Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kapské Město otevřelo solární nabíječku elektromobilů

6.12.2020, Milan Šurkala, aktualita
V Kapském Městě otevřeli první solární nabíječku elektrických aut. Ta bude brát svou energii ze solárních panelů a v rámci pilotního projektu trvajícího dva roky bude nabízet bezplatné nabíjení vozů.
Kapské Město se rozhodlo jít vstříc elektromobilitě a má v plánu postavit dvě solární nabíječky elektrických aut. Ta první už stojí na parkovišti u Bellville Civic Centre. Doprava je zde ve městě největším znečišťovatelem (34 % veškerých emisí) a město tak chce pomoci rozjet přechod na elektrický pohon. Pochopitelně, dvě nabíječky neudělají díru do světa, je to ale první krok. Podle města se celosvětově jen za rok 2019 prodalo 2,1 milionu EV a na jeho konci jich bylo celkem 7,2 mil. Očekává se, že cenově se přiblíží spalovacím autům za 5 let, to je ale asi poněkud optimistické.
 
JAR - Kapské Město - Solární nabíječka EV
 
Nová nabíječka má solární panely, které dodávají energii, nicméně nebylo uvedeno, jaká je kapacita vlastního úložiště. Samotné panely totiž určitě nedají maximálních 22 kW, které nabízí dva konektory pro AC nabíjení (dle mých odhadů by panely mohly dávat tak okolo 6 kW v nejlepších podmínkách). To by při maximální rychlosti mělo dobít běžná EV z 0 do 80 % za zhruba 3 hodiny parkování. Nabíječka bude v noci uzavřena a nabíjení bude v rámci pilotního projektu trvajícího 2 roky bezplatná.
 
Mezi pozitiva EV město zmiňuje absenci emisí z výfuku, tedy zlepšení ovzduší ve městě. Také může snížit závislost celé země na dovozu ropy, a přestože se většina elektřiny vyrábí z uhlí, i tak EV znamenají asi 30% snížení emisí. Město zmiňuje i nižší servisní a provozní náklady. Naopak ale pozapomněli zmínit problémy spojené s výrobou a recyklací akumulátorů. Připomeňme ještě, že na solární energii pro nabíječky EV přechází i společnost Tesla u svých SuperChargerů. Díky tomu by elektromobily neměly způsobovat nárazovou zátěž pro centrální elektrickou síť.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama