www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Kolik výrobci telefonů zaplatí Googlu za aplikace?

Kolik výrobci telefonů zaplatí Googlu za aplikace?
, , aktualita
V reakci na pokutu od Evropské unie zavedl Google tento týden nové podmínky ohledně předinstalovaných aplikací v Androidu. O několik dnů později unikl ceník, který ukazuje, kolik budou výrobci (a potažmo koncoví zákazníci) platit za aplikace Googlu.
reklama
Google ro distribuci Androidu dlouho celosvětově využíval licenci, kterou můžeme shrnout jako „všechno nebo nic“. Výrobce se musel rozhodnout, zda chce svůj telefon nabízet s Obchodem Play, ale v takovém případě musel nainstalovat i další aplikace včetně aplikace pro vyhledávání a internetového prohlížeče Chrome. A většina výrobců se samozřejmě rozhodla pro možnost s oficiálním obchodem s aplikacemi, neboť uživatelé jeho přítomnost v operačním systému očekávají. Navíc nemuseli nic platit, neboť finanční model spoléhal na reklamy ve vyhledávání a prohlížeči. Jenže po tlaku Evropské unie a především rekordní pokutě přes 4 miliardy eur se Google rozhodl pro několik změn v poskytování licencí.
 
 
Jednou z nich je oddělení licencí pro Obchod Play na jedné straně a Vyhledávání Google spolu s Chromem na straně druhé. Nově sice použití obchodu nebude podmíněno instalací jiných aplikací, ale výrobce místo toho bude muset platit poplatek z každého prodaného zařízení v EU, pokud v něm předinstaluje vyhledávač a prohlížeč od Googlu. Americký gigant nezveřejnil částky, které budou muset výrobci platit, ale k ceníku se dostali redaktoři webu The Verge. A zjistili, že maximální výše poplatku činí 40 dolarů, v přepočtu bezmála 900 Kč.
 
Za výše uvedenou cenu získá výrobce plnou sadu aplikací od Googlu včetně Obchodu, Vyhledávání a Chromu. Ceny jsou ovšem odstupňovány ještě podle jiných kritérií, konkrétně jemnosti displeje (vyjádřené v pixelech na palec) a regionu. Poplatek 40 dolarů platí pro telefony s jemností vyšší než 500 ppi prodávané v nejvyspělejších evropských zemích, jako je Německo, Švédsko, Nizozemsko nebo Velká Británie. V případě displejů se 400 až 500 ppi zaplatí výrobci 20 dolarů a pokud je jemnost displeje ještě nižší, činí poplatek jen 10 dolarů. Nejmenší možná výše poplatku, která byla stanovena na 2,5 dolaru, platí pro low-endové smartphony na rozvojovějších trzích.
 
A proč Google stanovil právě tato kritéria? Jemnost displeje totiž obvykle určuje, o jakou třídu telefonu se jedná. Jinak řečeno, nejvybavenější a nejdražší telefony mají nejjemnější displeje, takže z nich Google bude chtít nejvíce zaplatit. A smysl dává také rozdělení podle regionů, neboť licenční poplatky se nejspíš promítnou i do koncové ceny zařízení. A Google pravděpodobně nechce, aby bylo zvýšení cen tak výrazné na chudších trzích, kde jsou zákazníci v tomto ohledu pochopitelně citlivější.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xiaomi Redmi 7 Pro prozrazuje svůj design a výbavu Xiaomi Redmi 7 Pro prozrazuje svůj design a výbavu
V čínské databázi TENAA byl spatřen dosud nepředstavený smartphone od Xiaomi. A nejspíš půjde o Redmi 7 Pro, které by mělo být vybaveno displejem s kapkovitým výřezem a duálním fotoaparátem na zádech.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo uvádí Z5s se třemi foťáky a Z5 Pro GT se Snapdragonem 855 Lenovo uvádí Z5s se třemi foťáky a Z5 Pro GT se Snapdragonem 855
Lenovo představilo očekávaný smartphone střední třídy Z5s vybavený třemi zadními fotoaparáty. Ještě více pozornosti ovšem získal vysouvací model Z5 Pro GT, který jako první na světě využívá Snapdragon 855 a až 12GB RAM.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Čínské SUV Nio ES6 přichází i s 84kWh akumulátorem Čínské SUV Nio ES6 přichází i s 84kWh akumulátorem
Čínská automobilka Nio představila nové SUV ES6, které je menším bratříčkem modelu ES8. Přichází i ve variantě s velkým 84kWh akumulátorem, který by v některých verzích měl poslat dojezd i přes 500 km.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Český NÚKIB varuje před Huawei a ZTE, obává se bezpečnosti Český NÚKIB varuje před Huawei a ZTE, obává se bezpečnosti
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před softwarem i hardwarem společností Huawei a ZTE. Vadí mu především provázanost s čínskou vládou, která by produkty mohla zneužívat ve svůj prospěch.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Lenovo ThinkPad L390 a L390 Yoga: první ThinkPady s Whiskey Lake Lenovo ThinkPad L390 a L390 Yoga: první ThinkPady s Whiskey Lake
Lenovo začalo s omlazováním svých pracovních notebooků pro rok 2019. Jako první byly představeny modely ThinkPad L390 a ThinkPad L390 Yoga, které dostaly osmou generaci procesorů Intel Core.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik