www.svetmobilne.cz
>
>
>

K odhalení hesla stačí hackerům data z pohybových senzorů v telefonu

K odhalení hesla stačí hackerům data z pohybových senzorů v telefonu
, , aktualita
Nedávná studie odhalila, že hackeři mohou zjistit heslo či PIN kód z pohybu smartphonu. K takovým údajům přitom není složité se dostat, pohyb přístroje sleduje řada senzorů a přístup k nim může mít kdejaká aplikace.
K oblíbeným
reklama
Výzkumníci z Univerzity v Newcastlu tvrdí, že hackeři by mohli zjišťovat hesla nebo PIN kódy sledováním pohybu smartphonu. Může to znít divně, ale během studie se tímto způsobem podařilo na první pokus uhodnout 70 % testovaných čtyřčíselných PIN kódů sloužící například k odemknutí telefonu. Zbylých 30 % bylo zjištěno nejpozději na pátý pokus. Výzkumníkům k tomu přitom stačila jen data ze senzorů v telefonu, jako jsou gyroskop či akcelerometr, které snímají pohyb a orientaci zařízení. Takovými senzory jsou v dnešní době vybaveny snad všechny smartphony. Vedoucí výzkumu Maryam Mehrnezhad uvádí, že přístup k datům z těchto senzorů může mít většina nainstalovaných aplikací, neboť není obvykle systémem nijak kontrolován pomocí oprávnění.

To znamená, že také škodlivá aplikace může šmírovat pohyb telefonu a získávat tak informace o zadávaných heslech. A dokonce se nemusí jednat ani o samostatnou aplikaci, stačí škodlivý kód na webové stránce, neboť internetový prohlížeč může samozřejmě běžet také na pozadí. V některých případech, kdy uživatel sám neukončí prohlížeč, může hacker prostřednictví něj přistupovat k datům u pohybových senzorů i po uzamknutí telefonu. Takovým způsobem lze tedy poměrně snadno odhalit PIN kód, který uživatel využívá k zabezpečení svého přístroje. Samotný PIN kód je ovšem hackerovi víceméně k ničemu, pokud nemá fyzický přístup k danému smartphonu. Horší je to v případě čísel platebních karet či hesel k různým službám, takové informace jsou totiž zneužitelné i „na dálku“.

Pomocí dat z pohybových senzorů lze poměrně přesně zjistit, jakých částí displeje se uživatel dotýká, zda provádí jednorázové či dlouhé kliknutí, případně zda prstem přejíždí po displeji. Při ovládání dotykového displeje totiž dochází k malým, ale pro senzory znatelným vibracím a pohybům zařízení, jejichž analýzou lze dokonce odhadnout, co uživatel na displeji dělá. Výzkumníci z Univerzity v Newcastlu výsledky své studie již dříve poslali významných technologickým firmám, ale převážně se od nich nedočkali žádné smysluplnější odpovědi.

Zdroj: Phonearena.com
reklama
Nejnovější články
Audi e-tron Sportback: nové plně elektrické SUV kupé Audi e-tron Sportback: nové plně elektrické SUV kupé
Rok po uvedení elektrického SUV e-tron přichází Audi s jeho sportovněji tvarovanou variantou e-tron Sportback. Toto 5dvéřové kupé může nabídnout výkon až 300 kW, má i solidní dojezd hodně přes 400 km.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Litrový výkon: jak změnil downsizing objem motoru? Litrový výkon: jak změnil downsizing objem motoru?
Navzdory všem novým emisním normám se výrobcům nadále daří zvyšovat výkon motoru, přestože sám motor má obvykle menší objem. Dnešní době vládne downsizing a my se podíváme, jak se v průběhu 20 let změnily objemy motorů.
Včera, článek, Milan Šurkala2 komentáře
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů
Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT
Jak naznačovaly úniky, tak se i stalo. Ford skutečně představil nové SUV Mustang Mach-E, které dává tušit větší oddělení značky Mustang od Fordu. Ta by mohla mít ve výsledku mnohem větší počet modelů.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní
Tesla Model 3 by mohla mít dalšího významného konkurenta. BMW si totiž chystá nový elektromobil BMW i4, který má přinést variantu s pohonem všech 4 kol a maximálním výkonem dosahujícím až 530 koní.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala