reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jedna aplikace pro iOS a macOS. Apple chce své Universal Apps

24.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
V příštím roce by mohly vyjít první aplikace, které by fungovaly zároveň na iPhonech, iPadech i počítačích Mac. Život by usnadnily vývojářům, stejně jako uživatelům. Tento nápad může připomínat univerzální aplikace ve Windows 10.
Pokud chce vývojář nabídnout svou aplikaci všem uživatelům jablečných zařízení, musí vytvořit dvě verze. Jedna poběží na iPhonech a iPadech, které využívají mobilní systém iOS, druhá je potom určena pro desktopový macOS, který najdeme na stolních počítačích Mac a noteboocích Macbook. Proč však oba světy nepropojit, když se iPhony a iPady svým výkonem vyrovnají mnohým počítačům, mnohé tablety od Applu navíc nabízejí dostatečně velký displej i praktické příslušenství, takže je lze využít jako plnohodnotný pracovní nástroj.
 
 
Podle informací, které zveřejnil server Bloomberg, se v příštím roce dočkáme univerzálních aplikací, které by fungovaly na iOS, stejně jako macOS. Vývojáři by tak měli o něco snadnější práci a uživatelé by mohli očekávat velmi podobnou zkušenost a funkce v jedné aplikaci bez ohledu na platformu či zařízení. Autoři aplikací by navíc mohli aktualizovat všechny verze najednou, v současné době si například uživatelé Twitteru pro macOS stěžují na nedostatek updatů. Aktualizace by tak přišla na všechna zařízení zároveň a se stejnými novými funkcemi.
 
Dalším pozitivním efektem univerzálních aplikací by mohl být nárůst popularity obchodu Mac App Store. Většina majitelů Maců a Macbooků totiž stále aplikace stahuje především z různých zdrojů, přitom oficiální Mac App Store nabízí řadu výhod, jako snadnější aktualizace, správu nainstalovaných aplikací, návrhy na nový obsah ke stažení a bezpečné platby. Obchod by takovém případě mohl projít určitými změnami, které by jej nejspíš přiblížily konkurenčnímu Windows Store. Podobné snahy přinést aplikace pro více platforem najednou jsou patrné i u konkurence.
 
Microsoft má své Universal Apps, které fungují v desktopové i mobilní verzi Windows 10. Google zase nabízí podporu aplikací z Play Store na chromeboocích. Spolu s těmito plány Applu se objevila také spekulace, že by se americký gigant mohl pomalu připravovat na propojení obou svých operačních systémů. Možnost, že by Apple měl pouze jednu platformu pro všechna svá zařízení, však prozatím není zase tolik pravděpodobná. Univerzální aplikace od Applu by měly být oficiálně představeny začátkem příštího roku.
 


reklama
reklama
reklama