www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Kolik výrobci telefonů zaplatí Googlu za aplikace?

Kolik výrobci telefonů zaplatí Googlu za aplikace?
, , aktualita
V reakci na pokutu od Evropské unie zavedl Google tento týden nové podmínky ohledně předinstalovaných aplikací v Androidu. O několik dnů později unikl ceník, který ukazuje, kolik budou výrobci (a potažmo koncoví zákazníci) platit za aplikace Googlu.
reklama
Google ro distribuci Androidu dlouho celosvětově využíval licenci, kterou můžeme shrnout jako „všechno nebo nic“. Výrobce se musel rozhodnout, zda chce svůj telefon nabízet s Obchodem Play, ale v takovém případě musel nainstalovat i další aplikace včetně aplikace pro vyhledávání a internetového prohlížeče Chrome. A většina výrobců se samozřejmě rozhodla pro možnost s oficiálním obchodem s aplikacemi, neboť uživatelé jeho přítomnost v operačním systému očekávají. Navíc nemuseli nic platit, neboť finanční model spoléhal na reklamy ve vyhledávání a prohlížeči. Jenže po tlaku Evropské unie a především rekordní pokutě přes 4 miliardy eur se Google rozhodl pro několik změn v poskytování licencí.
 
 
Jednou z nich je oddělení licencí pro Obchod Play na jedné straně a Vyhledávání Google spolu s Chromem na straně druhé. Nově sice použití obchodu nebude podmíněno instalací jiných aplikací, ale výrobce místo toho bude muset platit poplatek z každého prodaného zařízení v EU, pokud v něm předinstaluje vyhledávač a prohlížeč od Googlu. Americký gigant nezveřejnil částky, které budou muset výrobci platit, ale k ceníku se dostali redaktoři webu The Verge. A zjistili, že maximální výše poplatku činí 40 dolarů, v přepočtu bezmála 900 Kč.
 
Za výše uvedenou cenu získá výrobce plnou sadu aplikací od Googlu včetně Obchodu, Vyhledávání a Chromu. Ceny jsou ovšem odstupňovány ještě podle jiných kritérií, konkrétně jemnosti displeje (vyjádřené v pixelech na palec) a regionu. Poplatek 40 dolarů platí pro telefony s jemností vyšší než 500 ppi prodávané v nejvyspělejších evropských zemích, jako je Německo, Švédsko, Nizozemsko nebo Velká Británie. V případě displejů se 400 až 500 ppi zaplatí výrobci 20 dolarů a pokud je jemnost displeje ještě nižší, činí poplatek jen 10 dolarů. Nejmenší možná výše poplatku, která byla stanovena na 2,5 dolaru, platí pro low-endové smartphony na rozvojovějších trzích.
 
A proč Google stanovil právě tato kritéria? Jemnost displeje totiž obvykle určuje, o jakou třídu telefonu se jedná. Jinak řečeno, nejvybavenější a nejdražší telefony mají nejjemnější displeje, takže z nich Google bude chtít nejvíce zaplatit. A smysl dává také rozdělení podle regionů, neboť licenční poplatky se nejspíš promítnou i do koncové ceny zařízení. A Google pravděpodobně nechce, aby bylo zvýšení cen tak výrazné na chudších trzích, kde jsou zákazníci v tomto ohledu pochopitelně citlivější.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy S10: 4 velikosti displeje i 5G verze Samsung Galaxy S10: 4 velikosti displeje i 5G verze
Samsung včera večer představil novou generaci high-endových telefonů Galaxy S10. Ta bude tentokrát zahrnovat rovnou 4 modely. Základní S10e, střední S10, velkou S10+ a dokonce obří Galaxy S10 5G.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung odhalil skládací Galaxy Fold se 7,3" displejem Samsung odhalil skládací Galaxy Fold se 7,3" displejem
Dlouho očekávaný skládací telefon Galaxy Fold se konečně oficiálně představil. Společnost Samsung jej ukázala na své akci Unfolded. Novinka má první 7,3" Dynamic AMOLED displej a až 12 GB RAM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk
Elon Musk se opět rozpovídal o tom, co chystá jeho automobilka Tesla. Podle něj by se už brzy měl objevit autopilot v takové podobě, že půjde o plně autonomní vozy. Dočkat se máme prý už v příštím roce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
LG představilo mainstreamové modely Q60, K50 a K40 LG představilo mainstreamové modely Q60, K50 a K40
Společnost LG uvedla na trh trojici nových smartphonů mainstreamové třídy. Všechny se soustředí na systémy umělé inteligence a mají i speciální tlačítko pro Google Assistant. AI se montuje i do focení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi Mi 9 oficiálně: výrazný design a jeden z nejlepších foťáků Xiaomi Mi 9 oficiálně: výrazný design a jeden z nejlepších foťáků
Je tady velký svátek fanoušků čínských mobilů! Xiaomi představilo novou vlajkovou loď Mi 9, která si hned utrhla bronzovou příčku v testu fotoaparátů DxOMark. Za příznivou cenu nabídne nejmodernější komponenty včetně čtečky otisků prstů v displeji.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik