www.svetmobilne.cz
>
>

Jak zmást autonomní vozidlo? Stačí pár samolepek na dopravní značce

Jak zmást autonomní vozidlo? Stačí pár samolepek na dopravní značce
, , aktualita
Výzkumníci z washingtonské univerzity upozorňují, že poměrně nebezpečnou hrozbou pro autonomně řízená vozidla mohou být neškodné vypadající samolepky na dopravních značkách, které způsobí, že systém ceduli vyhodnotí jako zcela jinou.reklama
V souvislostí se samořízenými automobily se často mluví o riziku napadení systému hackery, kteří by tak v krajním případě mohli vozidlo ovládat na dálku. To je scénář, který se sice může udát, ale v určitých situacích by mohlo stačit, kdyby někdo záměrně zmátl systém autonomního řízení. K tomu mohou posloužit vhodné umístěné samolepky na dopravních značkách. Zatímco skutečný řidič by se něčím takovým nejspíš nenechal vyvést z míry, pro samořízený automobil to může znamenat vážný problém.
 

Neškodně vypadající nápis na dopravní značce může autonomní vozidlo lehce zmást

Univerzita ve Washingtonu zkoušela, jak autonomně řízené vozy zareagují na takto upravené dopravní značky. Ukázalo se, že na značku STOP stačilo přidat nápisy Love a Hate, aby si systém myslel, že jde o značku přikazující snížení rychlosti. To by samozřejmě mohl být velký problém, neboť vozidlo by v takovém případě nemuselo dát přednost v jízdě a způsobit tak nehodu na křižovatce. Autonomní vozidla totiž sledují dopravní značky pomocí tzv. počítačového vidění, tedy s využitím kamer. Tento systém však není neomylný, pokud útočník se zlými úmysly, nebo zkrátka jen nějaký vtipálek ví, jak takové rozpoznávání značek funguje. Vytisknout samolepky a nalepit je na potřebná místa už by potom nebylo nic složitého. Značka by v takovém případě mátla projíždějící autonomní vozidla do doby, než by někdo odstranil samolepky, což by jistě nějaký čas trvalo.
 
Výzkumníci z washingtonské univerzity přicházejí i s návrhem řešení, jak zabránit případným nehodám. Systémy pro autonomní řízení by podle nich měly začít využívat kontextuální informace k tomu, aby vozidlo případně vyhodnotilo značku jako nesmyslnou. To by se mohlo týkat například umístění značky STOP na dálnici, nebo nesmyslně vysokého rychlostního limitu v boční uličce. To by s sebou ovšem přinášelo zase jiná úskalí, neboť by systém musel být natolik spolehlivý, aby tímto způsobem “nepřehlédl” důležitou, ač třeba nečekanou značku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chyba v Androidu umožňuje spustit nahrávání obrazovky bez vědomí uživatele Chyba v Androidu umožňuje spustit nahrávání obrazovky bez vědomí uživatele
Další bezpečnostní chyba ohrožuje většinu zařízení s Androidem. Podezřelé aplikace by díky ní mohli bez výslovného souhlasu uživatele spustit nahrávání obrazovky a dostat se tak k některým citlivým datům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nemáte na elektromobil Tesla? Pořiďte si alespoň unikátní powerbanku Nemáte na elektromobil Tesla? Pořiďte si alespoň unikátní powerbanku
Tesla zařadila do nabídky powerbanku, která je určena k nabíjení iPhonů i jiných smartphonů. Kromě svého designu zaujme skutečností, že se uvnitř nachází stejný článek, který je využíván v elektromobilech Model S a X.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Dětské hodinky jako špionážní zařízení? Německo zakázalo jejich prodej Dětské hodinky jako špionážní zařízení? Německo zakázalo jejich prodej
Německý úřad zakázal s okamžitou platností prodej a používání chytrých hodinek pro děti, které umožňují používat mikrofon k odposlouchávání. Pokud rodiče mají takové zařízení doma, měli by ho zničit.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Prodej notebooků: Asus jako jediný padá, ostatní značky rostou Prodej notebooků: Asus jako jediný padá, ostatní značky rostou
Ve třetím čtvrtletí 2017 se zvýšil prodej notebooků, z čehož dokázaly těšit skoro všichni výrobci z první šestky s výjimkou Asusu. Statistiku nadále vede HP, které pomalu utíká druhému Lenovu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
iOS 11.1.2 řeší problém odezvy displeje iPhone X v chladu iOS 11.1.2 řeší problém odezvy displeje iPhone X v chladu
Smartphone Apple iPhone X měl být průlomovým iPhonem. Zájem je sice obrovský, ale trápí jej tolik problémů, až to pěkné není. Poslední verze operačního systému iOS 11.1.2 řeší alespoň problém s necitlivostí displeje v chladných podmínkách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala