Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030

21.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Irsko se přidává ke státům, které by chtěly co nejrychleji odklidil auta se spalovacími motory ze silnic. Od roku 2030 by se dle nového návrhu neměla prodávat a o pár let později jim nechtějí ani potvrdit technickou.
Vypadá to jak konkurenční závod o to, který stát se co nejdříve zbaví aut se spalovacími motory. Zatím v podpoře elektromobility vede Norsko a Čína. Jedním ze států, které chce elektromobilitu co nejdříve, je i Irsko, které chce podle posledního návrhu vlády zakázat prodej automobilů se spalovacími motory už v roce 2030, tedy za pouhých 11 let. Tento návrh byl součástí velkého plánu Climate Action Plan, který zahrnuje např. také záměr zakázat nerecyklovatelné plasty od téhož roku s tím, že by se tlačilo na celoevropskou působnost. Na produkci těžko recyklovatelných plastů by také mohly být uvaleny sankce.
 
Tankování auta
 
Ministr životního prostředí Richard Bruton totiž řekl, že Irsko z 85 % závisí na fosilních palivech, a to chce očividně změnit. Aby však v roce 2030 mohla být všechna nová auta elektrická, prosazuje se také nutnost mít alespoň jednu nabíječku u každé nové nerezidenční budovy s více než 10 parkovacími místy od roku 2025. Předpokládá se, že v roce 2030, kdy by chtěli, aby začal platit ban, bude na irských silnicích zhruba 950 tisíc elektromobilů.
 
Změna nastane i na STK (National Car Test - NCT). Technickou kontrolu zde mají každoročně povinnou vozy starší 10 let. Záměr je takový, že od roku 2045 už vozy se spalovacími motory certifikát nedostanou a tím tedy taková auta zmizí z irských silnic.
 
Zdroj: bbc.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama