www.svetmobilne.cz
>
>

Kapské Město otevřelo solární nabíječku elektromobilů

Kapské Město otevřelo solární nabíječku elektromobilů
, , aktualita
V Kapském Městě otevřeli první solární nabíječku elektrických aut. Ta bude brát svou energii ze solárních panelů a v rámci pilotního projektu trvajícího dva roky bude nabízet bezplatné nabíjení vozů.
K oblíbeným
reklama
Kapské Město se rozhodlo jít vstříc elektromobilitě a má v plánu postavit dvě solární nabíječky elektrických aut. Ta první už stojí na parkovišti u Bellville Civic Centre. Doprava je zde ve městě největším znečišťovatelem (34 % veškerých emisí) a město tak chce pomoci rozjet přechod na elektrický pohon. Pochopitelně, dvě nabíječky neudělají díru do světa, je to ale první krok. Podle města se celosvětově jen za rok 2019 prodalo 2,1 milionu EV a na jeho konci jich bylo celkem 7,2 mil. Očekává se, že cenově se přiblíží spalovacím autům za 5 let, to je ale asi poněkud optimistické.
 
JAR - Kapské Město - Solární nabíječka EV
 
Nová nabíječka má solární panely, které dodávají energii, nicméně nebylo uvedeno, jaká je kapacita vlastního úložiště. Samotné panely totiž určitě nedají maximálních 22 kW, které nabízí dva konektory pro AC nabíjení (dle mých odhadů by panely mohly dávat tak okolo 6 kW v nejlepších podmínkách). To by při maximální rychlosti mělo dobít běžná EV z 0 do 80 % za zhruba 3 hodiny parkování. Nabíječka bude v noci uzavřena a nabíjení bude v rámci pilotního projektu trvajícího 2 roky bezplatná.
 
Mezi pozitiva EV město zmiňuje absenci emisí z výfuku, tedy zlepšení ovzduší ve městě. Také může snížit závislost celé země na dovozu ropy, a přestože se většina elektřiny vyrábí z uhlí, i tak EV znamenají asi 30% snížení emisí. Město zmiňuje i nižší servisní a provozní náklady. Naopak ale pozapomněli zmínit problémy spojené s výrobou a recyklací akumulátorů. Připomeňme ještě, že na solární energii pro nabíječky EV přechází i společnost Tesla u svých SuperChargerů. Díky tomu by elektromobily neměly způsobovat nárazovou zátěž pro centrální elektrickou síť.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED
Apple představil novou generaci tabletů iPad Pro. Z již tak hodně svižných tabletů se staly ještě větší rychlíci díky procesoru Apple M1. Máme zde minimálně 8 GB RAM, USB 4 s podporou Thunderboltu a větší verze má i displej s mini-LED.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech
Ve Spojených státech se stala kuriózní nehoda vozu Tesla. Automobil neměl nikoho na sedadle řidiče a ve vysoké rychlosti to napálil do stromu. Tam se po nárazu vznítil a dva pasažéři vozu to nepřežili.
19.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře