www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Kolik výrobci telefonů zaplatí Googlu za aplikace?

Kolik výrobci telefonů zaplatí Googlu za aplikace?
, , aktualita
V reakci na pokutu od Evropské unie zavedl Google tento týden nové podmínky ohledně předinstalovaných aplikací v Androidu. O několik dnů později unikl ceník, který ukazuje, kolik budou výrobci (a potažmo koncoví zákazníci) platit za aplikace Googlu.
K oblíbeným
reklama
Google ro distribuci Androidu dlouho celosvětově využíval licenci, kterou můžeme shrnout jako „všechno nebo nic“. Výrobce se musel rozhodnout, zda chce svůj telefon nabízet s Obchodem Play, ale v takovém případě musel nainstalovat i další aplikace včetně aplikace pro vyhledávání a internetového prohlížeče Chrome. A většina výrobců se samozřejmě rozhodla pro možnost s oficiálním obchodem s aplikacemi, neboť uživatelé jeho přítomnost v operačním systému očekávají. Navíc nemuseli nic platit, neboť finanční model spoléhal na reklamy ve vyhledávání a prohlížeči. Jenže po tlaku Evropské unie a především rekordní pokutě přes 4 miliardy eur se Google rozhodl pro několik změn v poskytování licencí.
 
 
Jednou z nich je oddělení licencí pro Obchod Play na jedné straně a Vyhledávání Google spolu s Chromem na straně druhé. Nově sice použití obchodu nebude podmíněno instalací jiných aplikací, ale výrobce místo toho bude muset platit poplatek z každého prodaného zařízení v EU, pokud v něm předinstaluje vyhledávač a prohlížeč od Googlu. Americký gigant nezveřejnil částky, které budou muset výrobci platit, ale k ceníku se dostali redaktoři webu The Verge. A zjistili, že maximální výše poplatku činí 40 dolarů, v přepočtu bezmála 900 Kč.
 
Za výše uvedenou cenu získá výrobce plnou sadu aplikací od Googlu včetně Obchodu, Vyhledávání a Chromu. Ceny jsou ovšem odstupňovány ještě podle jiných kritérií, konkrétně jemnosti displeje (vyjádřené v pixelech na palec) a regionu. Poplatek 40 dolarů platí pro telefony s jemností vyšší než 500 ppi prodávané v nejvyspělejších evropských zemích, jako je Německo, Švédsko, Nizozemsko nebo Velká Británie. V případě displejů se 400 až 500 ppi zaplatí výrobci 20 dolarů a pokud je jemnost displeje ještě nižší, činí poplatek jen 10 dolarů. Nejmenší možná výše poplatku, která byla stanovena na 2,5 dolaru, platí pro low-endové smartphony na rozvojovějších trzích.
 
A proč Google stanovil právě tato kritéria? Jemnost displeje totiž obvykle určuje, o jakou třídu telefonu se jedná. Jinak řečeno, nejvybavenější a nejdražší telefony mají nejjemnější displeje, takže z nich Google bude chtít nejvíce zaplatit. A smysl dává také rozdělení podle regionů, neboť licenční poplatky se nejspíš promítnou i do koncové ceny zařízení. A Google pravděpodobně nechce, aby bylo zvýšení cen tak výrazné na chudších trzích, kde jsou zákazníci v tomto ohledu pochopitelně citlivější.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě
Oppo podruhé představilo své smartphony z řady Reno, které zahrnují i modely s periskopickým zoomem nebo podporou 5G sítí. Dostanou se na vybrané evropské trhy, a to už příští měsíc. Na nízké ceny ovšem nespoléhejte.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech
Lenovo dnes představilo novou vlajkovou loď Z6 Pro, která je určena pro čínský trh. Jedná se o model, který nijak neztrácí na konkurenci. Do vínku dostal procesor Snapdragon 855, displej Super AMOLED s tenkými rámečky nebo velký počet fotoaparátů.
23.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
23.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik