Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Které telefony byly loni nejčastěji kopírovány? iPhone skončil až pátý

22.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
AnTuTu zveřejnilo zajímavý žebříček, který ukazuje nejčastěji kopírované telefony v roce 2017. Sedm z deseti modelů pochází od Samsungu, v menšině jsou potom smartphony značek Apple, OnePlus a Xiaomi.
Benchmark AnTuTu pravidelně zveřejňuje žebříčky nejvýkonnějších smartphonů na světě, tentokrát se však společnost zaměřila na klony populárních modelů. Především neznámí čínští výrobci velmi rádi kopírují. A tentokrát nemáme na mysli různé formy inspirace, ale velmi přesné kopie, které se snaží předlohu maximálně napodobit. Originálům se většinou poměrně dobře podobají, méně znalý uživatel se klidně může splést. Většinou však tyto kopie mají mnohem slabší parametry, i kvalita zpracování obvykle bývá na výrazně nižší úrovni. Někteří zákazníci si takový model koupí cíleně kvůli nízké ceně a podobností s originálem, jiní naopak „skočí na špek“ nepoctivému prodejci.
 
 
Podle statistiky bylo 2,64 % smartphonů testovaných v loňském roce v benchmarku AnTuTu kopiemi nebo padělky. Pokud bychom se zeptali, který smartphone je podle vás nejčastěji kopírován, možná bychom jako odpověď dostali některý z iPhonů. První desítce však překvapivě dominují smartphony od Samsungu. Vůbec nejčastěji byl kopírován Samsung Galaxy S7 Edge s efektně zahnutým displejem po obou stranách, konkrétně jeho evropská varianta, která tvořila bezmála pět procent všech kopií. S odstupem za ním je potom čínská varianta Galaxy S7 Edge. Pomyslný bronz by si v tomto žebříčku odnesla evropská verze Galaxy S7 (bez zahnutého displeje), za ní se potom umístilo high-endové véčko Samsung W2016.
 
Až pátým nejčastěji kopírovaným telefonem je iPhone 7 Plus, jedné zařízení od Applu, které se vešlo do první desítky. Důvodů, proč iPhony nejsou tak často kopírovány, může být více, ale jeden z nich jistě bude souviset s operačním systémem. Čínští výrobci sice umějí poměrně pečlivě předělat Android, aby připomínal iOS, znalejšímu uživateli však stačí pár sekund, aby odhalil napodobeninu. Naproti tomu okopírovat nadstavbu Androidu, jakou používá například Samsung, není zase tak složité. Do statistiky se dostaly ještě dva další telefony jiné značky než Samsungu, a to OnePlus 3T a Xiaomi Mi 5. To je důkaz, že čínští výrobci se často nebrání ani kopírování mezi sebou.
 
Další statistika od AnTuTu ukazuje, že kopie jsou ve třetině případů vybaveny displejem s Full HD rozlišením, přibližně stejný podíl tvoří modely s HD. I mezi padělky však nalezneme solidně vybavené přístroje, desetina z nich využívá Quad HD displej. Přesto bychom měli před nákupem různých kopií varovat. Zákazníci by si měli dávat pozor především v méně známých čínských internetových obchodech a různých virtuálních tržištích, jako je Aliexpress.
 


reklama