www.svetmobilne.cz
>
>

Koncept EV Renault Morphoz se natahuje o 40 cm, pojme tak druhou baterku

Koncept EV Renault Morphoz se natahuje o 40 cm, pojme tak druhou baterku
, , aktualita
Automobilka Renault představila koncept zajímavého elektromobilu Morphoz. Ten dokáže totiž prodloužit svou délku o 40 cm tak, aby se sem vešel druhý akumulátor na dlouhé cesty i více zavazadel.
K oblíbeným
reklama
Společnost Renault ukázala svůj nový koncept elektromobilu Morphoz. Jak už napovídá název, novinka dokáže měnit svůj tvar. Pokud je nastaven City Mode, vůz má délku 4,4 metru, rozvor 2,73 metru a energie je uložena ve 40kWh akumulátoru. Dle výrobce to má stačit na ujetí 249 mil (400 km), ale zde bych byl podstatně skeptičtější. I když jde o městský provoz, kde mají EV nízkou spotřebu (na rozdíl od spalovacích aut), nečekal bych výrazněji přes 300 km.
 
Renault Morphoz
 
Pokud ale řidič bude chtít jej delší trasu, může zajet do speciálního centra Renaultu, kde se do auta během několika sekund namontuje druhý akumulátor. Vůz se totiž přepne do Travel Mode, roztáhne svůj rozvor na 2,93 metru (+20 cm) a svou délku dokonce na 4,8 metru (+40 cm). Zvětší se tak vnitřní prostor pro posádku, která bude mít více místa na nohy, zvětší se také objem zavazadlového prostoru a vznikne tu i prostor pro onen přídavný akumulátor s 50 kWh, zlepší se i aerodynamika. Celkově tak vůz bude mít k dispozici 90 kWh elektrické energie, na což má ujet 435 mil (700 km). Jak se člověk vrátí z výletu, vrátí i akumulátor a vůz se může opět zkrátit.
 
Renault Morphoz
 
O nabití akumulátoru se tak postará Renault a poté ho může zapůjčit do jiného vozu, nebo ho využít jako dočasné úložiště energie z obnovitelných zdrojů, využít např. pro pouliční osvětlení, nabíjení elektrokol nebo vyrovnávání špiček (jak odběru tak i naopak) ke stabilizaci elektrické sítě. Výhodou má být i to, že ne každý potřebuje pořád 90 kWh energie v akumulátorech v autě, takže oněch 50kWh akumulátorů může být vyrobeno podstatně méně, než je počet vozů s výchozími 40kWh akumulátory, což přinese menší zátěž pro životní prostředí. Na druhou stranu se dá předpokládat, že tyto pronajímané akumulátory budou dříve odcházet.
 
Renault Morphoz
 
Vůz je postaven na modulární platformě CMF-EV, kterou budou používat budoucí elektromobily Renaultu a dovolí snadnou zástavbu různých akumulátorů. Jako klíč tu slouží smartphone, což dovoluje i snadné sdílení aut, které pomalu získává na popularitě. Hovořilo se také o autonomním řízení úrovně 3, což znamená samostatné řízení v zácpách nebo na dálnicích, nicméně např. na silnicích bez značení nebo za velmi špatného počasí musí stále ještě řídit člověk. Místo zpětných zrcátek tu máme HD kamery.
 
Renault Morphoz
 
Systém umělé inteligence rozpozná řidiče i jeho telefon a odemkne na zamávání. Máme tu ovládání gesty i hlasem a AI se sama snaží přizpůsobit řidiči i pasažérům, pustit jim hudbu dle nálady a podobně. Zajímavostí je možnost otočit sedadla i k sobě a mít vevnitř jakýsi společný prostor např. pro hry.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely
Dnes je na trhu tolik elektrifikovaných vozidel, že se jim v září povedlo poprvé v historii v Evropě prodejně překonat vozy s naftovým motorem. Při tomto tempu bude překonání i těch benzínových jen záležitostí chvilky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bugatti Bolide: přes 500 km/h a z 0 na 300 km/h za 7,37 sekundy Bugatti Bolide: přes 500 km/h a z 0 na 300 km/h za 7,37 sekundy
Bugatti představilo doslova šílený koncept vozu Bolide. Ten nabídne výkon 1850 koní a při hmotnosti pouhých 1240 kg tak zrychlí z 0 na 300 km/h za pouhých 7,37 sekundy. Maximální rychlost má překonávat 500 km/h.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí
Analytik Neil Cybart z Above Avalon tvrdí, že mobilní telefony Apple iPhone jsou ve světě tak moc úspěšné, že je aktivně používá už více než miliarda lidí. To je zhruba každý osmý člověk na planetě.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11 Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11
Malým telefonem Apple iPhone SE (2020) se kalifornská firma trefila do černého. Menší a na poměry Applu dost levný telefon s výkonným hardwarem zaznamenal prodejní úspěchy a v USA tvoří 22 % prodejů všech iPhonů.
27.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G
Huawei představilo nové telefony řady Mate 40 a s tím také nové high-endové procesory Kirin 9000. Ty přináší moderní 5nm technologii výroby, podporu připojení 5G a slibují vysoký výkon překonávající Snapdragon 865+.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře