Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jeden výřez nestačí. Sharp Aquos R2 Compact má hned dva

15.11.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Odpůrci výřezů v displeji zrudnou vzteky. Sharp představil první smartphone na světě, který nabízí výřez v horní i spodní části obrazovky. Zatímco v prvním se nachází čelní kamerka, druhý schovává tlačítko se čtečkou otisků prstů.
Někteří výrobci se snaží ustoupit od konverzních výřezů displeje pomocí různých alternativ, jako je vysouvací konstrukce nebo sekundární obrazovka. Sharp ovšem rozhodně není ten případ. Japonský výrobce tento týden představil model Aquos R2 Compact, který jako první telefon na světě využívá dva „notche“, a to navíc asymetrické. Horní výřez totiž ukrývá pouze čelní kamerku, takže je poměrně malý. Druhý z nich nalezneme ve spodní části displeje a překvapivě ukrývá domovské tlačítko se čtečkou otisků prstů. Toto řešení je tedy svým způsobem zbytečné, neboť tlačítko lze vyřešit virtuálně a senzor může být integrován přímo do displeje. Ve výsledku tedy přední strana smartphonu nevypadá zrovna nejpohledněji, druhou otázkou je potom chování aplikací.
 
 
Sharp použití tohoto neobvyklého designu obhajuje možností rozšířit obrazovku, aniž by narostly fyzické rozměry zařízení. Novinku porovnává s předchozím modelem Aquos R Compact, který byl nepatrně větší (o 2 mm širší a 1 mm vyšší), přesto měl pouze 4,9" displej. Aquos R2 Compact naproti tomu do téměř stejného těla vtěsnal 5,2" LCD panel, a to využívající materiál IGZO a rozlišení 2280 x 1080 pixelů (Full HD). Displej navíc podporuje HDR10 a obnovovací frekvenci 120 Hz, kterou dosud nabídly jen obě generace herního telefonu od Razeru. O ochranu před poškrábáním se stará sklíčko Gorilla Glass 3, celé tělo je potom voděodolné. Zatímco před pár lety byly 5,2" displeje standardem, nyní se v kategorii high-endových modelů jedná o výjimku.
 
 
O žádné ořezávátko se nejedná ani v případě výkonu. Sharp Aquos R2 Compact disponuje procesorem Qualcomm Snapdragon 845, 4GB operační pamětí a 64GB vnitřním úložištěm (s rozšířením přes microSD kartu). Proti proudu nejde nový Sharp jen svým displejem, ale také zadním fotoaparátem. Zatímco konkurence navyšuje počty fotoaparátů, Aquos R2 Compact si vystačí s jedním 22,6MPx snímačem. Při pořizování videí ocení uživatelé kombinaci optické a elektronické stabilizace obrazu. Zklamáním může být slabší kapacita baterie 2 500 mAh, která se nabíjí prostřednictvím portu USB-C. K dispozici je 3,5mm audio jack a o vylepšení zvuku se stará technologie Dolby Atmos.

Ačkoliv Sharp opatrně vstoupil na evropský trh se smartphony, Aquos R2 Compact byl zatím potvrzen jen v domácím Japonsku. Cena zatím oznámena nebyla.
 


reklama