Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jen polovina smartphonů má nárok na Windows 10, tvrdí statistika

27.3.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Podle statistik reklamní sítě AdDuplex je pouze polovinu zařízení se systémem Windows Phone možno aktualizovat na Windows 10. Dozvěděli jsme se také, kolik procent telefonů už běží na Windows 10 nebo jaké modely jsou na platformě od Microsoftu nejoblíbenější.
S mobilními Windows 10 už jsou dodávány některé nové smartphony, jako například Lumia 550, 950 nebo 950 XL, vybrané starší modely pak pomalu dostávají softwarovou aktualizaci. Podle pravidelných statistik reklamní sítě AdDuplex údajně na Windows 10 běží jen 7,7 % všech zařízení se systémem od Microsoftu. Nejpočetnější nadále zůstává Windows Phone 8.1, který nalezneme na 81,1 % smartphonů. Aktivní nadále zůstávají i přístroje s Windows Phone 8.0 (podíl 7,4 %) nebo Windows Phone 7 (3,9 %).

Jen 50,4 % telefonů na platformě od Microsoftu splňuje podmínky aktualizace na Windows 10, zbylá menší polovina bude muset zůstat na starší verzi systému. Důvodem může být příliš vysoké stáří zařízení nebo nesplnění hardwarových požadavků pro bezproblémový běh Windows 10. Microsoft naznačil, že na některé modely by update přinesl více problémů než užitku, proto tyto zůstanou na Windows Phone 8.1.

Pokud se ovšem vrátíme k zařízením, které mají nárok na „desítky“, bylo z nich na novou verzi systému aktualizováno jen 15,2 % - pro naprostou většinu tedy zatím update nebyl vydán nebo s jeho instalací uživatelé z jakéhokoliv důvodu otálejí. Příliš překvapivý asi není pohled na statistiku výrobců telefonů s Windows, kde díky podílu 97,21 % naprosto dominují Lumie od Nokie a Microsoftu. Podíl navíc dále roste na úkor ostatních výrobců, ze kterých je nejúspěšněji HTC s 1,05 %.

A nakonec ještě pohled na nejúspěšnější modely smartphonů na platformě od Microsoftu, kde podle očekávání dominují cenově dostupné přístroje. Na vrcholu zůstávají Lumia 520 a 535 s podílem 12,1 %, respektive 12,0 %. Nadále se daří také Lumiím 630 a 635, velmi úspěšný je ovšem také teprve rok stará Lumia 640, která se chlubí už 7,3 %. Z high-endových modelů je neúspěšnější Lumia 920 s 2,7% podílem, jedná se ovšem o telefon, který se na trhu objevil před více než třemi lety.

Zdroj: Slideshare.net, Gsmarena.com
reklama