Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lancia představuje nový Ypsilon, je plně elektrický s dojezdem až 403 km

5.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Lancia představuje nový Ypsilon, je plně elektrický s dojezdem až 403 km
Po dlouhých 13 letech se představuje nová generace malého hatchbacku Lancia Ypsilon. Ten se nově stane plně elektrickým a papírově by měl dosahovat dojezdu až okolo 400 km. Designem má navazovat na Stratos.
Předchozí generace malého hatchbacku Lancia Ypsilon (typ 846) se vyrábí dodnes. Navzdory svému stáří je v Itálii stále velmi populárním vozem. Vyrábí se totiž už od roku 2011 a během té doby prošla několika facelifty, úpravami pohonných jednotek a získala i hybrid. Nová generace, kterou Lancia právě představila, ale půjde mnohem dál a stane se výhradně elektromobilem.
 
Lancia Ypsilon Edizione Limitata Cassina
 
Designem navazuje na legendární kupé Stratos, což je vidět na tvaru zadních světel a výrazné odtokové hraně, vepředu pak nízkým usazením světel a čtyřmi výřezy evokující čtveřici mlhovek závodních verzí tohoto vozu. Jako první přijde Edizione Limitata Cassina, tedy limitovaná edice v počtu 1906 kusů. Ta by měla zahájit renesanci značky, která už v podstatě zavírala brány s tím, že postupně ukončí výrobu jediného zbývajícího modelu. Nakonec se tak nestane a Lancia by mohla opět zářit. Zda se tak stane, to uvidíme. On totiž elektromobil zdaleka nebude tak levný jako původní Ypsilon a v případě EV od koncernu Stellantis to platí obzvlášť.
 
Lancia Ypsilon Edizione Limitata Cassina
 
Technika bude patrně založena na elektrickém Peugeotu e-208, který je extrémně drahým EV. U něj ještě stále platí, že je EV 2krát dražší než spalovací model. Doufejme, že se to bude časem zlepšovat. Co o novém Ypsilonu zatím víme, je spotřeba 14,3-14,6 kWh/100 km a dojezd 394-403 km dle WLTP. Jako vždy, i zde se dá předpokládat, že reálný dojezd bude o něco nižší. Lancia v oblasti nabíjení spolupracuje s Free2Move Charge.
 
Lancia Ypsilon Edizione Limitata Cassina
 
Vůz bude mít infotainment S.A.L.A. (Sound Air Light Augmentation) s podporou widgetů, tedy uživatelským nastavením rozhraní. Najdeme zde dvě HD obrazovky a centralizované ovládání pro audio, klimatizaci i osvětlení interiéru. Funkce by měly být ovládány i hlasem.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama