Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jaguar Land Rover bude jízdou "těžit" kryptoměnu IOTA

30.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Jaguar Land Rover spolupracuje se společností IOTA Foundation a chce do svých vozů přinést možnost vydělávání kryptoměny IOTA díky sdílení různých informací nasbíraných během jízdy.
Kryptoměny vstupují už i do světa automobilů. Automobilka Jaguar Land Rover totiž chce využít kryptoměnu IOTA jako prostředek, kterým bude řidiče svých vozů odměňovat za poskytování informací o svém okolí. Poněvadž auta dnes už běžně mají 4G/LTE a brzy budou mít i 5G připojení, je přenos dat do aut i z aut velmi snadný a společnost tak může získávat cenná data. Vozy tak mohou zpět posílat informace např. o zácpách, stavu silnice včetně přítomnosti výmolů a tato data pak lze přeprodávat nebo jinak využívat dále. Jako odměnu pak majitelé vozů mohou obdržet kryptoměnu IOTA.
 
Jaguar Land Rover
 
Tyto prostředky se připíšou do elektronické peněženky Smart Wallet a s jejich pomocí pak řidiči budou moci zaplatit např. za kávu, mýto, parkování nebo nabití elektromobilu. Systém má být jednou z mnoha součástí pro efektivnější cestování budoucnosti zejména s tím, jak se bude rozšiřovat autonomní doprava. Díky těmto informacím se mohou vozy lépe vyhnout zácpám a zabránit jejich vznikům, mají pomáhat prevenci nehod i snižovat emise (tím, že se vozy Jaguar / Land Rover budou lépe vyhýbat zácpám, mohou pomoci jejímu rychlejšímu vyřešení). Vozy rovněž mohou samy vyhledat volnou nabíječku, neboť budou mít informace o jejich využití od dalších vozů zapojených v systému.
 
Nový systém se už testuje v Shannonu v Irsku, kde bylo peněženkou Smart Wallet vybaveno několik vozů Jaguar F-PACE a Range Rover Velar. Zatím ale není jasné, kdy se tyto nové technologie objeví v reálných produkčních vozech, kdy budou moci řidiči zakoupit tyto vozy a něco málo vydělávat během jejich provozu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama