Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Koncern Toyota je jedničkou, za rok 2023 prodal 11,2 mil. aut

1.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Koncern Toyota je jedničkou, za rok 2023 prodal 11,2 mil. aut
Toyota je nadále největším automobilovým koncernem na světě. Za minulý rok se jí totiž povedlo prodat přes 11,23 milionu aut, čímž druhý koncern Volkswagen překonává o zhruba 2 miliony vozidel.
Králem automobilového trhu je Toyota a její koncern Toyota Group. O první místo se kdysi přetahovala s Volkswagenem, za rok 2023 měla ale jasné vedení. Zde je ale navíc potřeba dávat pozor na to, zda mluvíme o koncernech nebo jednotlivých značkách. Zatímco v koncernech Volkswagen Toyotě ještě jakž takž konkuruje, jako značka se Volkswagen Toyotě v počtu prodaných aut nemůže zdaleka rovnat a ani se neblíží. Pro připomenutí, celý koncern Volkswagen Group za rok 2023 vzrostl o 12 % a dostal se na 9,24 mil. aut. Samotný Volkswagen je ale jen mírně větší polovinou samotného koncernu a tato značka si zapsala 4,87 mil. aut. Abychom si to uvedli trochu více do kontextu, např. Audi v témže koncernu má 1,81 mil. aut, což je ale stejně jako má Tesla.
 
Pokud však jde o Toyota Group, tak tento koncern si připisuje za rok 2023 přes 11,23 milionu prodaných vozů (přesněji 11.233.039 aut, takže Volkswagen překonává o cca 2 miliony aut). Na to, že ještě nedávno se tyto dva koncerny přetahovaly o první pozici, jde o velký rozdíl. Toyota přitom loni rostla méně než VW Group, a to o 7,2 %. Když si vezmeme nejvýznačnější značky koncernu Toyoty, tak Daihatsu mělo 790,4 tisíc aut, Lexus 824,3 tisíc (+132 %) a samotná Toyota si připisuje 9,48 mil. vozů. Proti Volkswagenu jako značce je tak téměř 2krát tak větší.
 
Ať si dáme ještě trochu větší kontext, koncern Hyundai/Kia (obsahující i Genesis) prodal loni 7,32 mil. aut (nárůst o  6,7 %), koncerny General Motors a Stellantis zatím data nepublikovaly, ale loni šlo o 5,93 mil. aut, resp. 5,84 mil. vozů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama