Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kuriózní svolávací akce: blinkry vozů Kia Sedona mohou blikat na opačnou stranu

30.9.2021, Milan Šurkala, aktualita
Chyb je v automobilech požehnaně a zdaleka nejde jen o ty nejmladší automobilky a startupy s elektromobily. Jednou ze zajímavých chyb je ta v MPV KIA Sedona. Blinkry zde mohou blikat na opačnou stranu.
Snad každému výrobci se daří mít chybu ve svých vozech, které jsou pak svolávány do servisů. Jedna z dalších ukazuje, že zvláštní chyby se mohou stát každému. Automobilka KIA nyní svolává do servisů 88576 vozů KIA Sedona, což je u nás docela neznámé MPV. Jde o ročníky 2015 až 2017.
 
KIA Sedona
 
Ukázalo se, že logické obvody Smart Junction Box (SJB) ve vozidle mohou v některých podmínkách špatně vyhodnocovat signály, což může zapříčinit to, že vůz začne blikat binkrem na opačnou stranu, než by měl. Chyba se začala řešit v letošním květnu a byla reprodukována v jednom ze 7 kusů SJB, které byly reklamovány v záruce. Později byl ale problém s reprodukcí v dalších kusech, což se nakonec podařilo v komoře při vysoké teplotě. Modifikovaná verze SJB nevykazovala stejnou chybu a tu tak dostanou svolané vozy.
 
Případ však ukazuje i několik důležitých skutečností, které je dobré si uvědomit. Chyby se nevyhýbají žádnému výrobci (resp. jejich dodavatelům), a také to, že někdy je velmi těžké přijít na chybu i při rozsáhlém testování, i to, že mnohdy jde o závady, které se v praxi projeví jen na extrémně malém množství kusů. Trvalo totiž 4 měsíce, než se chybu podařilo spolehlivě reprodukovat, a to se vědělo, jaká chyba se vlastně hledá. Vytýkat při chybách výrobcům, že něco pořádně neotestovali, tedy nemusí být vždy na místě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama