www.svetmobilne.cz
>
>

Jak zmást autonomní vozidlo? Stačí pár samolepek na dopravní značce

Jak zmást autonomní vozidlo? Stačí pár samolepek na dopravní značce
, , aktualita
Výzkumníci z washingtonské univerzity upozorňují, že poměrně nebezpečnou hrozbou pro autonomně řízená vozidla mohou být neškodné vypadající samolepky na dopravních značkách, které způsobí, že systém ceduli vyhodnotí jako zcela jinou.reklama
V souvislostí se samořízenými automobily se často mluví o riziku napadení systému hackery, kteří by tak v krajním případě mohli vozidlo ovládat na dálku. To je scénář, který se sice může udát, ale v určitých situacích by mohlo stačit, kdyby někdo záměrně zmátl systém autonomního řízení. K tomu mohou posloužit vhodné umístěné samolepky na dopravních značkách. Zatímco skutečný řidič by se něčím takovým nejspíš nenechal vyvést z míry, pro samořízený automobil to může znamenat vážný problém.
 

Neškodně vypadající nápis na dopravní značce může autonomní vozidlo lehce zmást

Univerzita ve Washingtonu zkoušela, jak autonomně řízené vozy zareagují na takto upravené dopravní značky. Ukázalo se, že na značku STOP stačilo přidat nápisy Love a Hate, aby si systém myslel, že jde o značku přikazující snížení rychlosti. To by samozřejmě mohl být velký problém, neboť vozidlo by v takovém případě nemuselo dát přednost v jízdě a způsobit tak nehodu na křižovatce. Autonomní vozidla totiž sledují dopravní značky pomocí tzv. počítačového vidění, tedy s využitím kamer. Tento systém však není neomylný, pokud útočník se zlými úmysly, nebo zkrátka jen nějaký vtipálek ví, jak takové rozpoznávání značek funguje. Vytisknout samolepky a nalepit je na potřebná místa už by potom nebylo nic složitého. Značka by v takovém případě mátla projíždějící autonomní vozidla do doby, než by někdo odstranil samolepky, což by jistě nějaký čas trvalo.
 
Výzkumníci z washingtonské univerzity přicházejí i s návrhem řešení, jak zabránit případným nehodám. Systémy pro autonomní řízení by podle nich měly začít využívat kontextuální informace k tomu, aby vozidlo případně vyhodnotilo značku jako nesmyslnou. To by se mohlo týkat například umístění značky STOP na dálnici, nebo nesmyslně vysokého rychlostního limitu v boční uličce. To by s sebou ovšem přinášelo zase jiná úskalí, neboť by systém musel být natolik spolehlivý, aby tímto způsobem “nepřehlédl” důležitou, ač třeba nečekanou značku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla a Apple mají nejhorší koncepci autopilotů, vede GM Tesla a Apple mají nejhorší koncepci autopilotů, vede GM
Navigant srovnal technologie autonomních vozidel od 19 různých výrobců. Fanoušky společností Tesla a Apple jistě nepotěší, že řešení těchto dvou firem byla nejhorší. Naopak ti nejlepší předbíhají dobu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy A8 (2018) přicestoval na český trh. Jaká je cena? Samsung Galaxy A8 (2018) přicestoval na český trh. Jaká je cena?
Samsung přináší na český trh před měsícem představený model střední třídy Galaxy A8. Mezi jeho přednosti patří voděodolnost, displej 18,5:9 s tenkými rámečky a duální přední fotoaparát. Zrovna levný však smartphone není.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fuchsia OS: podívejte se, jak vypadá nový systém od Googlu Fuchsia OS: podívejte se, jak vypadá nový systém od Googlu
Už delší dobu se mluví o třetím operačním systému od Googlu s názvem Fuchsia. Dosud nebyl oficiálně oznámen ani není jasné jeho určení, redaktor webu Ars Technica však systém spustil na svém Pixelbooku a podělil se s námi o své dojmy.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Záhadný odkaz dělá neplechu v iOS a macOS, na nápravě už Apple pracuje Záhadný odkaz dělá neplechu v iOS a macOS, na nápravě už Apple pracuje
Především aplikace Zprávy je postižena problémem způsobeným odkazem, který se nyní šíří mezi uživateli iPhonů a dalších zařízení od Applu. Není ani nutné odkaz otevírat, aby způsobil pád aplikace. Co na to Apple?
18.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
T-Mobile nabízí devět nových smartphonů po 1 Kč T-Mobile nabízí devět nových smartphonů po 1 Kč
Pokud si u T-Mobilu sjednáte nový tarif nebo prodloužíte stávající, můžete si vybrat některý z devíti smartphonů za korunu. Bonus se vztahuje třeba na Nokii 5, Huawei P9 Lite nebo odolný CAT S40.
18.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik