www.svetmobilne.cz
>
>

Jak zmást autonomní vozidlo? Stačí pár samolepek na dopravní značce

Jak zmást autonomní vozidlo? Stačí pár samolepek na dopravní značce
, , aktualita
Výzkumníci z washingtonské univerzity upozorňují, že poměrně nebezpečnou hrozbou pro autonomně řízená vozidla mohou být neškodné vypadající samolepky na dopravních značkách, které způsobí, že systém ceduli vyhodnotí jako zcela jinou.
reklama
V souvislostí se samořízenými automobily se často mluví o riziku napadení systému hackery, kteří by tak v krajním případě mohli vozidlo ovládat na dálku. To je scénář, který se sice může udát, ale v určitých situacích by mohlo stačit, kdyby někdo záměrně zmátl systém autonomního řízení. K tomu mohou posloužit vhodné umístěné samolepky na dopravních značkách. Zatímco skutečný řidič by se něčím takovým nejspíš nenechal vyvést z míry, pro samořízený automobil to může znamenat vážný problém.
 

Neškodně vypadající nápis na dopravní značce může autonomní vozidlo lehce zmást

Univerzita ve Washingtonu zkoušela, jak autonomně řízené vozy zareagují na takto upravené dopravní značky. Ukázalo se, že na značku STOP stačilo přidat nápisy Love a Hate, aby si systém myslel, že jde o značku přikazující snížení rychlosti. To by samozřejmě mohl být velký problém, neboť vozidlo by v takovém případě nemuselo dát přednost v jízdě a způsobit tak nehodu na křižovatce. Autonomní vozidla totiž sledují dopravní značky pomocí tzv. počítačového vidění, tedy s využitím kamer. Tento systém však není neomylný, pokud útočník se zlými úmysly, nebo zkrátka jen nějaký vtipálek ví, jak takové rozpoznávání značek funguje. Vytisknout samolepky a nalepit je na potřebná místa už by potom nebylo nic složitého. Značka by v takovém případě mátla projíždějící autonomní vozidla do doby, než by někdo odstranil samolepky, což by jistě nějaký čas trvalo.
 
Výzkumníci z washingtonské univerzity přicházejí i s návrhem řešení, jak zabránit případným nehodám. Systémy pro autonomní řízení by podle nich měly začít využívat kontextuální informace k tomu, aby vozidlo případně vyhodnotilo značku jako nesmyslnou. To by se mohlo týkat například umístění značky STOP na dálnici, nebo nesmyslně vysokého rychlostního limitu v boční uličce. To by s sebou ovšem přinášelo zase jiná úskalí, neboť by systém musel být natolik spolehlivý, aby tímto způsobem “nepřehlédl” důležitou, ač třeba nečekanou značku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab S4 bude větší a výkonnější Samsung Galaxy Tab S4 bude větší a výkonnější
Benchmark nám prozradil, že Samsung připravuje další high-endový tablet s Androidem. Galaxy Tab S4 bude mít o necelý palec větší úhlopříčku než aktuální Tab S3, ale to není jediná očekávaná změna.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HTC U12+ oficiálně: nejlepší duálního foťák světa v průsvitném těle HTC U12+ oficiálně: nejlepší duálního foťák světa v průsvitném těle
HTC právě oficiálně představilo svou jedinou letošní vlajkovou loď, která se jmenuje U12+. Přichází se skleněným tělem, které mírně mění barvy a dokonce může být průsvitné. Po stránce výbavy potěší návrat k duálnímu fotoaparátu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mobilní aplikace s AI nejen pro hluché rodiče pozná důvod pláče miminka Mobilní aplikace s AI nejen pro hluché rodiče pozná důvod pláče miminka
Zejména neslyšící rodiče mají velký problém s pláčem svých dětí. Neslyší jej a pokud jej i rozpoznají např. s pomocí technologií detekce hluku, mají potíže rozpoznat důvod pláče. Nová aplikace z Kalifornské univerzity to díky AI pozná.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby
Výrobce HUD systémů DigiLens a Sena, producent Bluetooth zařízení, se dali dohromady a vyvíjí MonoHUD, systém rozšířené reality např. pro motorkářské přilby. Ta využije nejnovější technologie a přinese HUD zobrazení v malém balení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května Potvrzeno: Xiaomi Mi 8 se představí 31. května
Xiaomi zveřejnilo teaser na svou dlouho očekávanou vlajkovou loď. V něm potvrzuje předchozí spekulace, že novinka se bude jmenovat Mi 8 a nikoliv MI 7. K oficiálnímu představení dojde v poslední květnový den.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik