Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jaké nové funkce očekáváme u Androidu N?

15.2.2016, Jan Pánek, aktualita
Představení další verze Androidu se nezadržitelně blíží, očekává se na konferenci I/O Googlu, která se koná v květnu. Jaké funkce tedy nový Android N bude mít a jak by se třeba mohl jmenovat?
Podle všeho se nového Androidu dočkáme už za 3 měsíce, což se může zdát jako velmi krátká doba, když uvážíme, jak málo přístrojů běží na Androidu 6.0 Marshmallow. Toto číslo se tradičně začne zvedat až s příchodem další verze. Většina analytiků používá pro Android N označení 7.0, i když není jisté, že Google překvapí s označením 6.1.

Samotné představení by tedy mělo proběhnout na konferenci I/O Googlu, která se koná 18. 5. Tam ale bude zřejmě jen představen, nikoliv vypuštěn jako update. Jako první se tradičně dočká řada Nexus. Můžeme očekávat i dvojici nových modelů, které na trh mají přijít spolu s operačním systémem. Momentálně se očekává, že by oba mohlo vyrobit HTC.

Konečně se máme dočkat i dlouho vytoužené funkce - režimu více oken. To umožňuje například Samsung nebo Huawei, ale v čisté podobě na Androidu neexistuje. Tato funkce se stává stále žádanější, když uvážíme, jak moc se za poslední dobu zvedají úhlopříčky telefonů. Ano, režim více oken existuje i v Androidu 6.0 Marshmallow, ale je pouze experimentální.

Další z očekávaných vylepšení uživatel vůbec nemusí zaznamenat, ale i tak je zásadní. Z Java APIs se totiž přejde na OpenJDK (Open Java Development Kit). To ocení hlavně vývojáři, kteří budou mít značně usnadněnou práci.

Další optimalizace by se měla být u tabletů. U nich by se měl mnohem lépe využít prostor velkého displeje (a to nejen díky režimu více oken). Jedná se třeba o nastavitelná navigační tlačítka, plovoucí miniaplikace nebo vylepšené nastavení UI (uživatelského rozhraní).

A jak se bude jmenovat? To je otázka, na jejíž zodpovězení mnozí čekají. S odhalením jména se tradičně odhaluje i socha Androida s danou sladkostí. A protože Googlu nevadí nějaká ta reklama (jako v případě KitKatu), můžeme se dočkat jména jako Nutella. Nicméně zde je možnost, že o jméně budou moct rozhodnout fanoušci.

Mnozí uživatelé by velmi rádi uvítali i podporu stylusu v základu. Nasvědčují tomu určité úniky informací. Na trhu je minimum telefonů a tabletů se stylusy, což je škoda, protože dnešní velké úhlopříčky jim přímo nahrávají. Navíc stylusy mohou umožnit velké množství zajímavých funkcí.

Mluví se i o změně aplikací pro zprávy. Kombinace SMS s Hangouts se moc nepovedla, a tak by Google mohl uvažovat o změně. Nová aplikace by mohla umožňovat video chat nebo třeba přenos dat.

Očekávají se i další funkce jako například další optimalizace baterie, stejně tak by mohla být vylepšena bezpečnosti a stabilita celého systému. Bezpečnost je koneckonců asi ten nejdůležitější důvod, proč očekáváme aktualizace co nejdříve.

Zdroj: AndroidAuthority
reklama