www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Kolik výrobci telefonů zaplatí Googlu za aplikace?

Kolik výrobci telefonů zaplatí Googlu za aplikace?
, , aktualita
V reakci na pokutu od Evropské unie zavedl Google tento týden nové podmínky ohledně předinstalovaných aplikací v Androidu. O několik dnů později unikl ceník, který ukazuje, kolik budou výrobci (a potažmo koncoví zákazníci) platit za aplikace Googlu.
K oblíbeným
reklama
Google ro distribuci Androidu dlouho celosvětově využíval licenci, kterou můžeme shrnout jako „všechno nebo nic“. Výrobce se musel rozhodnout, zda chce svůj telefon nabízet s Obchodem Play, ale v takovém případě musel nainstalovat i další aplikace včetně aplikace pro vyhledávání a internetového prohlížeče Chrome. A většina výrobců se samozřejmě rozhodla pro možnost s oficiálním obchodem s aplikacemi, neboť uživatelé jeho přítomnost v operačním systému očekávají. Navíc nemuseli nic platit, neboť finanční model spoléhal na reklamy ve vyhledávání a prohlížeči. Jenže po tlaku Evropské unie a především rekordní pokutě přes 4 miliardy eur se Google rozhodl pro několik změn v poskytování licencí.
 
 
Jednou z nich je oddělení licencí pro Obchod Play na jedné straně a Vyhledávání Google spolu s Chromem na straně druhé. Nově sice použití obchodu nebude podmíněno instalací jiných aplikací, ale výrobce místo toho bude muset platit poplatek z každého prodaného zařízení v EU, pokud v něm předinstaluje vyhledávač a prohlížeč od Googlu. Americký gigant nezveřejnil částky, které budou muset výrobci platit, ale k ceníku se dostali redaktoři webu The Verge. A zjistili, že maximální výše poplatku činí 40 dolarů, v přepočtu bezmála 900 Kč.
 
Za výše uvedenou cenu získá výrobce plnou sadu aplikací od Googlu včetně Obchodu, Vyhledávání a Chromu. Ceny jsou ovšem odstupňovány ještě podle jiných kritérií, konkrétně jemnosti displeje (vyjádřené v pixelech na palec) a regionu. Poplatek 40 dolarů platí pro telefony s jemností vyšší než 500 ppi prodávané v nejvyspělejších evropských zemích, jako je Německo, Švédsko, Nizozemsko nebo Velká Británie. V případě displejů se 400 až 500 ppi zaplatí výrobci 20 dolarů a pokud je jemnost displeje ještě nižší, činí poplatek jen 10 dolarů. Nejmenší možná výše poplatku, která byla stanovena na 2,5 dolaru, platí pro low-endové smartphony na rozvojovějších trzích.
 
A proč Google stanovil právě tato kritéria? Jemnost displeje totiž obvykle určuje, o jakou třídu telefonu se jedná. Jinak řečeno, nejvybavenější a nejdražší telefony mají nejjemnější displeje, takže z nich Google bude chtít nejvíce zaplatit. A smysl dává také rozdělení podle regionů, neboť licenční poplatky se nejspíš promítnou i do koncové ceny zařízení. A Google pravděpodobně nechce, aby bylo zvýšení cen tak výrazné na chudších trzích, kde jsou zákazníci v tomto ohledu pochopitelně citlivější.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei Kirin 990 má podporovat 4K 60p videa Huawei Kirin 990 má podporovat 4K 60p videa
Procesory Huawei/HiSilicon Kirin mají obvykle dostatek výkonu, nicméně jim dosud chyběla podpora 4K videa při 60 snímcích za sekundu. To by se mělo změnit s příchodem nového mobilního procesoru Kirinu 990.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elektrické MPV Mercedes-Benz EQV, sen taxikářů Elektrické MPV Mercedes-Benz EQV, sen taxikářů
Na jaře představila automobilka Mercedes-Benz koncept elektrického MPV s názvem EQV. Nyní se dostává do výroby. Elektrický van údajně ujede přes 400 km na jedno nabití a bude možná snem řidičů shuttle busů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít
Sdílené koloběžky nejsou už ani na našich ulicích ničím novým. Provozovatelé ale musí pořád řešit jejich správu, tedy je přemisťovat a nabíjet. Nový Segway-Ninebot KickScooter T60 tohle ale bude umět udělat sám. Bude totiž autonomní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP Pavilion Gaming 15 Laptop dostává AMD Ryzen HP Pavilion Gaming 15 Laptop dostává AMD Ryzen
Dalším novým herním hardwarem společnosti HP, který byl v těchto dnech představen, je herní notebook Pavilion Gaming 15 Laptop. Ten nyní může využívat mobilních procesorů AMD Ryzen a grafických čipů Nvidie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rodí se další elektrický supersport: šílené Drako GTE Rodí se další elektrický supersport: šílené Drako GTE
Máme tu další startup, který si usmyslel, že vymyslí šílený elektrický supersport. V Kalifornii se tak zrodil elektromobil Drako GTE. Jde o čtyřmístný sedan s výkonem zhruba 1200 koní a točivým momentem jak u lokomotivy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář