reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Jak si vedou jednotlivé verze Androidu?

, , aktualita
Jak si vedou jednotlivé verze Androidu?
Google již tradičně vydává statistiky o zastoupení jednotlivých verzí Androidu mezi uživateli. Nyní se můžeme dozvědět, jak si vede nejnovější Android Lollipop 5.1 či jak staré verze jsou ještě v oběhu.
Jak si vedou jednotlivé verze Androidu?
Hned pro začátek je důležité upozornit, že Google neuvedl verze, které mají menší zastoupení než 0,1 %. V koláči jsou navíc spojeny různě očíslované verze, které ale mají stejné jméno. Položka "API" značí pořadí, o kolikátou verzi OS se jedná. Rozdíl mezi Gingerbreadem a Ice Cream Sandwichem jsou způsobeny verzí Honeycomb, která byla určena pouze pro tablety. Dřívější verze Androidu, tedy před verzí Froyo ani nemohou být zahrnuty do výsledků, protože používají starší verzi Google Play Store, která nedokáže počítat telefony s každou verzí OS. Podle dalších aplikací Google lze říct, že telefonů s nižší verzí než Froyo je asi 1 %.

Ze samostatné tabulky lze vyčíst, že poměrně velké zastoupení, 4,6 %, má verze Gingerbread, která pochází z roku pochází z roku 2010 a 2011, takže je celé čtyři roky stará. Ice Cream Sandwich, jehož poslední verze se objevila na začátku roku 2012, má ještě solidní zastoupení 4,1 procenta. Oba tyto OS se za poslední dva měsíce propadly o 1 %.

To ale není největší pokles, ten zaznamenal Jelly Bean, který pod sebou má tři desetinové verze. 3,8 % uživatelů této verze přešlo na novější OS, pravděpodobně se nebude jednat o aktualizaci, ale o výměnu telefonu. KitKat si totiž polepšil jen o pár desetin, tam se ale musí započítat aktualizace na novější verzi, která mu pár desetin ubrala.

Nejzajímavější informace asi budou ohledně verze 5.0 a 5.1, ty totiž rostou nejrychleji. Někteří výrobci stále ještě aktualizují na verzi 5.0, i když ta přišla na konci roku 2014, takže pokud by se rozhodli aktualizovat, už by se tak stalo. Lollipop jako celek zaznamenal zvýšení podílu o 7,7 %. Verze 5.1 přišla na svět v letošním březnu, takže na ni zatím jsou aktualizovány hlavně Nexusy a vlajkové lodi.

Další Android na pořadu dne bude Android M, který přinese několik novinek, i když ještě není dokončen, finální verze se očekává ještě v letošním roce.

Zdroj: developer.android.com