Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kupón na pražskou MHD bude možné ukázat i v mobilní aplikaci

21.7.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Hlavní město Praha má v plánu rozšíření možností, jakým se budou moct cestující prokazovat platným kuponem při jízdě hromadnou dopravou. Kromě plastové karty, tzv. Lítačky, bude možné kupon ukázat na mobilním telefonu nebo jej nahrát na jiný druh karty.
Rada hlavního města Prahy tento týden na svém 25. jednání schválila další postup při rozšiřování platebních a identifikačních možností v městské hromadné dopravě. V praxi by to mělo znamenat, že uživatel bude mít možnost si nechat kupon nahrát i na jiné nosiče. V současné době existuje pouze jediná varianta, a to plastová karta (Lítačka nebo starší Opencard), v případě vnějších pásem také kupon v papírové formě. Primátorka Adriana Krnáčová ovšem prohlásila, že Praha chce následovat mnohá zahraniční města a jako alternativu nabídnout možnost se při kontrole prokazovat kuponem v mobilní aplikaci nebo nahraným na jiném druhu karty – například platební kartě vydané bankou, InKartě Českých drah nebo studentské kartě ISIC.

Cestujícímu se tak ušetří cenné místo v peněžence, které už teď bývají plné nejrůznějších karet. Primátorka je tak zároveň blíže ke splnění slibu, který dala v únoru při představování Lítačky. Rozšířit by se měly také prodejní kanály, kde bude možné zakoupit nový kupón, a to například o e-shopy jednotlivých dopravců. Nás samozřejmě nejvíce ona mobilní aplikace, ale zatím můžeme jen spekulovat, kdy bude vydána, jaké operační systémy bude podporovat či na jakém principu bude fungovat – zda si vystačí s QR kódy na displeji, nebo bude využívat bezdrátovou technologii NFC, čímž by se ale značně snížil seznam podporovaných zařízení.

Zdroj: Praha.eu
reklama