2. Smartphone přinesl na svou dobu špičkové parametry, které ovšem dnes vypadají už spíše úsměvně – 4,3“ displej s rozlišením 800 x 480 pixelů, jednojádrový procesor Qualcomm Snapdragon S1 taktovaný na 1,0 GHz, 5MPx fotoaparát s autofokusem a LED bleskem nebo baterie o kapacitě 1 230 mAh.

Zdroj: Liliputing.com
reklama