www.svetmobilne.cz
>
>

Konec elektrického snu, Sion navyšuje cenu akumulátoru o 138 %

Konec elektrického snu, Sion navyšuje cenu akumulátoru o 138 %
, , aktualita
Crowdfundingové projekty jen zřídka vyjdou k plné spokojenosti všech zúčastněných. Sono Motors mělo v plánu vyrábět elektromobil Sion s pomocnými solárními panely. Jenže totálně neodhadlo cenu baterií, která je v praxi násobně větší.
K oblíbeným
reklama
Spousta věcí vypadá na papíře krásně, ale jakmile se začne dělat prakticky, různí čertíci vyskáčou ze škatulky ven a vše, co bylo růžové, hodně rychle zčerná. Tato nemilá situace se stala i crowdfundingovému projektu Sono Motors. Cílem bylo vyvinout levné elektrické auto Sion, které mělo mít solární panely. Jejich úlohou sice nebylo zajistit 100 % energie k pohonu, měly ale pomoci auto průběžně aspoň částečně dobíjet. Vůz měl stát 16000 EUR, přičemž akumulátor se měl buď pronajímat za měsíční poplatek nebo koupit za 4000 EUR (cca $4500). A zde je kámen úrazu. Tento akumulátor pojme 35 kWh, což by znamenalo cenu necelých $130 za kWh. To byla velmi optimistická cena už tehdy a dalo se předpokládat, že se ji nepodaří dosáhnout (dnes je cena za kWh někde okolo $200, nicméně některé automobilky jsou údajně už pod $140).
 
Elektromobil Sono Motors Sion
 
Akumulátor bude Sono Motors nakonec brát od firmy ElringKlinger, jenže jak společnost zmínila na Facebooku, není v její moci ji udržet na původně slibované částce 4000 EUR. Kdyby v praxi vzrostla cena třeba na těch standardních $200 za kWh (tzn. $7000, resp. 6200 EUR za akumulátor), dalo by se to pochopit, jenže ona vzrostla na skoro 2,4násobek. Konečná cena totiž bude neuvěřitelných 9500 EUR. To je skoro $310 za 1 kWh. Z lidového elektromobilu se tak stává elektromobil s jedním z nejdražších akumulátorů na světě. Původní cena vozu včetně baterie tak vzrostla z 20000 EUR na 25500 EUR, což je o 27,5 % více. Cena měsíčního pronájmu nicméně zůstává na hodnotě 90-140 EUR.
 
Výrobce se snaží situaci zachránit tím, že podle něj je nový akumulátor kvalitnější než předchozí a také to, že vůz má znatelně lepší specifikace, než bylo původně zamýšleno. Ten měl mít maximální výkon 80 kW, nicméně ve výsledku posílil na velmi slušných 120 kW a 290 Nm. O výrobu pohonného systému se postará Continental. Sion má solární panely, které kryjí 7,5 m2, což je opravdu hodně a najdete je nejen na kapotě a střeše, ale také na dveřích a zadním blatníku. Dle výrobce by to mělo stačit na dobití energie pro 30 kilometrů denně, což je více než polovina průměrného denního nájezdu evropského řidiče.
 
35kWh akumulátor by měl vystačit na 250 km jízdy a podporováno bude také rychlé 50kW nabíjení. Samotné solární panely by měly mít maximální výkon 1,205 kW. Auto má rozměry 4,11×1,79×1,68 metru a krátký rozvor 2,45 metru. Velký je zavazadlový prostor s objemem 500 litrů. Auto by se mělo začít prodávat příští rok, otázkou však zůstává, zda o něj bude za takovou cenu ještě zájem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Redmi K20 a K20 Pro budou low-costové vlajkové lodě Redmi K20 a K20 Pro budou low-costové vlajkové lodě
Xiaomi, respektive jeho značka Redmi, se nás příští týden pokus přesvědčit, že vlajková loď se Snapdragonem 855 a kvalitním fotoaparátem může stát stejně jako telefon střední třídy. Pojďme si shrnou poslední uniklé informace o těchto novinkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Používáte aplikaci CM Launcher 3D? Data ponechává bez ochrany Používáte aplikaci CM Launcher 3D? Data ponechává bez ochrany
CM Launcher 3D patří se stovkami milionů stažení k nejoblíbenějším aplikacím svého druhu. Přesto bylo zjištěno, že s ochranou dat si vývojáři hlavu příliš nelámou. Jedná se o další pochybení společnosti Cheetah Mobile.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Prohlížeč Tor pro Android vyšel ve stabilní verzi Prohlížeč Tor pro Android vyšel ve stabilní verzi
Po měsících testování vyšlo první stabilní sestavení internetového prohlížeče Tor pro Android. Uživatelům poskytuje více soukromí než jiné mobilní prohlížeče. S verzí pro iOS se nepočítá a vývojáři vysvětlují, co je důvodem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei byl vyloučen z Wi-Fi Alliance a SD Association. Přijde i o technologie ARM Huawei byl vyloučen z Wi-Fi Alliance a SD Association. Přijde i o technologie ARM
Huawei přišel o členství v několika asociacích, které se starají o významné standardy. Čínskému výrobci by to mohlo zkomplikovat třeba používání microSD karet. Nejistá je také budoucnost procesorů Kirin.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
iPhone 11 zbaven dalších tajemství. Známe detaily o foťácích či iOS 13 iPhone 11 zbaven dalších tajemství. Známe detaily o foťácích či iOS 13
Na internetu se objevily nové informace o připravovaných iPhonech. Týkají se designu, reproduktorů nebo fotoaparátů, které by měly představovat vůbec největší letošní změnu., A několik nových střípků máme také o softwaru.
25.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik