www.svetmobilne.cz
>
>

Jak zmást autonomní vozidlo? Stačí pár samolepek na dopravní značce

Jak zmást autonomní vozidlo? Stačí pár samolepek na dopravní značce
, , aktualita
Výzkumníci z washingtonské univerzity upozorňují, že poměrně nebezpečnou hrozbou pro autonomně řízená vozidla mohou být neškodné vypadající samolepky na dopravních značkách, které způsobí, že systém ceduli vyhodnotí jako zcela jinou.reklama
V souvislostí se samořízenými automobily se často mluví o riziku napadení systému hackery, kteří by tak v krajním případě mohli vozidlo ovládat na dálku. To je scénář, který se sice může udát, ale v určitých situacích by mohlo stačit, kdyby někdo záměrně zmátl systém autonomního řízení. K tomu mohou posloužit vhodné umístěné samolepky na dopravních značkách. Zatímco skutečný řidič by se něčím takovým nejspíš nenechal vyvést z míry, pro samořízený automobil to může znamenat vážný problém.
 

Neškodně vypadající nápis na dopravní značce může autonomní vozidlo lehce zmást

Univerzita ve Washingtonu zkoušela, jak autonomně řízené vozy zareagují na takto upravené dopravní značky. Ukázalo se, že na značku STOP stačilo přidat nápisy Love a Hate, aby si systém myslel, že jde o značku přikazující snížení rychlosti. To by samozřejmě mohl být velký problém, neboť vozidlo by v takovém případě nemuselo dát přednost v jízdě a způsobit tak nehodu na křižovatce. Autonomní vozidla totiž sledují dopravní značky pomocí tzv. počítačového vidění, tedy s využitím kamer. Tento systém však není neomylný, pokud útočník se zlými úmysly, nebo zkrátka jen nějaký vtipálek ví, jak takové rozpoznávání značek funguje. Vytisknout samolepky a nalepit je na potřebná místa už by potom nebylo nic složitého. Značka by v takovém případě mátla projíždějící autonomní vozidla do doby, než by někdo odstranil samolepky, což by jistě nějaký čas trvalo.
 
Výzkumníci z washingtonské univerzity přicházejí i s návrhem řešení, jak zabránit případným nehodám. Systémy pro autonomní řízení by podle nich měly začít využívat kontextuální informace k tomu, aby vozidlo případně vyhodnotilo značku jako nesmyslnou. To by se mohlo týkat například umístění značky STOP na dálnici, nebo nesmyslně vysokého rychlostního limitu v boční uličce. To by s sebou ovšem přinášelo zase jiná úskalí, neboť by systém musel být natolik spolehlivý, aby tímto způsobem “nepřehlédl” důležitou, ač třeba nečekanou značku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alcatel přiveze na IFA 2017 minimálně čtyři nové smartphony Alcatel přiveze na IFA 2017 minimálně čtyři nové smartphony
Alcatel byl vždy jednou z nejaktivnějších značek na velkých veletrzích, v letošním roce jsme se však mnoha novinek nedočkali. Možná to napraví na blížícím se veletrhu IFA 2017, kde by mohy být představeny minimálně čtyři smartphonové novinky od Alcatelu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Android 8.0 Oreo je na světě, brzy zamíří do prvních telefonů Android 8.0 Oreo je na světě, brzy zamíří do prvních telefonů
Poslední verze operačního systému od Googlu, dosud známá jen jako Android O, nese název Android 8.0 Oreo. Google to oznámil dnes po zatmění slunce a dodal, že již brzy začne být šířena aktualizace pro Pixely a Nexusy.
21.8.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Redmi Note 5A oficiálně: větší displej, nižší cena Xiaomi Redmi Note 5A oficiálně: větší displej, nižší cena
Xiaomi dnes podle předpokladů představilo zatím nejlevnější smartphone z řady Redmi Note. Dostupný bude ve dvou variantách, přičemž vyšší se pochlubí 4GB RAM nebo 16MPx selfie fotoaparátem s LED bleskem.
21.8.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Tyto aplikace nejvíce zatěžují baterii a procesor ve smartphonech Tyto aplikace nejvíce zatěžují baterii a procesor ve smartphonech
Avast přinesl nejaktuálnější přehled aplikací, které mají negativní vliv na smartphony s Androidem. V žebříčkách nalezneme aplikace nejvíce vybíjející baterii, snižující výkon nebo zabírající místo.
21.8.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Huawei předběhl Apple ve střední Evropě, vpřed se dere také Xiaomi Huawei předběhl Apple ve střední Evropě, vpřed se dere také Xiaomi
Nejprodávanější značkou smartphonů ve střední a východní Evropě zůstává Samsung, na druhou příčku se ovšem probojoval Huawei. Překvapí, že se mězi pět nejlepších dostalo také Xiaomi, ačkoliv v tomto regionu nemá oficiální zastoupení.
21.8.2017,  aktualita, Jáchym Šlik