Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Jak se momentálně prodávají Lumie a iPhony?

, , aktualita
Jak se momentálně prodávají Lumie a iPhony?
Telefony, to nejsou jen přístroje s Androidem, jak se daří dalším hráčům na trhu, kteří používají jiný operační systém? Překvapí vás zjištění, že obě společnosti si v prodeji chytrých zařízení vedou překvapivě dobře?
Jak se momentálně prodávají Lumie a iPhony?

Microsoft


Dny pomalu ubíhají od doby, kdy Microsoft koupil mobilní divizi Nokie, takže je možná vhodný čas se podívat, jak se mu daří - jak dokáže sám hospodařit na tomto trhu.

První zjištění je překvapující, a možná i někoho zaskočí, ale prodeje Lumií rostou. Za poslední 3 měsíce se prodalo 8,4 milionů Lumií, což představuje nárůst 2,6 milionu přístrojů oproti stejnému období minulého roku. Zde se dá říct, že se Microsoftu dařilo.

Problém je ale ten, že mu klesá příjem z každé prodané Lumie, čím to je způsobeno? Poslední dobou Microsoft nevydal žádnou vlajkovou loď, na které by si mohl něco "narýžovat". Daří se mu hlavně v segmentu levných telefonů, kde ostatně Lumie vynikají, protože Windows Phone běží i na slabších přístrojích, což je důležitou konkurenční výhodou oproti Androidu.

Microsoft ale neprodává jen Lumie, stále má pod palcem "hloupé" telefony pod značkou Nokia. Těch za poslední kvartál prodal 19,4 milionu, což se zdá jako velké číslo, když jej porovnáme s prodejem Lumií. Problém ale je, že jednak na těchto telefonech nejsou tak velké zisky a jednak že jejich prodej klesl meziročně o 10,7 milionu kusů. To je ale zapříčiněno tím, že lidé více a více kupují chytré telefony.

Celkové tržby činily cca 22 miliard dolarů, nicméně to ještě nemusí být zárukou úspěchu, a protože si Microsoft musel na akvizici mobilního oddělení Nokie odepsat 7,5 miliardy dolarů, propadl se do ztráty 3,2 miliardy dolarů. Možná i proto bychom se na zářijové konferenci IFA v Berlíne mohli dočkat nových vlajkových lodí.

Apple


Mluvit o tom, že se Applu daří, by bylo nošení dříví do lesa. Po loňských modelech iPhonů se jen zaprášilo a dobré prodeje oba modely provází i nadále, i když se blíží představení nových modelů.

Za poslední tři měsíce Apple prodal 47,5 milionů kusů iPhonů, což sice představuje pokles oproti minulému čtvrtletí (61,2 mil. kusů), ale to je typické vzhledem k čekání na nové modely. Oproti stejnému období za loňský rok se ale prodalo o 12,3 milionu kusů více.

O tak dobrých prodejích si iPady mohou jen nechat zdát, jejich prodeje poslední dva roky mezi kvartálně klesají, což se dá připisovat naplněnému trhu s tablety. Co se notebooků týče, Apple prodal 4,8 milionu kusů, což je mírný mezi kvartální nárůst oproti 4,4 milionům.

Zpráva se o prodejích se dále zaměřuje i na finance, ze kterých vyplývá, že celkově Apple utržil jednu miliardu dolarů za své hodinky. Vzhledem k různým cenám nelze určit, kolik jich prodal, ale při uvážení, že se jedná o jejich první kvartál, to je poměrně vysoké číslo. Hlavně když za jejich výrobu skoro nic neplatí a má z nich velký zisk.

Celkový obrat společnosti byl v posledním kvartále 49,6 miliard dolarů, z toho byl zisk 10,7 miliard. O kvartál dříve to bylo 58 miliard obratu a 13,6 miliard dolarů zisku. V kvartálu, kdy začal prodávat nové iPhony to bylo 74,6 miliard dolarů obratu a 18 miliard zisku.

I přestože se jedná o dobrá čísla, původní očekávání byla ještě větší, což následně zapříčinilo 7% propad akcií Applu.

Zdroje: theverge.com, windowscentral.com
reklama