Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Izrael chce zrušit prodej spalovacích aut po roce 2030

14.11.2018, Milan Šurkala, aktualita
Izrael bude další zemí, která chce poměrně brzy zakázat prodej vozů se spalovacími motory na benzin a naftu. Důraz bude kladen na elektromobily, elektřina se pak přestane vyrábět pomocí uhlí, ale přijde na řadu CNG.
Počet zemí, které chtějí brzy zakázat prodej vozů se spalovacími motory, se opět rozšiřuje. Pokud projde návrh zákona, další takovou zemí se stane Izrael. Ten by chtěl vydat takový zákaz na začátek roku 2031 (poslední možný prodej auta na benzin nebo naftu by byl možný 31. prosince 2030). Otázkou je pochopitelně i to, jak se bude vlastně vyrábět elektrická energie pro tyto vozy. Země na svém území nedávno našla velké zásoby zemního plynu, a tak se rozhodla přejít z výroby elektřiny z uhlí na CNG. I to je sice fosilní palivo a jeho spalování není zrovna bezemisní, stále je to ale čistější než uhlí.
 
Nabíjení elektromobilu
 
 
Izrael tak už zahájil projekt výstavby 2000 nabíjecích stanic pro elektromobily. Aby si lidé kupovali elektromobily, chce země zavést výrazné daňové úlevy. Dnes totiž po zemi jezdí pouhých 100 takových vozů, v Jeruzalémě se pak velmi brzy objeví flotila elektrických autobusů od BYD. Ministr energetiky Yuval Steinitz si od toho slibuje, že v roce 2025 by už v zemi mělo jezdit 177 tisíc elektromobilů a v roce 2030 před vstupem platnosti výše zmíněného zákazu, by mělo jít už o 1,5 milionu EV.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama