Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kiwi Browser přišel po nátlaku Googlu o YouTube na pozadí

12.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Oblíbený internetový prohlížeč Kiwi pro Android před pár dny zmizel z Google Play Store a vrátil se o několik dnů později. Důvodem byl tlak Googlu, kterému se nelíbilo, že prohlížeč umí přehrávat na pozadí videa z YouTube.
Kiwi je relativně mladý internetový prohlížeč pro Android, který si ovšem za přibližně rok fungování dokázal získat řadu fanoušků. Na jedné straně nabízí rychlost a kompatibilitu díky využívání jádra Chromium, ale k tomu přidává funkce, které Chromu a mnohdy i další konkurenci chybí. Patří mezi ně blokování reklam, notifikací a vyskakovacích oken, noční režim, vypnutí akcelerovaných mobilních stránek (AMP) nebo možnost přesunutí adresního řádku do spodní části obrazovky. Pro pokročilé uživatele je potom dostupných i několik opravdových specialit, jako je podpora některých rozšíření z desktopové verze Chromu. Všeobecně oblíbeným bonusem, kterým se mohl pochlubit Kiwi Browser, byla možnost přehrávání videí z YouTube na pozadí. Ale to se nedávno změnilo.
 
 
Android sice nabízí možnost přehrávání videí na pozadí, ale tuto možnost se Google snaží blokovat v případě své služby YouTube. Týká se to jak aplikace, tak internetových prohlížečů. Není přitom těžké odhadnout, že důvodem bude předplatné YouTube Premium, které jako jednu z výhod za měsíční poplatek nabízí právě možnost přehrávání videí na pozadí. Služba přitom není dostupná po celém světě, smůlu zatím mají i zájemci z České republiky. Přesto prohlížeč Kiwi začátkem května zmizel z Obchodu Play a záhy na to vývojáři oznámili, že důvodem byla právě jedna z funkcí, a to možnost přehrávání videí z YouTube na pozadí. Svůj boj ovšem nevzdali a hodlali s Googlem najít společné řešení. Vycházeli přitom z toho, že tato možnost je dostupná i v jiných prohlížečích, pokud uživatel aktivuje desktopovou verzi stránky.
 
K dohodě sice došlo, i když nejspíš ne takové, která by se líbila vývojářům a uživatelům prohlížeče Kiwi. Aplikace se totiž po pár dnech vrátila do Obchodu Play, ale bez možnosti přehrávat na pozadí videa z YouTube. Kiwi Browser tedy přišel o jednu ze zajímavých funkcí, ačkoliv řadu dalších si ponechal. Není jasné, zda se změna projeví až po aktualizaci, nebo není závislá na konkrétní verzi aplikace. V prvním případě by tak stačilo, aby uživatel neinstaloval novější verzi aplikace, i když toto řešení nelze doporučit, neboť by tak zároveň přišel o důležité bezpečnostní záplaty a nové funkce.
 


reklama