Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kdo jsou uživatelé ce4you? Vyhodnocení anonymního dotazníku.

4.5.2009, lelouch, článek
Musím začít poděkováním všem, kdo jste nám před měsícem věnovali pár minut a vyplnili náš dotazník. Celkově jsme jich za deset dnů sesbírali 903, což je tak akorát, abychom výsledky mohli považovat za průkazné.
Kapitoly článku:
  1. Kdo jsou uživatelé ce4you? Vyhodnocení anonymního dotazníku.
  2. Co chceme doopravdy?, Koláče na závěr

Co chceme doopravdy?


Kolikrát jsme už tady vedli diskuse na téma, co by zařízení měla mít a co ne, co BEZPODMÍNEČNĚ MUSÍ zvládat a co je naopak úplně zbytečná kravina? Statistika má tu výhodu, že je nestranná. Prostě jenom řekne, jak to je. Proto ji tolik lidí nesnáší a pomlouvá - jak může být nějaká matematika neomylnější než já? No, věřte-nevěřte, může. Zdá se, že jsme v jedné otázce dokonce odhalili pár důvodů, proč nová zařízení vypadají tak, jak vypadají. Bavíme se zde o otázce, u které jste měli zaškrtnout tři funkce vašeho zařízení, které používáte nejčastěji. Zde je třeba udělat mírnou odbočku, abyste rozuměli rozdílu mezi dvěma následujícími grafy. Jak už to tak bývá, část naší intelektuální elity (zhruba 150 lidí z 900) přehlédla nebo nepochopila požadavek zaškrtnout nejvýše TŘI funkce. Samozřejmě, nebyl problém k jejich odpovědím prostě nepřihlížet. Nakonec jsme ale našli způsob...

V prvním grafu vidíte prostý součet všech odpovědí. Když tedy někdo zaškrtl všechny funkce co jich v dotazníku bylo, do všech sloupců přidal jeden hlas. To by ale nebylo spravedlivé vůči pozorné většině, která si poctivě vybrala pouze tři možnosti. A tak jsme použili metodu, při které jsme prostě každému hlasu udělili váhu. Když jste si tedy vybrali pouze jedinou funkci, bez které nemůžete žít, dostala váhu 8. Pokud jste si vybrali podle instrukcí tři funkce, každá z nich měla váhu 5. A pokud jste zaškrtli úplně vše a ještě dopsali něco do kolonky "Jiné", gratulujeme, přispěli jste osmi nulama. Ne, není to od nás sprosté - zajímá nás poměr mezi službami, a přidat všude co i jen jedničku má prostě nulový význam... Jestli jste to nepobrali, netrapte se tím. Berte to tak, že ten druhý graf je objektivnější, ten první je ale pochopitelnější v tom, jak vznikl. A zde jsou výsledky:K této části průzkumu se ještě v dohledné době vrátíme v jiném článku, protože si jistě zaslouží podrobnější analýzu. Přesto už u těchto elementárních výsledků lze vidět několik celkem zásadních věcí. Především, jasným favoritem je organizace času a úkolů. Ovšem rovněž poměrně mamutí podíly přístupu na internet a navigace jsou velice zajímavé. Vysvětlují totiž současnou drtivou převahu dotekových (chcete-li WM Pro) zařízení nad smartfony (WM Standard). Zrovna tyto dvě funkce si totiž vyžadují co největší displej a ideálně dotekové rozhraní. Připočtěme další dvě funkce, pro které je zásadní přinejmenším velikost displeje (multimédia a čtení knih) - máme vymalováno. Zvláště když si verze Standard sveřepě přenáší z verze do verze své letité omezení rozlišení na 240x320 bodů. Rovněž je zde vidět, proč má pouze zhruba každé čtvrté zařízení hardwarovou QWERTY klávesnici. Já nevím jak pro vás, ale pro mne byl méně než poloviční zájem o písemnou komunikaci celkem překvapením.

Ono totiž můžeme celkem úspěšně předpokládat, že se nijak zvláště nelišíme od jiných uživatelů jiných světadílů, ras a náboženství. A pokud mají výrobci tato data k dispozici, prostě se jimi řídí. Všimněte si zejména tu outsiderskou pravou stranu grafů. Až budete příště spílat chipsetům za špatnou grafiku, chybějící pořádné ovladače, nepřesvědčivé přehrávání filmů či chybějící jack pro sluchátka, vzpoměňte si, jak na tom hry a multimédia byla v průzkumu ce4you. Připomínám - to nejsou názory Papuánců, politiků nebo jiné exotické skupiny lidí - to je prosté matematické zhodnocení VAŠICH názorů. Jistě, protože většina z nás jsou hračičkové, takže máme rádi, když naše zařízení umí VŠECHNO. Ovšem z hlediska výrobce jde vždycky o kompromis mezi chutí mít všechno a reálnou ochotou za to opravdu PLATIT. Takže se ještě jednou v grafu podívejte na to, jaký význam mají pro nás foťáky a teď se už s láskou zadívejte ta to plastové sklíčko třímegapixelového šidítka, která vám někdo přesto přese všechno laskavě nadělil...

Ještě se pro úplnost přistavím u funkcí, které jsme do dotazníku nedali a které se nám přesto objevily ve chlívku "Jiné". Jediná věc, která překročila jednoprocentní hranici bylo čtení knih s 2,88%. Následují jízdní řády s 0,78%, pořizování poznámek, psaní dokumentů a podobně dosáhlo na hranici 0,66%. A pak už následuje pár funkcí a pikošek, které se objevily spíše jednotlivě, ale které se vyplatí alespoň zmínit - když pro nic jiného, pak jako důkaz univerzálnosti našich zařízení a nekonečné fantazie a hravosti nás, jejich uživatelů. Takže v pořadí podle výskytu: 2x programování, 2x sport nebo trénink a pak po jednom kuse administrace vzdálených počítačů, jako fotobanka a kontrolní displej k pořádnému foťáku, geocaching a porno (nekecám!). Za zmínku stojí fakt, že dva respondenti zde uvedli, že PDA nemají - no, zde nezůstává, než držet palce!


Koláče na závěr


Možná jste si všimli titulu, který hrdě nese domovská stránka ce4you: První český portál o Windows Mobile. Jako starý WindowsCEista mohu dřevnost tohoto serveru potvrdit z vlastní zkušenosti. S tím bude souviset i náš poslední graf - skladba uživatelů podle toho, jak dlouho už zařízení s WM používají. Takže všichni noví hrdí vlastníci chytrých telefonů a telefonujících digitálních asistentů pročistěte si zrak, očistěte si brýle a koukněte se:Ano, opravdu to vypadá tak, že bezmála dvě třetiny zdejších uživatelů jsou veteráni, kteří pamatují přinejmenším Windows Mobile 5.0 - když už ne něco ještě staršího. Zhruba čtvrtinu z nás najdete diskutovat o všem možném ve zdejším fóru. Každý třetí z diskutujících tam pak chodí spíše proto, aby radil ostatním. A tohle jsou dle mého možná nejpodstatnější údaje z našeho průzkumu. Potvrzují i můj osobní dojem, že ce4you je nejserióznější místo na českém internetu pro vlastníky zařízení s Windows Mobile. Jo, pravdou je, že jsem takový ten vysokoškolsky vzdělaný (pro některé -náctileté už určitě páprda) s vyššími příjmy... Nicméně věřte, že jsem ta čísla nijak neovlivňoval, pouze jsem je vyhodnotil.

Jak jistě všichni nespeciálové pochopili, tohle není závěrečná výzkumná zpráva, ani obchodní prezentace výsledků. Jde především o poděkování a jistou formu odměny vám, ostatním uživatelům (také jsem pouze jedním z vás), za vaši ochotu a snahu pomoct. Nechtěl jsem vás odměnit suchopárným výčtem numer pospojovaných výrazy jako statistická chyba, afinita, metodologie nebo clustery. Ovšem věřte, že to máme v úmyslu někomu provést - a doufáme, že to ce4you pomůže.
reklama