www.svetmobilne.cz
>
>

Japonsko zkouší Šinkanzeny Alfa-X, pojedou i 400 km/h

Japonsko zkouší Šinkanzeny Alfa-X, pojedou i 400 km/h
, , aktualita
Japonské rychlovlaky Šinkanzen debutovaly už před 55 lety a jsou synonymem rychlé a velmi spolehlivé přepravy. Nyní se chystá jejich další generace Alfa-X, která by měla umět vyvinout maximální rychlost 400 km/h.
K oblíbeným
reklama
Šinkanzeny jsou proslulé japonské rychlovlaky, které se poprvé objevily na tratích už v roce 1964, tedy před 55 lety. Už tehdy jezdily velmi pěkných 210 km/h, o čemž si u nás můžeme pořád nechat jenom zdát. Dnes už jezdí 320 km/h, nicméně taková rychlost začíná být v měřítku nově příchozí “konkurence” už trochu nižší. I jiné země plánují vysokorychlostní vlaky a máme zde např. i maglevy. Takové vlaky jezdí např. ze šanghajského letiště do centra města a i s cestujícími dosahují vybrané spoje rychlosti 430 km/h (je to opravdu hukot, už když pak zpomalíte na 300 km/h, přijde vám, že skoro stojíte).
 
Šinkanzen Alfa-X
 
Japonci proto vyvíjí novou generaci Šinkanzenu s označení Alfa-X (E956 Series) a ta má být schopna vyvinout rychlost 400 km/h. S cestujícími nebude jezdit až tak rychle, hovoří se o 360 km/h, což je jen o trochu rychleji než dnes. Vlak bude mít extrémně dlouhý 22metrový aerodynamický nos a speciální tlumiče, které mají napomáhat rychlým průjezdům zatáček i stabilizovat vlak v případě zemětřesení. Zvýšit se má i odolnost vůči chladu a sněhu.
 
Brzdy jsou zde hned několika druhů, vedle klasických tu máme i aerodynamické brzdy na střeše a magnetické na podvozku. Samozřejmostí bude i využití lehkých materiálů v konstrukci. Nové vlaky budou jezdit v regionu Tokuku a na Hokkaidu, počítá se s rokem 2030. Prozatím se vyvíjí a testuje mezi městy Aomori a Sendai. Zde se zkouší i varianta s kratším 16metrovým nosem a zjišťuje se, která bude v provozu výhodnější. I tak však nepůjde o nejrychlejší vlak v Japonsku. V roce 2027 by totiž mezi Tokiem a Nagoyou měl začít jezdit maglev, který vyvine až 505 km/h.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei nejspíš přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei nejspíš přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška
Lenovo ukázalo čínským novinářům video s konceptem připravovaného flexibilního smartphonu Motorola Razr. Toto video ovšem měla společnost ukrást od jednoho z fanoušků a opatřit jej vlastním logem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy
Čínská značka Realme, která patří stejnému vlastníkovi jako známější OnePlus, představila svůj zatím nejvybavenější telefon. Nabízí pěkný design, vysouvací přední kameru i čtečku otisků v displeji. A existuje reálná šance, že se dostane na evropské trhy.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu
Garmin představil satelitní navigaci Overlander určenou pro terénní vozidla. Vybavena je velkým displejem a odolným tělem, kromě jiných vychytávek má řidič k dispozici topografické mapy usnadňující cestu v terénu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Redmi 7A se blíží. Známe design a parametry Redmi 7A se blíží. Známe design a parametry
Xiaomi připravuje cenově dostupnou novinku Redmi 7A, která by měla dostat ještě agresivnější cenovku než Redmi 7. Jaké ústupky si to vyžádá? Parametry smartphonu společně s jeho obrázky nyní unikly na internet.
18.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik