Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

iPhony 11 možná budou mít USB-C ne tam, kde bychom ho chtěli

22.8.2019, Milan Šurkala, aktualita
Apple je hodně tvrdohlavá společnost a v oblasti nabíjení jsou její iPhony v době dávno minulé. Pořád si drží port Lightning a dnes už dost pomalé 5W nabíjení. Má však přijít USB-C, ale trochu jinak, než bychom asi čekali.
Port Lightning je fajn, pokud jde o jeho oboustrannost, to ale umí už i USB-C, nemluvě na to, že se velmi rád zanáší prachem. Přechod na USB-C už provedly Macy a některé iPady, proto všichni s napětím očekávají, zda se to bude týkat i letošních iPhonů 11. A ono to podle zákulisních informací vypadá, že se USB-C sice objeví, ale nikoli tam, kde bychom ho chtěli. Telefony totiž mají mít i nadále port Lightning. Co se ale údajně změní, je to, že samotný nabíjecí kabel už nebude USB-A na Lightning, ale USB-C na Lightning.
 
Apple iPhone XS Max
 
Což je snad z hlediska kompatibility ještě horší stav než dnes. Síťové adaptéry na USB-C nejsou zrovna běžné, takže nabíjecí komedie s iPhony nabere ještě větších obrátek. Nejenže majitelé stále nebudou moci použít kabely z jiných telefonů (což by s USB-C bylo dnes už docela často možné), ale ani se svým Lightning kabelem nebudou bez problémů, neboť většina adaptérů do zásuvky a portů na počítačích je stále USB-A a nikoli USB-C. Na druhou stranu to bude snazší nabíjet s počítači Mac a z tohoto pohledu by dával krok Applu smysl.
 
Vypadá to navíc na to, že se Apple konečně odhodlá nabíjet iPhony i trochu rychleji než dnešními dýchavičnými 5 W. Dnes už totiž i poměrně levné Androidy podporují rychlejší nabíjení a taková hodnota typická u Androidů akorát pro low-end je pro Apple docela ostuda. Zvýšit by se měla i kapacita baterií. iPhone 11R/11 (nástupce XR) by si měl polepšit z 2942 na 3000 mAh, iPhone 11/11 Pro (nástupce XS) by měl dostat vzpruhu z 2658 na 3200 mAh a iPhone 11 Max/11 Pro Max (nástupce XS Max) pak z 3174 na 3500 mAh.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama