Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kia uvedla nový Ceed, má Level 2 autonomní řízení

16.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Kia dnes uvedla nový vůz nižší střední třídy Ceed. Proto předchůdci přišel o apostrof v názvu a dostal nové naftové motory. Také bude mít Level 2 autonomní řízení jako je např. udržování vozu v jízdním pruhu.
Korejská automobilka Kia dnes představila již třetí generaci svého automobilu nižší střední třídy Ceed. Ten se již od roku 2006 vyrábí ve slovenské Žilině a doposud mělo být vyrobeno okolo 1,28 milionu kusů. Třetí generace by chtěla toto číslo významně navýšit. První změnou je samotný název, který se z Cee'd změnil na Ceed (Community of Europe, with European Design). Přišel tedy o nezvyklý apostrof.
 
Kia Ceed zepředu
 
Vzhled vozu byl navržen v evropském centru automobilky ve Frankfurtu v Německu pod vedením Gregoryho Guillaumeho a Petera Schreyera. Novinka nicméně působí trochu méně dynamicky a zejména v zadní části poněkud fádněji a více "užitkově". Rozvor 2650 milimetrů zůstal, stejně tak i délka 4310 milimetrů. Zkrátil se však přední převis o 20 mm a o totéž se natáhl ten zadní. Auto je pak se svými 1800 mm o dalších 20 mm širší a bylo sníženo o 23 mm na 1447 mm. Jistě potěší zvětšení zavazadlového prostoru ze 380 na 395 litrů.
 
Kia Ceed zezadu
 
Novinka bude mít také značně inovovanou motorovou paletu. Bude stále pět základních motorů (nepočítáme Ceed GT), přičemž z minulého modelu zůstanou jen dva. Konkrétně půjde o atmosférickou 1.4 MPI s nepřímým vstřikem a výkonem 74 kW a přeplňovaný litrový tříválec 1.0 T-GDI s maximálním výkonem 88 kW. Atmosférická šestnáctistovka GDI s 99 kW byla nahrazena novým turbomotorem 1.4 T-GDI, jehož maximální výkon je 103 kW a měl by být díky vyššímu točivému momentu živější zejména v nižších otáčkách.
 
Kia Ceed interiér
 
Stávající 1.4 CRDi s 66 kW a 1.6 CRDi se 100 kW nahradil úplně nový naftový motor U3 1.6 CRDi splňující emisní normu EURO 6d. Pro snížení emisí používá Selective Catalytic Reduction (SCR) a slibuje nižší hodnoty nejen u CO2 (a tedy i spotřeby), ale i oxidů dusíku a pevných částic. K dispozici bude ve dvou výkonových variantách s 85 kW a 100 kW, přičemž maximální točivý moment bude vrcholit hodnotou 280 Nm. Výrobce slibuje, že i v novém měřícím cyklu WLTP se emise CO2 udrží pod 110 g/km, tedy spotřeba by měla být pod 4,2 litry na 100 km. Všechny motorizace bude mít šestistupňovou manuální převodovku, 1.4 T-GDI a oba 1.6 CRDi by nicméně měly být v nabídce i se sedmistupňovým automatem s dvojspojkou.
 
Kia Ceed interiér vzadu
 
V interiéru je nový infotainment systém s displejem o úhlopříčce 5,0" nebo 7,0", v případě navigace pak s 8,0". Auto je možné nastavit na režim Normal a Sport, což upraví chování motoru i posilovače řízení. Potěší i možnost si pořídit vyhřívané čelní sklo, což je u Kie premiéra. Nová Kia Ceed má také denní LED světla a je možné si koupit i klasická LED světla. Příplatkový ECO Pack má funkci Active Air Flap, která zavírá masku chladiče pro lepší aerodynamiku ve vyšších rychlostech, přidává také kryt podvozku a snižuje světlou výšku vozu.
 
Kia Ceed
 
O bezpečnost se tu stará 7 airbagů a do vozu se také dostávají prvky z autonomního řízení levelu 2. Tato úroveň zahrnuje např. asistent udržování vozu v jízdním pruhu a ve spolupráci s adaptivním tempomatem, který funguje nanejvýš do rychlosti 130 km/h, pak zvládne i trochu toho autonomního řízení na dálnicích. Pochopitelně nechybí ani další asistenti jako je hlídání mrtvého úhlu, start-stop systém, varovné systémy informující o možné kolizi i systémy, které ji aktivně předcházejí.
 
Kia Ceed udržování jízdního pruhu
 
V prodeji bude ve 12 různých barevných odstínech na 15" nebo 16" ocelových kolech, případně na 16" nebo 17" litých. Novinka se v Žilině začne vyrábět v průběhu května a ještě před létem by měla být dostupná na trhu. Na autosalonu v Ženevě se příští měsíc představí i další karosářská verze. Záruka bude na 7 let a ujetí 160 tisíc km.
 
Kia Ceed boční pohled
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama