Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak na očištění a dezinfekci telefonu? Postačí mýdlo s vodou

16.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Apple v reakci na obavy svých zákazníků z koronaviru upřesnil, že iPhony lze bez obav vyčistit pomocí isopropylalkoholu. Podle odborníků ovšem postačí použití vody s mýdlem, které zničí většinu virů a bakterií.
Více než kdy jindy právě v období pandemie koronaviru řada lidí dbá na správné umývání rukou a další hygienická opatření. Mnohdy přitom zapomínají, že smartphone, který s sebou nosíme prakticky všude, může být velkým přenašečem nečistot. Dokonce podle některých výzkumů patří mezi nejšpinavější místa v naší domácnosti.
 
 

Pokud si nechcete telefon zničit...

 
Smartphone je samozřejmě elektronika, ke které musíme přistupovat citlivě, proto není vhodné používat agresivní čistící prostředky, třeba na bázi chlóru. V opačném případě riskujete poškození zařízení, např. skla chránícího displej. Nedoporučuje se používat ani aerosolové spreje. Naprostou hloupostí je ponořovat telefon do dezinfekce nebo jiné kapaliny. A to platí také pro voděodolné modely, neboť certifikace se vztahuje pouze na ochranu proti vodě, takže s případnou reklamací byste nejspíš nepochodili.
 
 
Při používání jakéhokoliv přípravku jej naneste nejprve na hadřík, nikoliv rovnou na zařízení. Většina výrobců smartphonů zakazuje používání čistících prostředků, doporučována je obvykle kombinace jemného hadříku a přinejlepším malého množství vody. Apple ovšem na svých stránkách reagoval na četné dotazy svých zákazníků a přidal informaci, že jeho zařízení je možné čistit pomocí 70% isopropylalkoholu nebo dezinfekčních ubrousků pro úklid domácnosti.
 
 

Voda s mýdlem stačí

 
Podle mikrobioložky Leny Ciric z University College London ovšem k vyčištění smartphonu stačí běžné mýdlo a voda. Díky snadné aplikaci je vhodné tekuté mýdlo na ruce a jemný hadřík z mikrovláken, který nepoškodí povrch přístroje. Před čištěním svůj telefon nezapomeňte vypnout a samozřejmě odpojit od všech kabelů. Pokud používáte ochranný kryt, sejměte jej a umyjte zvlášť. Na hadřík naneste malé množství vody a mýdla, poté s ním opatrně očistěte povrch celého zařízení. Dbejte přitom, aby se vlhkost nedostala do nabíjecího portu ani jiných otvorů. Následně vyčistěte telefon do sucha pomocí suchého hadříku z mikrovlákna.
 
 
Při správném čištění lze pomocí mýdla a vody odstranit naprostou většinu virů a bakterií. Ovšem nezapomeňte, že jakmile se zařízení opět dotknete rukama, dostanete na něj zpět nečistoty. Nejdokonalejším řešením je použití speciální UV lampy, do které telefon na pár minut vložíte. Jedná se však o poměrně drahé řešení, navíc může při častém používání dojít ke ztrátě barvy některých zařízení nebo krytů. Na poptávku po dezinfekci telefonů reaguje také Samsung, který svá servisní střediska vybaví zařízením na bázi UV-C světla. Služba bude dostupná zdarma i pro majitele telefonů jiných značek. Ve druhé vlně počítá Samsung s dodáním těchto čističek do českých poboček.
 


reklama