www.svetmobilne.cz
>
>

Japonsko zkouší Šinkanzeny Alfa-X, pojedou i 400 km/h

Japonsko zkouší Šinkanzeny Alfa-X, pojedou i 400 km/h
, , aktualita
Japonské rychlovlaky Šinkanzen debutovaly už před 55 lety a jsou synonymem rychlé a velmi spolehlivé přepravy. Nyní se chystá jejich další generace Alfa-X, která by měla umět vyvinout maximální rychlost 400 km/h.
K oblíbeným
reklama
Šinkanzeny jsou proslulé japonské rychlovlaky, které se poprvé objevily na tratích už v roce 1964, tedy před 55 lety. Už tehdy jezdily velmi pěkných 210 km/h, o čemž si u nás můžeme pořád nechat jenom zdát. Dnes už jezdí 320 km/h, nicméně taková rychlost začíná být v měřítku nově příchozí “konkurence” už trochu nižší. I jiné země plánují vysokorychlostní vlaky a máme zde např. i maglevy. Takové vlaky jezdí např. ze šanghajského letiště do centra města a i s cestujícími dosahují vybrané spoje rychlosti 430 km/h (je to opravdu hukot, už když pak zpomalíte na 300 km/h, přijde vám, že skoro stojíte).
 
Šinkanzen Alfa-X
 
Japonci proto vyvíjí novou generaci Šinkanzenu s označení Alfa-X (E956 Series) a ta má být schopna vyvinout rychlost 400 km/h. S cestujícími nebude jezdit až tak rychle, hovoří se o 360 km/h, což je jen o trochu rychleji než dnes. Vlak bude mít extrémně dlouhý 22metrový aerodynamický nos a speciální tlumiče, které mají napomáhat rychlým průjezdům zatáček i stabilizovat vlak v případě zemětřesení. Zvýšit se má i odolnost vůči chladu a sněhu.
 
Brzdy jsou zde hned několika druhů, vedle klasických tu máme i aerodynamické brzdy na střeše a magnetické na podvozku. Samozřejmostí bude i využití lehkých materiálů v konstrukci. Nové vlaky budou jezdit v regionu Tokuku a na Hokkaidu, počítá se s rokem 2030. Prozatím se vyvíjí a testuje mezi městy Aomori a Sendai. Zde se zkouší i varianta s kratším 16metrovým nosem a zjišťuje se, která bude v provozu výhodnější. I tak však nepůjde o nejrychlejší vlak v Japonsku. V roce 2027 by totiž mezi Tokiem a Nagoyou měl začít jezdit maglev, který vyvine až 505 km/h.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů
Světem aplikací pro Android se začal šířit pokročilý adware nazvaný Agent Smith nazvaný podle záporáka z Matrixu. Ten dokázal měnit legitimní aplikace a strkat do nich reklamy, z čehož hackeři pochopitelně profitovali.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem
Bentley ukázal koncept svého elektrického superluxusního vozu budoucnosti, modelu EXP 100GT. Má 4 elektromotory, exotické a netradiční materiály, skleněný strop pak vytváří neobvyklou hru světel.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem
Společnost OPPO představuje nový high-endový smartphone Reno Z, který chce být velmi slušným fotomobilem s vysokou výdrží. Přináší 48MPx snímač vzadu, 32MPx čip vepředu a velký 6,4" AMOLED displej.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh" Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh"
Telefon Nokia 9 PureView je velmi zajímavý svými fotoaparáty, kdy má na zádi hned pět fotomodulů. Aby byl jejich výkon lepší, přináší aktualizaci. Ta např. umožňuje funkci "live bokehu", tedy náhledu rozmazaného pozadí už před vyfocením.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí
Spotify přichází s odlehčenou verzí své aplikace Spotify Lite. Ta má zabírat méně místa na telefonu, také má uživatele informovat o tom, že mu streamování "sežralo" mnoho dat a blíží se svému měsíčnímu limitu.
11.7.2019, aktualita, Milan Šurkala